Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov prezident seçkilərinə hazırlıqla bağlı sonuncu mətbuat konfransını keçirmişdir
Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov oktyabrın 8-də Müstəqil Mətbuat Mərkəzində prezident seçkilərinə hazırlıqla bağlı sonuncu mətbuat konfransını keçirmişdir. Məzahir Pənahov bildirmişdir ki, budəfəki seçkilərdə 10 namizəd mübarizə aparacaqdır.
Seçki Məcəlləsində nəzərdə tutulduğu kimi, prezidentliyə namizədlərə təbliğat-təşviqat kampaniyası üçün bütün lazımi şərait yaradılmış, kampaniya tam demokratik və qanunauyğun keçmişdir. Seçkilərdə 5 milyon 145 minə yaxın seçici 5 min 492 məntəqədə səs verəcəkdir. Onlardan 5 min 273-ü daimi, qalan 219-u isə səsverməyə 5 gün qalmış yaradılmış müvəqqəti məntəqələrdir. Müvəqqəti məntəqələr Azərbaycanın xarici dövlətlərdəki diplomatik nümayəndəliklərində, neft platformalarında, sanatoriyalarda, hərbi hissələrdə, islah əmək müəssisələrində, eləcə də Azərbaycan bayrağı altında üzən gəmilərdə yaradılmışdır.
M. Pənahov qeyd etmişdir ki, seçicilərin hüquqları mütləqdir və adlarını seçici siyahısında tapmayan şəxslərin yaşadıqları ərazidəki məntəqəyə daxil olarkən şəxsiyyət vəsiqəsini təqdim etmələri kifayətdir. Onların adları əlavə seçici siyahısına daxil ediləcək və səsvermə hüququndan istifadə edə biləcəklər .
MSK sədrinin sözlərinə görə, seçkiləri 1400-ə yaxın beynəlxalq müşahidəçi izləyəcəkdir. Onların 100-ə qədəri xarici ölkələrin KİV nümayəndələridir. Eyni zamanda, seçki prosesini 52 minə yaxın yerli müşahidəçi izləyəcəkdir ki, onların da 6 mindən çoxu MSK-da, qalan 42 mini daimi seçki komissiyalarında akkreditasiyadan keçmişdir. Mətbuat konfransında vurğulanmışdır ki, seçkilərlə əlaqədar 125 dairədə 5492 məntəqə yaradılmışdır. Bu məntəqələrin minində veb-kameralar quraşdırılmışdır ki, bu da ümumi sayın 20 faizini təşkil edir.
Seçkilərdə seçki subyektlərinin maarifləndirilməsi məsələsinə toxunan MSK sədri bildirmişdir ki, bu istiqamətdə də mühüm işlər görülmüşdür. Belə ki, MSK bütün seçki subyektləri üçün müxtəlif formalı maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirmişdir. Polislər, müşahidəçilər üçün yaddaş kitabçaları paylanmışdır.
Eyni zamanda, görmə qabiliyyəti zəif olan və ilk dəfə olaraq hərəkət etmək imkanları məhdud olan seçicilər üçün panduslar qurulmuşdur. Bu qrupa aid olan insanlar təxminən 1200-ə yaxın məntəqəni əhatə edir.
Bu dəfəki seçkilərdə ilk dəfə olaraq Həcc ziyarətində olan zəvvarlar üçün də məntəqə yaradılmışdır. Həcc ziyarətində, xidməti ezamiyyətdə və digər səbəblərdən Məkkədə olan 3700-ə qədər azərbaycanlı öz seçki hüququndan istifadə edə biləcəkdir.
MSK sədri bildirmişdir ki, səsvermə oktyabrın 9-da saat 8.00-da başlayacaq və 19.00-da başa çatacaqdır. Səsvermənin gedişilə bağlı gün ərzində 5 dəfə ictimaiyyətə məlumat veriləcək, səsvermənin ilkin nəticələri isə elə həmin gün axşam saatlarında açıqlanacaqdır.

Chairman of Central Election Commission Mazahir Panahov holds press conference on run-up to presidential elections
Baku, October 8. Chairman of the Central Election Commission Mazahir Panahov held a final press conference on the pre-election preparations at the Independent Press Center.
Panahov pointed out 10 candidates will compete for presidency during this election. According to him, all necessary conditions have been created for the democratic campaigning.
The election will see about 5,145,000 voters casting their ballots in 5,492 polling stations, of which 5,273 are permanent and the rest are temporary ones created five days before the voting. The temporary stations were set up at the Azerbaijan`s diplomatic missions, oil platforms, sanatoriums, military units, correctional facilities and ships sailing under the Azerbaijani flag.
Panahov pointed out that the voters who would not find their names on the voter lists will be able to vote by presenting their IDs. Their names will be added into the new voter list to ensure their voting rights. The CEC chief said about 1400 international observers will be monitoring the elections. Of them, nearly 100 are foreign media representatives. The voting process will be monitored by approximately 52,000 local observers of whom over 6,000 were accredited by the CEC and the remaining 42,000 by the permanent election commissions. He underlined that 5492 polling stations had been set up in 125 constituencies. Web cameras have been installed in 1000 polling stations, which make up 20% of the total number of stations.
The CEC chairman noted that important steps had been undertaken to educate election actors. Handbooks were distributed to policemen and observers. Ramps were installed in the polling stations for the disabled persons. These people will vote in some 1200 stations.
A polling station has been created for the Hajj pilgrims for the first time. Up to 3700 Azerbaijanis on a Hajj pilgrimage, business trip etc. will be able to vote in Mecca.
Panahov noted that the voting will begin at 08:00 a.m. and end at 07:00 p.m. on October 9. The population will be informed five times a day about the course of voting. The early results of voting will be made public in late evening hours.