Əvvəlcə Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi Natiq Məmmədov Ermənistanın silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan Respublikası ərazisinin bir hissəsinin işğal olunması nəticəsində öz daimi yaşayış yerlərini tərk etməyə məcbur olmuş vətəndaşların 2004-cü il 17 dekabra təyin edilmiş bələdiyyə seçkilərində aktiv seçki hüquqlarının həyata keçirilməsi ilə bağlı məsələ barədə məlumat vermişdir. MSK qərara almışdır ki, həmin şəxslər məcburi məskunlaşdıqları bələdiyyələrin ərazisində aktiv seçki hüququndan istifadə edə bilərlər.
19 noyabr 2004 17:11
Əvvəlcə Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi Natiq Məmmədov Ermənistanın silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan Respublikası ərazisinin bir hissəsinin işğal olunması nəticəsində öz daimi yaşayış yerlərini tərk etməyə məcbur olmuş vətəndaşların 2004-cü il 17 dekabra təyin edilmiş bələdiyyə seçkilərində aktiv seçki hüquqlarının həyata keçirilməsi ilə bağlı məsələ barədə məlumat vermişdir. MSK qərara almışdır ki,
həmin şəxslər məcburi məskunlaşdıqları bələdiyyələrin ərazisində aktiv seçki hüququndan istifadə edə bilərlər.
Sonra 2004-cü il dekabrın 17-də keçiriləcək bələdiyyə seçkiləri ilə bağlı Komissiyaya daxil olmuş müraciətlər müzakirə edilmişdir. Mərkəzi Seçki Komissiyası namizədliklərinin qeydə alınmasından imtina olunmuş 8 nəfər vətəndaşın şikayət ərizəsinə baxmış və onların namizədliyinin qeydə alınması barədə qərar qəbul etmişdir.

The Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session by Mr. Mazahir Panahov on November 19, 2004.
19 november 2004 17:11
Firstly, Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary reported on the implementation of active suffrage of citizens in the Municipal Elections appointed on December 17, 2004 who were exposed to leave a part of the territory of Azerbaijan Republic by Armenian armed forces. CEC decided that these persons can use their active suffrage in the territory of the municipality settled by them forcibly.
Later, appeals entered the Commission related to the Municipal Elections dated on December 17, 2004. CEC also considered applications on complain of 8 citizens whose candidacies had been refused to be registered and adopted decision on the registration of their candidacies.