Fransa Senatının müşahidə missiyası Azərbaycanda keçirilən prezident seçkilərinə hazırlığı yüksək qiymətləndirmişdir
Bakı,8 oktyabr. Mən Azərbaycanla 10 ildir ki, tanışam. Hər gəlişimdə inkişafın şahidi oluram. Bu məni sevindirir. Çünki bu inkişaf seçki sisteminin tәkmillәşdirilmәsindә də özünü göstərir.
Müstəqil Mətbuat Mərkəzindən bildirmişlər ki, bu sözləri jurnalistlərə Fransa Senatının üzvü, Senatın müşahidə missiyasının rəhbəri Natali Qule söyləmişdir.
Natali Qule demişdir: "Biz, seçkilərə hazırlığın vəziyyətini öyrənmək və oktyabrın 9-da keçiriləcək səsverməni izləmək üçün Azərbaycana gəlmişik. Artıq iki gündür ki, Bakıdayıq. Seçkilərə hazırlığın vəziyyəti ilə maraqlanmışıq. Hesab edirəm ki, missiyanın ilkin təəssüratları müsbətdir. Mərkəzi Seçki Komissiyası seçkilərin yüksək səviyyədə təşkili üçün hər işi görmüşdür. Bəzi insanlar və beynəlxalq təşkilatlar hər şeyi gözləri ilə görmədən, dərindən öyrənmədən fikir söyləyirlər. Hesab edirəm ki, bu düzgün deyildir. Biz bölgələrə də gedəcəyik və səsvermənin gedişini orada izləyəcəyik”.
Fransa Senatının müşahidə missiyasının digər üzvü Mairde de Qerdon: "Azərbaycanda seçkilərə hazırlıqla bağlı fikirlərimiz müsbətdir. İnanırıq ki, Azərbaycanda oktyabrın 9-da keçiriləcək prezident seçkilərində ən yaxşı beynəlxalq təcrübənin şahidi olacağıq”.

Baku, October 8. I have known Azerbaijan for 10 years. I have witnessed continuous development during my every visit. It makes me glad. Because, this development is reflected in the improvement of the electoral system, member of French Senate, head of the observation mission of the Senate Nathalie Goulet told journalists, the Independent Press Center reports.
Nathalie Goulet said, "We are in Azerbaijan to learn about the preparation for the elections and monitor the voting process on October 9. We have been in Baku for two days. We have inquired about preparations for the elections. I think that mission’s first impression is positive. The central Election Commission has done everything possible to perfectly organize the elections. Some people and international organizations express their views without seeing everything with their own eyes and going deep into details. I believe that it is not right. We will go to the regions to monitor the voting there.”
Other member of the French Senate’s observation mission Maire de Gerdon said, "Our opinion on the run-up to the elections in Azerbaijan is positive. We believe that, we will witness best practices on October 9 presidential elections in Azerbaijan.”