Mayın 16-da Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir.
16 may 2006 14:56
Mayın 16-da Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclaslı keçirilmişdir.
Əvvəlcə Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri beynəlxalq müşahidə missiyalarının 13 may 2006-cı ildə keçirilmiş Milli Məclisə təkrar seçkilərlə bağlı verdikləri rəylərə toxunmuş və ümumilikdə onların müsbət olduğunu diqqətə çatdırmışdır. O, səsvermə günündən sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasına 23 müraciətin daxil olduğunu bildirmiş və həmin müraciətlərdən bəzilərində vətəndaşlar tərəfindən seçkilərin qanunun tələblərinə uyğun keçirilməsi ilə bağlı minnətdarlıq ifadə edildiyini, bəzilərinin isə şikayət xarakterli olduğunu söyləmişdir.
Sonra Komissiya üzvləri MSK-ya daxil olmiş müraciətlər barədə məlumat vermişlər. Məlum olmuşdur ki, şikayət xarakterli müraciətlərdən bəzilərində konkret faktlar göstərilməmişdir. Ona görə də Mərkəzi Seçki Komissiyası üzvlərinin yekdil rəyi belə olmuşdur ki, həmin xarakterli müraciətlərin araşdırılması davam etdirilməlidir.
Müraciətlərin bəzilərinin anonim olduğu aşkar edilmişdir. Müraciətlərdən 3-nün isə qanunun tələblərinə uyğun olaraq ilkin araşdırma aparılmasından ötrü aidiyyəti üzrə müvafiq dairə seçki komissiyasına göndərilməsi qərara alınmışdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclasında ATƏT-in Müşahidə Missiyasının, ABŞ səfirliyinin, Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun(ABŞ) təmsilçiləri və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on May 16, 2006.
Firstly, CEC Chairman touched upon the opinions of international observation missions concerning repeat elections to the Milli Majlis conducted on May 13, 2006 and drew the attention to the fact that the opinions were, in general, positive. He informed about the reception of 23 appeals by CEC after the voting day and let to know that in some of these appeals citizens expressed their gratitude for the conduct of elections pursuant to the requirements of law, but some of them were characterized as complaints.
Later, Commissioners reported on the appeals received by CEC. It became clear that some of the appeals characterized as complaints did not contain concrete facts. Therefore, CEC Commissioners unanimously agreed to continue the investigation of such type of appeals. Some of the appeals were found to be anonymous. And it was decided to send three of the appeals to the relevant Constituency Election Commission on determination for preliminary investigation.
At the CEC session, representatives of OSCE Observation Mission, the USA embassy, IFES (International Foundation for Election Systems) and mass media also took part.