Mərkəzi Seçki Komissiyasında dairə seçki komissiyalarının sədrləri üçün müşavirə keçirilib
Mərkəzi Seçki Komissiyası Seçki Məcəlləsinə və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 dekabr 2011-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı”na əsasən 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində seçki iştirakçıları üçün müxtəlif istiqamətlər üzrə çoxsaylı layihələri əhatə edən genişmiqyaslı maarifləndirmə proqramına start verib.
Qeyd etmək lazımdır ki, seçki sistemi və praktikasının təkmilləşdirilməsi, seçicilərin məlumatlandırılması, seçki iştirakçılarının maarifləndirilməsi, habelə dairə və məntəqə seçki komissiyaları üzvlərinin bilik, bacarıq və peşəkarlıq səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının 16 dekabr tarixli iclasında fərqli istiqamətlər üzrə əhatəlimaarifləndirmə layihələrinin gerçəkləşdirilməsi barədə müvafiq qərar qəbul edilib.
Yuxarıda sözügedən mühüm dövlət sənədinin seçki komissiyalarına aid hissədə icrası ilə əlaqədar ilk maarifləndirmə tədbiri məhz aşağı seçki komissiyyalarını əhatə edib. Belə ki, dekabrın 20-də Bakı şəhərində, Komissiyanın inzibati binasında dairə seçki komissiyalarının sədrləri üçün geniş müşavirə keçirilib. Tədbirin açılışında çıxış edən Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov iştirakçıları salamlayaraq dövlət başçısının Sərəncamı ilə təsdiq edilən Milli Fəaliyyət Proqramının MSK tərəfindən reallaşdırılan bütün maarifləndirmə layihələrinin əsas hüquqi bazasını təşkil etdiyini bildirib. Növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün ölkə üzrə bütün dairə və məntəqə seçki komissiyalarının geniş imkanlar və əlverişli şəraitlə təmin olunduğunu deyən MSK sədri seçkilərə hazırlıqla bağlı görülən işləri və atılan addımları iştirakçıların diqqətinə çatdırıb, nəzərdə tutulan irimiqyaslı layihələr barədə ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Ərazi-təşkilat məsələləri şöbəsinin müdiri Zeynal Nağdəliyev, Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Fərhad Abdullayev, Milli Məclis Sədrinin birincimüavini Əli Hüseynli, ədliyyə nazirinin müavini Toğrul Musayev, daxili işlər nazirinin müavini İsmət Əliyev və Baş Prokurorun birinci müavini Elçin Məmmədovun müxtəlif mövzularda çıxışları dinlənilib.

Seminar for the chairmen of Constituency Election Commissions at the Central Election Commission
The Central Election Commission has started to implement large-scale education program that embody many projects on different fields for the election stakeholders in the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024 as in compliance with the Election Code and "National Activity Program in the field of increasing the efficiency of protecting human rights and freedoms in the Republic of Azerbaijan”, approved by the Order of President of the Republic of Azerbaijan.
It is worth noting that CEC adopted decision on the implementation of broad educational projects on various aspects at the session on December 16, 2023 with the aim of improving the election system and electoral practice, voters’ awareness-raising, training of the election stakeholders, as well as, increasing professional skills and experience of the Constituency and Precinct Election Commissions’ members.
Regarding the execution of the part on election commissions from the above-mentioned important document, the first educational activity embodied lower election commissions. So that, a broad seminar for the Con.EC chairpersons was held at the Commission’s administrative premises in Bakuon December 20, 2023. Having greeted the attendants at the opening of the event, Mr. Mazahir Panahov, CEC Chairman underlined the National Activity Program approved by the Order of President which constituted major legal framework for all educational projects implemented by the Commission. CEC Chairman spoke about the provision of all the Con.ECs and PECs within the country with broad opportunities and suitable conditions for the high-level conduct of the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan and informed on the activities and steps put for the preparations and large-scale projects under consideration.
The speeches on different topics by Mr. Zeynal Naghdaliyev, Assistant to President of the Republic of Azerbaijan, Head of the Department for Territorial and Organizational Issues of the Presidential Administration, Mr. Ferhad Abdullayev, Chair of the Constitutional Court, Mr. Ali Huseynli, Deputy Chair of the Milli Majlis, Mr. Toghrul Musayev, Deputy Minister of Justice, Mr. Ismet Aliyev, Deputy Minister of Interior and Mr. Elchin Mammadov, First Deputy Prosecutor General heard at the session.