9 oktyabr 2013-cü ildə keçiriləcək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçkilərində seçkiqabağı təşviqata dair qanunvericiliyin tələblərinə əməl olunmasının vacibliyi ilə əlaqədar Kütləvi İnformasiya Vasitələrinə Müraciət
Kütləvi İnformasiya Vasitələrinə
M Ü R A C İ Ə T
Hörmətli kütləvi informasiya vasitələrinin rəhbərləri və media mənsubları!
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin növbəti seçkiləri Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən 2013-cü ilin 9 oktyabrına təyin edilmişdir. Hazırda prezidentliyə namizədlərin irəli sürülməsi və təsdiq olunması, təsdiq edilmiş namizədlərin müdafiəsi üçün seçici imzalarının toplanması prosesi gedir. Seçki qanunvericiliyinin tələblərinə görə, bu seçkilərdə seçkiqabağı təşviqat yalnız belə fəaliyyətə səlahiyyətli subyektlər tərəfindən, qanunvericiliklə müəyyən olunmuş vasitələrlə və qaydalara əməl olunmaqla sentyabrın 16-dan oktyabrın 8-i saat 08. 00-dək aparıla bilər.
Qeyd edilən tələblərə zidd olan, seçkiqabağı təşviqat üçün qanunla nəzərdə tutulan müddətlərin və qaydaların pozulmasına səbəb olan, habelə hər hansı bir namizədin (qeydə alınmış namizədin) lehinə, yaxud əleyhinə olan və ya belə yozula bilən təşviqat materiallarının KİV-lər tərəfindən dərc edilməsi və yayımlanması qadağandır.
Ölkəmizin taleyində müstəsna əhəmiyyət kəsb edən seçkilərin demokratik tələblərə uyğun, azad, ədalətli və şəffaf keçirilməsinin təmin edilməsi üçün bu prosesdə mühüm rolu olan KİV-lərin də qanunvericiliyin tələblərinə uyğun fəaliyyət göstərməsi olduqca vacib və əhəmiyyətlidir.
Mərkəzi Seçki Komissiyası kütləvi informasiya vasitələrinə bu prosesdə qanunvericiliyin tələblərinə ciddi riayət olunmasını tövsiyə edir və inanır ki, həmin qurumların rəhbərləri və digər media mənsubları respublikamızın beynəlxalq imicinin daha da möhkəmlənməsində vacib rol oynayacaq bu mühüm tədbirdə öz üzərlərinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirəcəklər.

On pre- election campaign in Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan scheduled for 9 October 2013
to mass media for the importance of abiding by the legal requirements on pre-
election campaign in Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan
scheduled for 9 October 2013
Dear chiefs and representatives of mass media!
As you know, the upcoming Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan has been appointed to 9 October 2013 by Central Election Commission. At the present, the processes of presidential candidates’ nomination and verification and collection of voter signatures in support of candidates are underway. As required by the election legislation, pre-election campaign in these elections could be conducted only by the authorized persons entitled for the activity since 16 September till 08.00 a.m. on 8 October by means defined by law and by following the rules.
It is prohibited for mass media to publish and broadcast any campaign materials causing the violation of the time limits and rules implied by law for pre-election campaign, as well as, which are in favor of or against certain candidate (registered candidate) or which might be treated so.
For ensuring the conduct of free, fair and transparent elections which meet democratic requirements and has got special importance in the country history, it is very essential that the mass media that plays an important role in the process should function in comply with legal requirements.
Central Election Commission recommends mass media to strictly abide by legal requirements in this process and believes that heads of these agencies and other media representatives will play an important role in strengthening international image of the republic and fulfill the duties undertaken by them in this important activity.