Mərkəzi Seçki Komissiyası növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərini təyin edib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2023-cü il dekabrın 8-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) iclası keçirilib. Əvvəlcə MSK sədri Komissiya üzvlərini növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə tanış edib. Sonra növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin təyin olunması məsələsinə baxılıb və Sərəncamın müvafiq hissəsini təmin etmək məqsədilə seçkilərin 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilməsinə qərar verilib.
Komissiya seçkilərin keçirilməsi üçün qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş əsas hərəkət və tədbirlərin müəyyən edilmiş qaydada və müddətdə seçki subyektləri tərəfindən ardıcıl və keyfiyyətlə gerçəkləşdirilməsi, onlara metodiki yardım göstərilməsi və seçki prosesindəki fəaliyyətlərinin səmərəliliyinin artırılması üçün zəruri məqamların əks olunduğu Təqvim planını təsdiq edib.
Sözügedən seçkilərdə vətəndaşların seçki hüququnu pozan hərəkətlərdən (hərəkətsizlikdən) və qərarlardan şikayətlərin araşdırılması, habelə vətəndaşların seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin olunması məqsədilə MSK nəzdində ekspert qrupunun yaradılmasına dair məsələyə də iclasda baxılıb və Komissiyanın qərarı ilə 9 nəfərdən ibarət tərkibdə ekspert qrupu yaradılıb. Qanunvericilikdə nəzərdən tutulmuş müddətdən gec olmayaraq dairə seçki komissiyaları nəzdində 3 nəfərdən ibarət ekspert qruplarının yaradılması isə dairə seçki komissiyalarına həvalə olunub.
MSK-nın qərarı ilə, həmçinin növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində namizədin qeydə alınması üçün təqdim edilmiş imza vərəqələrində olan imzaların və digər seçki sənədlərindəki məlumatların düzgünlüyünü yoxlamaq üçün müvafiq dövlət qurumlarının mütəxəssislərindən ibarət işçi qrupu yaradılıb və Komissiyanın üzvü işçi qrupunun rəhbəri təyin edilib.
Beynəlxalq təşkilat və xarici ölkələrin diplomatik nümayəndəliklərinin, eləcə də media qurumlarının təmsilçilərinin iştirak etdiyi iclasda cari məsələlərə də baxılıb.

Central Election Commission appointed early Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan
The Central Election Commission (CEC) conducted a session chaired by Mr. Mazahir Panahov on December 8, 2023. Firstly, CEC Chairman made the Commission members familiar with the Order by President of the Republic of Azerbaijan on the announcement of early Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan. Later, the issue on the appointment of the early Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan was discussed and to ensure the relevant part of the Order, it was decided to appoint the elections to February 7, 2024.
During the session, the Commission approved the Calendar Plan which contains necessary issues for the election stakeholders to implement basic activities and measures implied in the legislation subsequently and efficiently for the conduct of elections, to render methodical assistance to them and to increase the efficiency of the activities in the election process.
The issue on the establishment of the Expert Group of CEC to ensure the investigation of the complaints against the actions (inactions) violating citizens’ election rights in the foregoing elections was also considered and Expert Group consisting of 9 persons was established by the Commission decision at the session. Constituency Election Commissions (Con.ECs) were commissioned with the establishment of Expert Groups consisting of 3 persons under Con.ECs no later than the timeframe as implied in the legislation.
By the CEC decision, Working Group consisting of specialists of the relevant state institutions was established to check the accuracy of the signatures in signature sheets and the information included in other election documents submitted for the registration of candidates in the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan and a Commission member was appointed head of the Group.
Current issues were also considered at the session attended by the representatives of diplomatic corps of foreign countries and international organizations, as well as, media outlets.