Bu gün Azərbaycanda prezident seçkiləri keçirilir
Oktyabrın 9-da səhər saat 8.00-da Azərbaycanın bütün ərazisində Azərbaycan Respublikası prezidentinin seçkiləri başlamışdır. Prezident postu uğrunda 10 namizəd mübarizə aparır.
Müstəqil Mətbuat Mərkəzi xəbər verir ki, prezident seçkiləri 125 seçki dairəsi üzrə 5492 seçki məntəqəsində keçirilir. Bu məntəqələrdən 5273-ü daimi fəaliyyət göstərir, 219-u Azərbaycanın xarici ölkələrdəki səfirlik, konsulluq və daimi nümayəndəliklərində, hərbi hissələrdə, islah-əmək və sanator-müalicə müəssisələrində, Azərbaycanın bayrağı altında Xəzər dənizində və dünya sularında üzən gəmilərdə yaradılmış məntəqələrdir.
Məntəqələr seçki bülletenləri, gözlə görünməyən mürəkkəb və bu mürəkkəbi oxumaq üçün xüsusi cihazlarla təmin edilmişdir. Məntəqələrə 5 milyon 149 min 255 seçki bülleteni paylanılmışdır.
Dairə seçki komissiyalarının hamısı kompyuterləşdirilmiş və digər lazımi avadanlıqla təmin olunmuşdur. Kompyuterlər fiber-optik kabellər vasitəsilə Dövlət Avtomatlaşdırılmış İnformasiya Sisteminə (DAİS) qoşulmuşdur. Bu da bütün məlumatların Mərkəzi Seçki Komissiyasının "Seçkilər” İnformasiya Mərkəzinə operativ və təhlükəsiz ötürülməsini təmin edəcəkdir. Səsvermə günü saat 10.00-da, 12.00-da, 15.00-da, 17.00-da və 19.00-da DAİS vasitəsilə "Seçkilər” İnformasiya Mərkəzinin informasiya zalından seçkilərin gedişinə dair məlumatlar yayımlanacaqdır. Bu məlumatlar, həmçinin Mərkəzi Seçki Komissiyasının internet səhifələrində yerləşdiriləcəkdir.
Səsvermənin şəffaflığını təmin etmək üçün 1000 seçki məntəqəsində (20 faiz) quraşdırılmış veb-kameralar MSK-nın rəsmi internet səhifələrinə (www.msk.gov.az; www.cec.gov.az;www.infocenter.gov.az) qoşulmuşdur. Bu kameralar vasitəsilə seçki məntəqələrində səsvermənin gedişini (səsvermə kabinəsində bülletenlərin doldurulması prosesi istisna olmaqla) əvvəldən axıradək Mərkəzi Seçki Komissiyasının internet saytlarında izləmək mümkündür. Veb-kameralar quraşdırılmış seçki məntəqələrinin siyahısı mətbuatda dərc olunmuş və MSK-nın internet səhifələrində yerləşdirilmişdir.
Hazırda Azərbaycanda səsvermə hüququ olan vətəndaşların sayı 5 milyon 145 minə yaxındır. Seçki prosesini 1400-ə yaxın beynəlxalq müşahidəçi izləyir. Beynəlxalq müşahidəçilərin sırasında ATƏT, ATƏT DTİHB, Avropa Şurası, Avropa Şurasının Parlament Assambleyası, Avropa Parlamenti, Avropa İttifaqı, Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB), MDB Parlament Assambleyası, TürkPA, Türkdilli Dövlətlərin Әmәkdaşlıq Şurası və digər nüfuzlu təşkilatların, eləcə də 60-a yaxın dövlətin nümayəndələri vardır.
Bundan əlavə, prezident seçkilərini Qazaxıstan, Ukrayna, Moldova, Türkiyə və Latviya MSK-larının sədrləri və üzvləri də izləyirlər. Yerli müşahidəçilərin ümumi sayı isə 52 minə yaxındır. Onlar siyasi partiyaların, qeyri-hökumət təşkilatlarının təmsilçiləri və öz təşəbbüsü ilə müşahidəçi statusu alanlardır.
Seçkiləri işıqlandırmaq üçün 100-ə yaxın xarici kütləvi informasiya vasitəsi MSK-ya müraciət etmiş və Komissiya onları müvafiq lövhəciklərlə təmin etmişdir. Bunların arasında TRT, NTV, "Mir” televiziyaları, BBC, "Bloomberg News”, Anadolu, "Röyters”, "Frans-Press”, İTAR-TASS, "Assoşieyted Press”, "Sinxua” informasiya agentlikləri, "Nyu-York Times”, "Rossiyskaya qazeta” kimi nüfuzlu nəşrlərin əməkdaşları da vardır.

Presidential election starts in Azerbaijan
Polling stations opened throughout Azerbaijan at 8 a.m. on Wednesday, October 9, as the country`s citizens start casting ballots for one of the ten presidential candidates, the Independent Press Center reported.
The voting is conducted in 125 constituencies - 5,492 polling stations - of which 5,273 are permanent and 219 are located in Azerbaijan’s embassies, consulates general and permanent representations in foreign countries, as well as in ships navigating under the country`s national flag in the Caspian Sea and international waters, military units, sanatoriums, treatment and correctional facilities.
All polling stations were provided with indelible ink and special devises for reading it. The Central Election Commission (CEC) issued a total of 5,149,255 ballot papers for the election. All constituencies were provided with computers and other necessary equipment. The computers are connected to the State Automated Information System by fiber-optic cables to ensure immediate delivery of available information to CEC`s "Sechkiler” information center.
On the Election Day, the Central Election Commission will issue five reports (10.00, 12.00, 15.00, 17.00, and 19.00) through the State Automated Information System which will be available at the commission’s official websites (www.msk.gov.az; www.cec.gov.az; www.infocenter.gov.az).
1000 polling stations (20 percent) are equipped with webcams (except in voting booths) to provide internet users with an opportunity to watch the whole voting process online. The list of the webcam-equipped polling stations is available at CEC`s websites, and was published in the press.
The number of eligible voters in the country is nearly 5,145,000.
The voting is monitored by approximately 1,400 international observers representing the OSCE, OSCE ODIHR, the Council of Europe, PACE, European Parliament, European Union, CIS, CIS PA, TurkPA, the Cooperation Council of Turkic Speaking States and other international organizations, as well as representatives from nearly 60 countries.
Chiefs and members of central electoral commissions of Kazakhstan, Ukraine, Moldova, Turkey, and Latvia are also in Azerbaijan to observe the election.
About 52,000 local observers, including representatives of political parties, NGOs and independent observers monitor the voting process.
The election is covered by nearly 100 foreign mass media outlets, including TRT, NTV and Mir television channels, BBC, Bloomberg News, Anadolu, Reuters, France-Presse, ITAR-TASS, Associated Press, and Xinhua news agencies, as well as New York Times and Rossiyskaya Gazeta newspapers.