AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ MİLLİ MƏCLİSİNƏ SEÇKİLƏRİN HAZIRLANMASI VƏ KEÇİRİLMƏSİ İLƏ BAĞLI TƏXİRƏSALINMAZ TƏDBİRLƏR HAQQINDA AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI PREZİDENTİNİN SƏRƏNCAMI
SEÇKİLƏRİN HAZIRLANMASI VƏ KEÇİRİLMƏSİ
İLƏ BAĞLI TƏXİRƏSALINMAZ TƏDBİRLƏR HAQQINDA
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə 2005-ci il noyabrın 6-da keçiriləcək seçkilərə hazırlıq yekun mərhələyə daxil olmuşdur. Seçkilərə hazırlıq dövründə seçki komissiyalarının və icra hakimiyyəti orqanlarının gərgin işi nəticəsində zəruri təşkilati-hüquqi tədbirlər görülmüş və təşviqat işlərinin qurulmasında xeyli nailiyyətlər əldə olunmuşdur. Deputatlığa namizədlərin qeydiyyatı azad və mütəşəkkil şəkildə həyata keçirilmiş, onların qarşısında heç bir süni maneələr yaradılmamış və qeydiyyat zamanı subyektiv faktorların təsiri minimuma endirilmişdir. Seçki komissiyaları müasir avadanlıqla təchiz edilmiş və bu proses hələ də davam etməkdədir. 2000-dən artıq deputatlığa namizədin qeydə alınması, onların seçicilərlə çoxsaylı görüşləri, seçkiqabağı təşviqatın sərbəst surətdə və bərabər əsaslarla həyata keçirilməsi, televiziya və radio kanallarında debatların təşkili, əyani təşviqat vasitələrindən geniş istifadə olunması və sair hazırkı seçki kampaniyasını səciyyələndirən əsas xüsusiyyətlərdəndir.
Azərbaycanın bütün şəhər və rayonlarında vətəndaşların sərbəst toplaşmaq hüququnun həyata keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə müvafiq yerlər ayrılmışdır ki, bu da deputatlığa namizədlərin seçicilərlə görüşlərinin keçirilməsi üçün münasib şərait yaratmışdır. Təsisçiləri dövlət orqanları olan və ya dövlət büdcəsindən maliyyələşən teleradio təşkilatları seçki qanunvericiliyinə uyğun olaraq, 60-dan çox dairədə namizədləri qeydə alınmış siyasi partiyalara, siyasi partiyaların bloklarına bərabər şəkildə pulsuz efir vaxtı ayırmışlar və bu efir vaxtından seçki təşviqatı üçün aktiv istifadə edilir. Qeyd etmək lazımdır ki, dövlət teleradio kanallarından bu məqsəd üçün ayrılan efir vaxtının həcmi əvvəlki seçkilərlə müqayisədə iki dəfə artıqdır. Dövlət və özəl teleradio təşkilatlarında ödənişli efir vaxtından geniş istifadə edilir. Seçki praktikasında ilk dəfə olaraq seçici vəsiqələrindən istifadə edilir və bu iş digər ölkələrin təcrübəsi də nəzərə alınmaqla təkmilləşdirilməlidir. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, bu il Azərbaycan üzrə bütün seçicilərin siyahısı İnternetdə yerləşdirilmişdir.
Bununla yanaşı, bəzi problemlərin həll olunmaması, Seçki Məcəlləsinin bir sıra tələblərinin pozulması halları haqqında daxil olan məlumatlar narahatlıq doğurmaya bilməz. Vətəndaşların sərbəst toplaşmaq azadlığının təmin edilməsində, seçici vəsiqələrinin paylanmasında və seçici siyahılarının tərtib edilməsində yol verilən nöqsanlar haqqında, həmçinin bəzi icra hakimiyyəti orqanlarının seçki prosesinə qanunsuz müdaxiləsi, inzibati resurslardan istifadə olunması, ayrı-ayrı namizədlər tərəfindən seçkiqabağı təşviqat zamanı qanunla qadağan olunmuş üsullara əl atılması və sair faktlarına dair şikayətlər daxil olmaqdadır.
Seçki praktikasının təkmilləşdirilməsi sahəsində görülən tədbirlərin səmərəliliyini artırmaq, Seçki Məcəlləsinin müddəalarının seçkilərə hazırlıq dövründə və səsvermə günü tam və şərtsiz həyata keçirilməsi, vətəndaşların seçki hüquqlarının daha dolğun təmin edilməsi məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə təklif edilsin ki, "Qeyri-hökumət təşkilatları (ictimai birliklər və fondlar) haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunundan nizamnamə kapitalında xarici fiziki və hüquqi şəxslərin payı 30 faizdən artıq olan və ya başqa cür maliyyələşdirilən qeyri-hökumət təşkilatlarının Azərbaycan Respublikasında keçirilən prezident, Milli Məclis və bələdiyyə seçkilərini müşahidə etməsinə qadağanın götürülməsi məsələsini müzakirə etsin.
2. Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Seçki Komissiyasına tövsiyə edilsin ki:
2.1. seçici vəsiqələrinin paylanmsı və seçici siyahılarının dəqiqləşdirilməsi ilə əlaqədar yaranmış problemləri nəzərə alaraq, seçicilərin səsvermə günü seçki bülletenlərini aldıqları zaman barmaqların gözə görünməyən mürəkkəblə işarələnməsi qaydalarına dair müvafiq təlimatı qısa müddətdə hazırlayıb Mərkəzi Seçki Komissiyasının müzakirəsinə çıxarsın;
2.2. seçki komissiyalarına daxil olan seçki hüquqlarının pozulması haqqında şikayətlərə baxılma qaydalarına dair təlimatı qısa müddətdə hazırlayıb təsdiq etsin;
2.3. deputatlığa namizədlərin seçkiqabağı təşviqat kampaniyası zamanı yol verdikləri qanun pozuntularına dair qətiyyətli mövqe bildirsin, Qanunla ona verilmiş inzibati tənbeh səlahiyyətindən tam və dönmədən istifadə etsin;
2.4. məntəqə seçki komissiyalarında seçicilərin ünvanlarının tam göstərildiyi seçici siyahıları ilə bütün maraqlı şəxslərin tanış olmaları üçün müvafiq şərait yaradılmasını təmin etsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinə tapşırılsın ki, şəxsiyyəti təsdiq edən heç bir sənədi olmayan vətəndaşlara seçki gününədək şəxsiyyət vəsiqələrinin verilməsini təmin etsin.
4. Azərbaycan Respublikası Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi, "Azərenerji” Səhmdar Cəmiyyəti və yerli icra hakimiyyəti orqanları dairə və məntəqə seçki komissiyalarının yerləşdiyi binaların rabitə və elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təmin olunmaları üçün zəruri tədbirlər görsünlər.
5. Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinə və yerli icra hakimiyyəti orqanlarına tapşırılsın ki, "Sərbəst toplaşmaq azadlığı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa uyğun olaraq siyasi partiyalara, siyasi partiyaların bloklarına və deputatlığa namizədlərə müəyyən olunmuş yerlərdə kütləvi tədbirlər və seçkiqabağı təşviqatın keçirilməsi üçün bütün zəruri şəraiti yaratsınlar.
6. Azərbaycan Respublikasının Baş Prokuroruna tövsiyə edilsin ki, seçki günü vətəndaşların seçki hüquqlarının pozulması ilə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasından daxil olan cinayət tərkibli olması ehtimal edilən məlumatları təcili araşdırsın və cinayət əməlləri törətməkdə təqsirli bilinən şəxslərin məsuliyyətə cəlb edilməsini təmin etsin.
7. Aidiyyəti dövlət orqanları "Azərbaycan Respublikasında seçki praktikasının təkmilləşdirilməsinə dair” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2005-ci il 11 may tarixli Sərəncamında nəzərdə tutulan tapşırıqların yerinə yetirilməsi ilə əlaqədar müvafiq hesabatları beş gün müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsinlər.

Executive Order of President of the Republic of Azerbaijan on Urgent Measures in Connection with Preparation and Conducting of the Elections to Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan
EXECUTIVE ORDER OF PRESIDENT OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
ON URGENT MEASURES IN CONNECTION WITH PREPARATION AND CONDUCTING OF THE ELECTIONS TO MILLI MAJLIS OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
Preparation campaign of the November 6, 2005 elections to Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan has entered into the final stage. As a result of intense work carried out by the election commissions and executive bodies during the period of preparation for elections, the necessary organizational-legal measures were undertaken and achieved much success in carrying out of the election campaign. Registration of the candidates for elections was implemented freely; they have encountered no artificial obstacles and impact of subjective factors during the registration was minimized. The election commissions were equipped with modern technology and the process is going on. Registration of more than two thousand candidates, their meetings with electors, implementation of the –pre-election campaign freely and on equal basis, carrying out of debates on equal, identical conditions on TV and radio channels, large use of visual aids, etc. are the main characteristic features of the present election campaign.
In view of providing implementation of the rights of freedom of assembly for the citizens in all cities and regions of Azerbaijan, have been specified appropriate places, which promoted creation of relevant conditions for the candidates to meet with the voters. The state-run broadcasting bodies or such bodies financed by the state, according to the election legislation have provided the candidates of political parties, the bloc of political parties registered in more than 60 constituencies with equal free-of-charge broadcasting time and this time is actively being used for electoral propaganda. It has to be noted that volume of the broadcasting time for this purpose on state channels is more by two times than the previous ones. Paid broadcasting time is widely used at the state and private broadcasting channels. For the first time in the election practice, the voter cards are used and this work has been improved taking into consideration experience of the other countries. This year, the voter lists has been placed in Internet.
Along with this, it cannot but worry the dissolution of some problems, the cases of violation of the requirements of the Election Code.
Complaints about the miscalculations admitted in the cause of maintenance of freedom of assembly of citizens, distribution of voter cards and drawing up of lists of voters, and also about illegal intrusion of some enforcement authorities in election process, use of administrative resources, application by separate candidates during pre-election campaign of the methods forbidden by the law and other facts are present.
With a view of increase of efficiency of the measures accepted in the field of improvement of election practice, full and unconditional realization during preparation for elections and on the day of voting of the terms of the Election Code, more full of maintenance of suffrages of citizens, I hereby resolve:
1. To offer to the Milli Majlis of the Azerbaijan Republic to discuss the question of removal of the ban on observation in the presidential, parliament and municipality elections by the NGOs with more than 30 percent share of, or financed in other way by the foreign legal and physical entities in the charter capital stipulated in the Law of the Azerbaijan Republic "On the non-governmental organizations (public associations and funds)”.
2. To recommend the Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan:
2.1. taking into account the problems which have arisen in connection with distribution of voter cards and specification of voter lists, in the shortest terms to prepare and submit for discussion the Central Election Commission the corresponding instruction on rules of drawing on fingers of mark of invisible ink at reception by voters in day of voting of the ballot;
2.2. in the shortest terms to prepare and ratify the instruction on rules of consideration of complaints received in the election commission about infringement of suffrages;
2.3. express a resolute position concerning the infringements of the law admitted by candidates during pre-election propaganda campaign, completely and steadily to use the power invested in it by the Law of power of the administrative penalty;
2.4. to ensure creation of corresponding conditions for acquaintance of all interested persons in the local selective commissions with lists of voters in which addresses of voters are completely specified.
3. To charge the Ministry of Internal Affairs of the Azerbaijan Republic to provide about day of elections delivery to the citizens who are not having any documents, certifying the person, identification cards.
4. To the Ministry of Communications and Information Technologies of the Azerbaijan Republic, to Joint-Stock Company "Azerenergy” and local enforcement bodies to take necessary measures for uninterrupted maintenance of buildings where the district and local election commissions are located, communications and the electric power.
5. To charge the Ministry of Internal Affairs of the Azerbaijan Republic and local enforcement authorities according to the Law of the Azerbaijan Republic "On freedom of assembly” to create to political parties, blocs of political parties and candidates all necessary conditions for carrying out in the established places of mass actions and pre-election campaign.
6. To recommend the State Office of Public Prosecutor of the Azerbaijan Republic to consider urgently received on day of elections from the Central Election Commission of the message on infringement of suffrages of the citizens, commitments containing crime elements, and to provide bringing to the responsibility of the persons recognized guilty in commitment of criminal actions.
7. The corresponding state bodies during five-day term to present to the President of the Republic of Azerbaijan the corresponding reports connected to execution of assignments, stipulated by the Order of the President of the Azerbaijan Republic dated on May 11, 2005 "On improvement of election practice in the Republic of Azerbaijan”.