Mərkəzi Seçki Komissiyası Sumqayıtda seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına həsr edilən regional seminar keçirib
Gələn il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin yüksək səviyyədə, azad, ədalətli və şəffaf təşkil olunması məqsədilə Mərkəzi Seçki Komissiyası ardıcıl və sistemli şəkildə genişmiqyaslı tədbirlər keçirir. Seçki iştirakçıları üçün müxtəlif istiqamətləri əhatə edən maarifləndirmə proqramına uyğun olaraq, Mərkəzi Seçki Komissiyasının Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə birgə layihəsi çərçivəsində Sumqayıtda seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına həsr edilən regional seminar təşkil olunub.
Tədbirdə Hüquq və İnsan haqları üzrə mütəxəssislər, Abşeron, Sumqayıt, Quba, Xızı, qərb zonası üzrə dairə seçki komissiyalarının Ekspert qruplarının üzvləri iştirak ediblər.
Mərkəzi Seçki Komissiyası Katibliyinin müdiri İlqar Əlizadə "Seçki hüquqlarının pozulması ilə əlaqədar müraciət və şikayətlərə baxılması üzrə qanunvericiliyin tələbləri və şikayətlərin araşdırması prinsipləri”, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı "Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasında azad seçki hüququ (1 hissə)” mövzusunda təqdimatlarla çıxış ediblər.
Bildirilib ki, yeni forma və məzmunda ilk dəfə Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində keçirilən tədbir vətəndaşların seçki hüquqlarını pozan hərəkətlərdən (hərəkətsizlikdən) və qərarlardan müraciət və şikayətlərin araşdırılması məqsədilə dairə seçki komissiyaları nəzdində fəaliyyət göstərən ekspert qrupu üzvlərinin məlumatının artırılmasına, bilik, bacarıq və işgüzar vərdişlərinin daha da təkmilləşdirilməsinə hədəflənib. Əyani vəsaitlərdən istifadə etməklə mövzular barədə ətraflı məlumat verilib.
Mərkəzi Seçki Komissiyası üzvü Nailə Əsgərovanın, institutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin təlimçi-eksperti Hamlet Babayevin seçkilərlə bağlı Ekspert qruplarının fəaliyyətlərinin əsasları, kazuslar üzrə praktiki məşğələlər, sinaq testlərin həlli və digər məsələlər ətrafında maraqlı və faydalı çıxışları dinlənilib.
Sonda iştirakçılara ilk dəfə olaraq ekspert qrupunun üzvləri üçün hazırlanan, onlara yardımçı olacaq yeni yaddaş kitabçası paylanılıb.
Qeyd edək ki, layihənin proqramına əsasən, növbəti seminar dekabrın 27-də Gəncə və Şəkidə keçiriləcək.

The Central Election Commission held a regional seminar in Sumgayit dedicated to investigation of appeals on election right
The Central Election Commission conducts consistent and systematic large-scale events in order to organize early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan appointed to next year February 7, 2024 in a free, fair and transparent way. In accordance with educational program for election members, a regional seminar dedicated to investigation of appeals on election right was organized in Sumgayit within a framework of the joint project of the Central Election Commission with the Institute of Law and Human Rights.
The event was attended by specialists on law and human rights, members of Expert Groups of Constituency Election Commissions (Con.ECs) of Absheron, Sumgayit, Guba, Khizi and the western region.
Mr. Ilgar Alizadeh, Head of the CEC Secretariat made presentation on "Requirements of the legislation on consideration of appeals and complaints related to the violation of electoral rights and the principles of the investigation of complaints” and Ms. Vusala Muradkhanli, Director of the Department for Training on Human Rights and Expertise of the Institute of Human Rights and Law made presentation on ""Free election right in the European Convention on Human Rights (1 part)”.
It was reported that the event held for the first time in the Presidential elections of the Republic of Azerbaijan in a new form and content targeted for increasing awareness and improving professional skills of the members of the Expert Groups functioning under the Constituency Election Commissions for the investigation of appeals and complaints against actions (lack of actions) and decisions that violate citizens’ rights to vote. Detailed information about the topics was given by using visual aids.
Later the speeches related to the basics of the activities of expert groups related to elections, practical exercises on cases, discussions about solving mock tests and other issues made by Ms. Naila Asgarova, CEC member and Mr. Hamlet Babayev, Training Expert of the Department for Training on Human Rights and Expertise were heard at the seminar.
Workshops on cases of the election legislation and expert functioning were held and the participants were involved in tests at the practical part of the seminar.
At the end of the seminar, a new helpful guidebook prepared for the first time for the members of the Expert Group were delivered to the participants.
Let’s note that the next seminar will be held in Ganja and Sheki on December 27 in accordance with the program of the project.