Mərkəzi Seçki Komissiyası 2015-ci il üçün daimi seçicilər siyahısının tərtib edilməsi və dəqiqləşdirilməsi prosesinə yekun vurdu
Azərbaycan Respublikası Seçki Məcəlləsinin tələblərinə müvafiq olaraq, 2015-ci il yanvar ayının əvvəllərindən başlayaraq ölkə üzrə vahid seçicilər siyahısının dəqiqləşdirilməsi prosesi həyata keçirilib. Qanunvericilikdə nəzərdə tutulduğu kimi, seçicilərin daimi siyahısı hər bir seçki məntəqəsi üzrə məntəqə seçki komissiyaları tərəfindən dəqiqləşdirilərək fevralın 5-dək dairə seçki komissiyalarına verilib. Dairə seçki komissiyaları isə öz növbəsində seçki dairələri üzrə seçici siyahılarını dəqiqləşdirib, əlaqədar qurumlardan daxil olmuş məlumatlarla bir daha təhlil edərək aprelin 5-dək Mərkəzi Seçki Komissiyasına (MSK) təqdim ediblər. Növbəti mərhələdə MSK seçicilərin daxil olduğu məlumat bazasını toplayaraq orada olan mümkün təkrar və qeyri-dəqiqlikləri seçicilərin məlumatlarının keyfiyyət və say təhlili üçün xüsusi proqram təminatı vasitəsilə bir daha dürüstləşdirib və artıq bu əhatəli və irimiqyaslı prosesə yekun vurulub.
2015-ci il may ayının 27-də MSK üzvləri və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələrinin də iştirakı ilə Katibliyin İnformasiya Mərkəzində ölkə üzrə vahid seçicilər siyahısının yenidən tərtib edilmiş variantı ilə tanışlıq olub. Son dürüstləşdirmə işləri aparılaraq DSK-lara qaytarılmış seçici siyahılarının çap prosesi, saxlanma şəraiti və digər aidiyyəti məsələlərlə tanış olan Komissiya üzvləri və KİV nümayəndələrinin diqqətinə çatdırılıb ki, vahid seçicilər siyahısının tərtib edilməsi, yoxlanılması və dəqiqləşdirilməsi fasiləsiz on-line rejimdə işləyən dövlət avtomatlaşdırılmış informasiya sistemi vasitəsilə həyata keçirilib. MSK-nı fiber-optik xətlər üzərindən 125 seçki dairəsinin dairə seçki komissiyaları ilə birləşdirən lokal şəbəkənin yaratdığı sürətli, interaktiv və təhlükəsiz informasiya mübadiləsi seçici siyahılarının ümumiləşdirilməsi prosesini intensivləşdirərək seçici məlumatlarının keyfiyyətli təhlilini təmin edib. Belə ki, seçicilər haqqında ətraflı məlumatların toplanması, siyahıların orfoqrafik və qrammatik baxımdan yoxlanılması, oxşar və təkrar seçici məlumatlarının təhlil edilməsi, həmçinin siyahıların keyfiyyətli hazırlanması və çap olunması üçün dövlət avtomatlaşdırılmış informasiya sisteminin yaratdığı imkanlardan istifadə edilib.
Seçicilər öz məlumatlarının yoxlanması və məlumatlarında aşkar etdikləri yanlışlıqların aradan qaldırılması ilə bağlı 115 nömrəli qaynar xəttə zəng vura, yaxud internet səhifəsindəki müvafiq "on-line” ərizə formasını dolduraraq MSK-ya ünvanlaya bilərlər ki, bu məlumatlar da bir daha nəzərdən keçirilir və müvafiq araşdırma aparıldıqdan sonra lazımi düzəlişlər edilir. Qeyd etmək lazımdır ki, seçici siyahılarının dəqiqləşdirilməsi təkcə seçki ili və məhdud müddət ərzində deyil, ümumilikdə il boyu müvafiq qurumlarla əməkdaşlıq şəraitində gündəlik əsaslarla davam etdirilir və seçicilərin hərəkət dinamikası barədə müvafiq məlumatlar operativ şəkildə dairə seçki komissiyaları tərəfindən toplanaraq siyahılarda nəzərə alınır.
Sonra Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə MSK-nın iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan Respublikası üzrə seçicilərin daimi siyahısının tərtibi və dəqiqləşdirilməsinə dair məsələ müzakirə olunub. MSK sədri ilin əvvəlindən may ayının sonunadək həyata keçirilmiş vahid seçicilər siyahısının dəqiqləşdirilməsi kimi çox əhatəli və genişmiqyaslı proseslə bağlı ətraflı məlumat verib və proses boyunca seçki komissiyalarına lazımi köməklik göstərmiş bütün qurumlara təşəkkürünü bildirib.
Sonra MSK üzvləri daimi seçicilər siyahısının yenidən tərtib edilməsi, təsdiq olunması və internet səhifəsində yerləşdirilməklə ictimailəşdirilməsi barədə qərar layihəsi ilə tanış olublar. Komissiya 2015-ci ilin daimi seçicilər siyahısının tərtib edilməsi və dəqiqləşdirilməsi işini başa çatmış hesab edilərək, siyahıların məntəqə və dairə seçki komissiyaları tərəfindən təsdiq edilməsi üçün müvafiq dairə seçki komissiyalarına göndərilməsinə, eyni zamanda, respublika üzrə seçicilərin daimi siyahısının dövlət avtomatlaşdırılmış informasiya sistemi vasitəsilə tərtib olunaraq rəsmi internet səhifəsində yerləşdirməklə ictimailəşdirilməsinə qərar verib.
Qeyd edək ki, bu günə olan məlumata görə, ölkə üzrə vahid seçicilər siyahısına 5093289 seçici daxil edilib ki, onların da 48,3 faizi kişi, 51,7 faizi isə qadınlardır.
Komissiyanın iclasında beynəlxalq qurumların və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri də iştirak ediblər.

Central Election Commission ended the process of compile and update of permanent voters' list of 2015
Pursuant to the Election Code of the Republic of Azerbaijan, the update process of single voters’ list on the country has been carried out since the beginnings of January of 2015. Permanent voters’ list has been updated and submitted to Constituency Election Commissions (Con.ECs) by each of the Precinct Election Commissions (PECs) up to February 5, 2015 as stipulated in law. And in their turn, Con.ECs have updated the voters’ lists on election constituencies and submitted to the Central Election Commission (CEC) up to April 5, 2015 upon evaluation of the information received from the relevant bodies. In the next stage, CEC examined the encountered repetitions and inaccurateness via special software for qualitative and quantitative analyze of voters’ data upon collecting the electorate database and ended this broad and complex process.
CEC members and representatives of mass media made themselves familiar with re-compiled version of single voters’ list on the country at Information Centre of the CEC Secretariat on May 27, 2015. The Commission members and media representatives were made aware of the publication process, storage conditions and other related issues on the voters’ lists returned to Con.ECs upon latest update and they were also informed that the compile, check and update process of single voters’ list has been implemented through the State Automated Information System operating incessantly online. Fast, interactive and secure information exchange as a result of local network joining CEC with 125 Con.ECs through fiber optic lines intensified the process of summarizing voters’ lists and ensured the effective evaluation of voters’ data. So, the opportunities granted by the State Automated Information System has been benefited during collection of detailed information on voters, checking the spelling and grammatical mistakes of the lists, analyze of identicals and repetitions, as well as, effective compile and publication of the lists.
Voters were able to call hotline # 115 or file the relevant online application form to CEC regarding the check of their data and elimination of the irregularities found in their entries. The information is reviewed and updated as necessary after the relevant investigation. It is worth noting that the update of voters’ lists is carried out not only during elections and within the limited period, but on daily basis through the whole year in cooperation with the relevant bodies and the information on the dynamics of voters’ action is collected by Con.ECs and considered in the lists without delay.
Afterwards, CEC conducted a session chaired by Mr. Mazahir Panahov.
At the session the issue on the compile and update of permanent voters’ list on the Republic of Azerbaijan was discussed. CEC Chairman informed thoroughly on broad and complex process - update of single voters’ list carried out since the beginnings of the year until the end of May and thanked all the bodies which have rendered necessary assistance to election commissions during the whole process.
Later, CEC members were made familiar with a decision draft on re-compile, approval and publicize of permanent voters’ list on the website. The Commission adopted a decision to end the process of compile and update of permanent voters’ list of 2015, to send the lists to relevant Con.ECs for the approval by PECs and Con.ECs, also after compiling the permanent voters’ list on the republic, to publicize them on the official website.
As today’s information, single voters’ list on the country includes 5093289 voters, 48.3% of which are males and 51.7% are females.
Representatives of international organizations and mass media also took part at the session of the Commission.