İyulun 21-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilmişdir
Əvəlcə Komissiyanın sədri 22 iyul Milli Mətbuatın 130 illiyi münasibətilə mətbuat nümayənədlərini təbrik etmiş, onların hüquqi dövlət və vətəndaş cəmiyyəti quruculuğunda oynadıqları əhəmiyyətli roldan danışmışdır.
Sonra MSK katibi Natiq Məmmədov 2005-ci il noyabrın 6-da keçiriləcək Milli Məclisə seçkilərlə əlaqədar "İslahat” siyasi partiyalar blokunun Mərkəzi Seçki Komissiyasında qeydə alınması məsələsinə baxılması haqqında məlumat vermişdir. Komissiya həmin blokun qeydə alınması haqqında qərar qəbul etmişdir. MSK "Azadlıq” və "Yeni Siyasət” siyasi partiyalar bloklarının da qeydiyyat məsələsini müsbət həll etmişdir.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi Vidadi Mahmudov isə "Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə seçkilərdə seçki bülletenlərinin, onların qoyulması üçün istifadə olunan zərflərin və seçki komissiyalarının səsvermə protokollarının hazırlanması, dairə və məntəqə seçki komissiyalarına verilməsi qaydaları haqqında Təlimat”ın layihəsi haqqında məlumat vermiş və Komissiya bu Təlimatı layihəsinin təsdiq edilməsi barədə qərar çıxarmışdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyası "Seçici vəsiqələrinin verilməsi qaydası haqqında Təlimat”ın və "Seçki komissiyalarının məşvərətçi səs hüquqlu üzvlərinin statusu haqqında Təlimat”ın layihəsini də təsdiq etmişdir.
Komissiya bəzi seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilməsi haqqında da qərar çıxarmışdır.
Cari məsələlərin müzakirəsi zamanı MSK nəzdində "Seçkilər” İnformasiya Mərkəzinin direktoru İqbal Babayev Mərkəzi Seçki Komissiyasının internet ünvanında yerlşdirilmiş məlumatlardan danışmış, bildirmişdir ki, maraqlananlar seçicilərin sayı, seçki dariələrinin hüdudları, seçki məntəqlərinin ünvanları haqqında və s. məlumatları bu ünvandan əldə edə bilərlər.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclasında Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun təmsilçiləri, kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri uiştirak etmişlər.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on July 21, 2005.
21 july 2005 16:28
Firstly, Chairman of the Commission congratulated representatives of media on the occasion of 130th anniversary of National Media to be on July 22, 2005 and spoke about their important role the creativity of legal state and civil society.
Later, Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary reported on the registration of "Islahat” political party bloc by CEC related to Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan to be conducted on November 6, 2005. The Commission adopted decision on the registration of this bloc. CEC also solved the issue of the registration of "Azadlig” and "Yeni Siyaset” political party blocs positively.
Mr. Vidadi Mahmudov, CEC Secretary reported on the draft of Instruction "on the rules for the preparation of ballot papers, envelopes to put them in and voting protocols of election commissions and their submission to Constituency and Precinct Election Commissions (Con.ECs and PECs) in Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan” and the Commission adopted decision on the approval of the draft of this Instruction.
CEC also approved the Instruction "on the rule for the issuance of voter cards” and the draft of Instruction "on the status of members of election commissions with consultative rights”.
The Commission adopted decision on making amendments in the compoisition of some Con.ECs.
During the discussion of current issues, Mr. Igbal Babayev, director of "Sechkilar” Information Center spoke about the information posted on the CEC website and informed that persons interested in it can the information on the number of voters, boundaries of constituencies and addresses of precincts from this website page.