2023-cü il dekabrın 16-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə dekabrın 16-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib. Əvvəlcə Komissiyanın 18 oktyabr, 20 oktyabr və 8 dekabr 2023-cü ildə keçirilmiş iclaslarının protokolları təsdiq olunub.
Sonra bəzi seçki dairələri üzrə yeni seçki məntəqələrinin yaradılması məsələsinə baxılıb. Bildirilib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məskunlaşan və uzunmüddətli tikinti-quruculuq işlərində çalışan çoxsaylı seçicilərin seçki hüquqlarının qanunvericiliyə uyğun təmin edilməsi, eləcə də Seçki Məcəlləsinin bununla bağlı tələbinin ödənilməsi məqsədilə müvafiq seçki dairələrinin dairə seçki komissiyaları tərəfindən yeni seçki məntəqələrinin yaradılması zərurəti yaranıb. Komissiyanın qərarı ilə 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq 1 saylı Şərur – Sədərək, 2 saylı Şərur – Kəngərli, 3 saylı Babək – Şahbuz – Kəngərli, 4 saylı Naxçıvan şəhər, 5 saylı Babək – Naxçıvan – Culfa, 47 saylı Sumqayıt – Abşeron – Qaradağ, 75 saylı Yardımlı – Masallı, 84 saylı Füzuli, 97 saylı Tərtər – Naftalan – Goranboy, 118 saylı Ağdam şəhər, 120 saylı Cəbrayıl – Qubadlı, 121 saylı Laçın, 122 saylı Xankəndi, 123 saylı Kəlbəcər, 124 saylı Şuşa – Ağdam – Xocalı – Xocavənd, 125 saylı Zəngilan – Qubadlı seçki dairələrinin hüdudları daxilində yeni seçki məntəqələrinin yaradılması və həmin seçki məntəqələri üzrə yeni məntəqə seçki komissiyalarının formalaşdırılması aidiyyəti seçki dairələrinin dairə seçki komissiyalarına həvalə olunub.
İclasda sözügedən seçkilərlə əlaqədar maarifləndirmə tədbirlərinin təşkilinə dair məsələyə də baxılıb. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 dekabr 2011-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı”na və Seçki Məcəlləsinə əsasən seçki iştirakçıları üçün müxtəlif istiqamətlər üzrə çoxsaylı layihələri əhatə edən genişmiqyaslı maarifləndirmə proqramının gerçəkləşdirilməsi qərara alınıb.
Media nümayəndələri tərəfindən geniş işıqlandırılan iclasda, həmçinin bəzi seçki dairələri üzrə dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilib və cari məsələlərə baxılıb.

The Central Election Commission (CEC) conducted the following session chaired by Mr. Mazahir Panahov on December 16, 2023. Firstly, the Commission’s session minutes dated 18 October, 20 October and 8 December, 2023 were approved.
Later, the issue on the establishment of new polling stations on some election constituencies was considered. It was emphasized on the necessity of establishing new polling stations by the relevant Constituency Election Commissions (Con.ECs) with the aim of legitimate guarantee of a large number of voters’ election rights who have settled in the areas set free from the occupation and who work on long-term constructional building business, thereby implementing the appropriate requirement of the Election Code. By the Commission decision, the relevant Con.ECs were charged with the establishment of new polling stations and formation of Precinct Election Commissions (PECs) within the boundaries of Sharur – Sadarak Con.EC # 1, Sharur – Kangarli Con.EC # 2, Babek – Shahbuz – Kangarli Con.EC # 3, Nakhchivan city Con.EC # 4, Babek – Nakhchivan – Julfa Con.EC # 5, Sumgayit – Absheron – Garadagh Con.EC # 47, Yardimli – Masalli Con.EC # 75, Fuzuli Con.EC # 84, Tartar – Naftalan – Goranboy Con.EC # 97, Aghdam city Con.EC # 118, Jabrayil – Gubadli Con.EC # 120, Lachin Con.EC #121, Khankəndi Con.EC # 122, Kalbajar Con.EC # 123, Shusha – Aghdam – Khojali – Khojavend Con.EC # 124, Zangilan – Gubadli Con.EC # 125 as in the compliance with the legislation during the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2023.
During the session, the issue on the organization of educational activities regarding the elections was also discussed. Pursuant to the "National Activity Program in the field of increasing efficiency for protecting human rights and liberties in the Republic of Azerbaijan”, approved by the Order of President of the Republic of Azerbaijan, dated 27 December, 2011 and Election Code, it was decided to carry out large-scale educational program which covers many projects on different fields for the election stakeholders.
The compositions of some Con.ECs were made changes and current issues were also considered at the session broadcasted thoroughly by the media representatives.