Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının bəyanatı
Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ regionunu və onun ətrafında yerləşən yeddi rayonu zəbt edərək, yüz minlərlə azərbaycanlı dinc əhalini doğma torpaqlarından didərgin salmış işğalçı Ermənistan Respublikası BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələlərini və işğal olunmuş torpaqların azad edilməsi haqqında dünya ictimaiyyətinin tələblərini uzun illərdir ki, qulaqardına vurur. İşğal edilmiş Dağlıq Qarabağ regionunda yaradılmış qondarma, heç bir dövlət tərəfindən tanınmayan "DQR”-də bu il avqustun 8-də "yerli özünüidarəetmə orqanlarına” qanunsuz "seçkilərin” keçirilməsi cəhdləri beynəlxalq hüquq normalarına, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına zidd olmaqla, münaqişənin sülh yolu ilə həlli istiqamətində aparılan mövcud prosesə mənfi təsir göstərəcəkdir.
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına görə, heç bir sosial qrup, təşkilat və şəxs hakimiyyətin həyata keçirilməsi səlahiyyətini mənimsəyə bilməz. Konstitusiyanın 142-ci maddəsinə əsasən yerli özünüidarəetmə orqanları olan bələdiyyələrə seçkilər bu Konstitusiya və digər müvafiq qanunlarla myəyyən edilmiş qaydalara uyğun keçirilməlidir. Azərbaycan Respublikası Seçki Məcəlləsinin 18-ci maddəsi müəyyən edir ki, ölkə ərazisində yerli özünüidarə orqanlarına seçkilər yalnız Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən keçirilə bilər.
İşğalçı Ermənistanın hökumət dairələrinin və separatçıların Dağlıq Qarabağ regionundan qovulmuş on minlərlə yerli azərbaycanlı, rus və digər millətlərdən olan seçicilərin iştirakı olmadan Konstitusiyadankənar "yerli özünüidarəetmə orqanlarına seçkilər" keçirmək cəhdləri həmin vətəndaşların seçki hüquqlarının kobud şəkildə pozulması deməkdir. Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Seçki Komissiyası Azərbaycanın dövlət suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş belə "seçkiləri” qanunsuz hesab edir və tanımır.
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Seçki Komissiyası bəyan edir ki, Dağlıq Qarabağ regionunda qanuni yerli özünüidarə orqanlarının formalaşması yalnız işğal olunmuş torpaqlar tam azad edildikdən, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunduqdan, məcburi köçkünlərin öz daimi yaşayış yerlərinə qayıtmasından sonra Azərbaycan Konstitusiyası əsasında keçirilə bilər.

Statement by the Central Election Commission
For long years Armenian Republic that occupied Nagorno Karabakh of the Republic of Azerbaijan and seven regions located around it and drove thousands of quiet Azerbaijani people out of their native lands has paid no heed to the relevant resolutions by the UN Security Council and requirements of world publicity about clearing occupied areas. Efforts to conduct of illegal "elections: to the "local self-management bodies” in the imaginary Republic of Nagorno Karabakh not recognized by any state created in the territory of the occupied Nagorno Karabakh on August 8 this year is contrary to the international law-based norms, Constitution of the Republic of Azerbaijan and will affect the current process conducted in the direction of peaceful solution of the conflict.
In accordance with the Constitution of the Republic of Azerbaijan, not any social group, organization or person can possess the authority of power implementation. According to Article 142 of the Constitution, elections to municipalities that are the main local self-management bodies, shall be conducted pursuant to rules defined by the Constitution and other relevant laws. As Article 18 of the Election Code of the Republic of Azerbaijan defines, elections to local self-management bodies can be conducted only by the Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan.
Efforts of government authorities and separators of invader Armenia to conduct "elections to local self-management bodies” apart from the Constitution without the participation of thousands native Azerbaijanians, Russians and other nations driven out of Nagorno Karabakh means rude breaking of citizens` suffrage.
The Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan considers such "elections” turned against to state sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan illegal.
The Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan declares that formation of legal local self-management bodies in the area of Nagorno Karabakh can be implemented in accordance with the Constitution of the Republic of Azerbaijan after wholly empting the occupied territories, restoring the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan and return of IDPs to their permanent settlements.