Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə 19 oktyabr 2004-cü ildə keçirilmiş əlavə seçkilərin yekunlarının yoxlanılması və təsdiqi üçün 24 saylı Nizami birinci, 29 saylı Səbail və 101 saylı Xanlar – Daşkəsən seçki dairələri dairə seçki komissiyalarıının yekun protokollarının onlara əlavə edilmiş sənədlərlə birlikdə Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinə təqdim olunması barədə məsələ müzakirəyə çıxarılmışdır.
05 noyabr 2004 17:19
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə 19 oktyabr 2004-cü ildə keçirilmiş əlavə seçkilərin yekunlarının yoxlanılması və təsdiqi üçün 24 saylı Nizami birinci, 29 saylı Səbail və 101 saylı Xanlar – Daşkəsən seçki dairələri dairə seçki komissiyalarıının yekun protokollarının onlara əlavə edilmiş sənədlərlə birlikdə Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinə təqdim olunması barədə məsələ müzakirəyə çıxarılmışdır. Bu məsələ barədə MSK-nın katibi Natiq Məmmədov məlumat vermişdir. Seçkilərin ümumilikdə qanuna uyğun şəkildə keçirildiyi bildirilmiş, yalnız bir neçə seçki məntəqəsində qanun pozuntularina yol verildiyi qeyd edilmişdir. 24 saylı Nizami birinci seçki dairəsinin 2, 20, 21 və 26 saylı seçki məntəqələrində, 29 saylı Səbail seçki dairəsinin isə 2 , 4, 8 və 20 saylı seçki mənəqələrində Azərbaycan Respublikası Seçki Məcəlləsinin tələbləri pozulmuş və buna görə də Mərkəzi Seçki Komissiyası həmin məntəqələrdə səsvermənin nəticələrinin etibarsız hesab edilməsi barədə qərar çıxarmışdır. Bu seçki məntəqələrindən 29 saylı Səbail seçki dairəsinin ərazisində yerləşən 2 saylı seçki məntəqəsində seçicilərin seçkidə iştirak hüququ pozulduğundan həmin seçki mənətəqəsi məntəqə seçki komissiyasının tərkibinin buraxılması haqqında qərar qəbul edilmişdir.
MSK həmçinin qərara almışdır ki, 24 saylı Nizami birinci və 29 saylı Səbail seçki dairələri dairə seçki komissiyaları sədrlərinin öz vəzifələrinə uyğun gəlmədikləri müəyyən edildiyindən, Azərbaycan Respublikası Seçki Məcəlləsinin 25.2.22-ci maddəsinə əsasən müvafiq komissiyalar tərəfindən həmin məsələyə münasibət bildirilsin.
Müzakirələr zamanı qeyd olunmuşdur ki, sözügedən seçki mənətəqələrində səsvermənin nəticələrinin etibarsız hesab edilməsi səsvermənin ümumi nəticələrinə ciddi təsir göstərmir. Komissiya Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə 19 oktyabr 2004-cü ildə keçirilmiş əlavə seçkilərin yekunlarının yoxlanılması və təsdiqi üçün 24 saylı Nizami birinci, 29 saylı Səbail və 101 saylı Xanlar – Daşkəsən seçki dairələri dairə seçki komissiyalarıının yekun protokollarının onlara əlavə edilmiş sənədlərlə birlikdə Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinə təqdim olunması barədə qərar qəbul etmişdir.
İclasda Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun təmsilçiləri və yerli kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

The Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session by Mr. Mazahir Panahov on November 2, 2004.
05 november 2004 17:19
The issue of submitting the final protocols of Nizami Con.EC # 24, Sabail Con.EC # 29 and Khanlar-Dashkasan Con.EC # 101 to the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan together with the attached documents for checking and approving By-Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan on October 19, 2004, was put into discussion.
This issue was reported by Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary. It was noted that elections took part in conformity with law and law violations were only in some polling stations. Requirements of the Election Code of the Republic of Azerbaijan were violated in precincts # 2, 20, 21 and 26 of Nizami first Con.EC # 24 and precincts # 2, 4, 8 and 20 of Sabail Con.EC # 29 and therefore, CEC adopted decision on considering the voting results invalid in these precincts.
As the right of voters to participate in elections were violated in the precinct # 2 of the Sabail Con.EC # 29, it was decided to leave the composition of the Con.EC of this precinct.
CEC decided that as the Chairmen of the Nizami first Con.EC # 24 and Sabail # 29 could not fullfil their duties, relevant commissions should express their attitudes to this issue pursuant to Article 25.2.22 of the Election Code of the Republic of Azerbaijan.
During the discussions, it was noted that considering the voting results invalid in the mentioned precincts does not affect the general returns seriously. The Commission adopted decision on submitting the final protocols of Nizami first Con.EC #24, Sabail Con.EC # 29 and Khanlar-Dashkasan Con.EC # 101 to the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan for the check and approval of By-Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan on October 19, 2004.