2024-cü il yanvarın 6-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2024-cü il yanvarın 6-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib. Əvvəlcə Komissiyanın 30 dekabr və 31 dekabr 2023-cü ildə keçirilmiş iclaslarının protokolları təsdiq olunub.
Sonra 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində namizədliyi özü tərəfindən irəli sürülmüş Zahid Məhərrəm oğlu Orucun və namizədliyi Milli Cəbhə Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş Razi Qulaməli oğlu Nurullayevin namizədliyinin qeydə alınması məsələsinə baxılıb. Proseslərin gedişi barədə ətraflı məlumat verilərək bildirilib ki, sözügedən namizədlərin müdafiəsi üçün toplanmış seçici imzaları olan imza vərəqələri və onlara əlavə edilməli olan sənədlər səlahiyyətli nümayəndələri tərəfindən Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim edildikdən sonra Seçki Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş müddətdə və qaydada müvafiq araşdırma aparılıb, namizədlərin qeydə alınması üçün əsasların olması müəyyən edilib.
Komissiya geniş müzakirələrin ardınca namizədliyi özü tərəfindən irəli sürülmüş Zahid Məhərrəm oğlu Orucun və namizədliyi Milli Cəbhə Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş Razi Qulaməli oğlu Nurullayevin 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində namizəd kimi qeydə alınmasına qərar verib.
Beynəlxalq müşahidə missiyası təmsilçisi, məşvərətçi səs hüquqlu komissiya üzvü, xüsusi icazə almış müşahidəçi və media qurumları nümayəndələrinin iştirak etdiyi iclasda, həmçinin bəzi seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişikliklər olunub və cari məsələlərə baxılıb.

The Central Election Commission conducted the next session on January 6, 2024
The Central Election Commission conducted the following session chaired by Mr. Mazahir Panahov on January 6, 2024. Firstly, the Commission’s session minutes dated 30 and 31 December, 2023 were approved.
Later, the issue on the registration of candidacies of self-nominee Mr. Zahid Maharram oghlu Oruj and Mr. Razi Gulamali oghlu Nurullayev, nominated by the National Front Party for the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024 was considered. After thorough information on the process development has been provided and the signature sheets with voter’ signatures collected in support of the above-mentioned nominees and the attached documents have been submitted to CEC by their authorized representatives, legal grounds were determined to register the candidates upon the relevant investigation held within the timeframe and manner implied in the Election Code.
Following long discussions, the Commission decided to register the candidacies of self-nominee Mr. Zahid Maharram oghlu Oruj and Mr. Razi Gulamali oghlu Nurullayev, nominated by the National Front Party for the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024.
During the session attended by the representative of international observation mission, commission member with consultative voting right and observer with specific permission and the representatives of the media outlets, the compositions of some Con.ECs were made changes and current issues were also discussed.