Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə seçkilərdə seçicilərin təşəbbüs qruplarının yaradılması vətəndaşın öz təşəbbüsü və ya seçicilərin təşəbbüs qrupunun deputatlığa namizədi irəli sürmələrinin qaydaları haqqında təlimat müzakirəyə çıxarılmışdır
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə seçkilərdə seçicilərin təşəbbüs qruplarının yaradılması vətəndaşın öz təşəbbüsü və ya seçicilərin təşəbbüs qrupunun deputatlığa namizədi irəli sürmələrinin qaydaları haqqında təlimat müzakirəyə çıxarılmışdır. Bu məsələ barədə Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi İnqilab Nəsirov məlumat vermişdir. MSK həmin təlimatın təsdiqi barədə qərar qəbul etmişdir.
Sonra Komissiya Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə seçkilərdə deputatlığa namizədə, onun səlahiyyətli nümayəndəsinə, siyasi partiyanın, siyasi partiyalar blokunun səlahiyyətli nümayəndələrinə dairə seçki komissiyası tərəfindən imza vərəqələrinin verilməsi Qaydalarının təsdiq edilməsi haqqında məsələyə baxmışdır. Mərkəzi Seçki Komissiyası bu məsələnin müsbət həlli barədə qərar qəbul etmişdir.
Mərkəzi Seçki Komissiyası sədrinin müavini Svetlana Qasımova 24 saylı Nizami birinci, 29 saylı Səbail və 101 saylı Xanlar-Daşkəsən seçki dairələrində Milli Məclisə seçkilər üzrə 2004-cü il oktyabrın 19-da əlavə seçkilərin keçirilməsinə hazırlıqla əlaqədar keçiriləcək seminar-müşavirənin gündəliyi barədə məlumat vermişdir. Komissiyanın üzvləri seminar-müşavirənin gündəliyini bəyənmişlər.
İclasda 5 saylı Culfa-Babək, 65 saylı Sabirabad—Kürdəmir, 110 saylı Zaqatala və 113 saylı Şəki şəhər seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişikliklər edilməsi barədə qərar qəbul olunmuşdur.
MSK iclasının sonunda cari məsələlər müzakirə edilmişdir.
Komissiyanın iclasında Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun Bakı ofisinin təmsilçiləri, yerli və xarici kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

The session of the Central Election Commission (CEC) was conducted by Mr. Mazahir Panahov, CEC Chairman on June 24, 2004
23 june 2004 15:17
The session of the Central Election Commission (CEC) was conducted by Mr. Mazahir Panahov, CEC Chairman on June 24, 2004.
First, the Instruction on the rules for the establishment of voters initiative groups and candidate nomination on citizens` own initiative or the initiative of the voters initiative group was put into discussion. Mr. Ingilab Nasirov, CEC Secretary reported on this issue. CEC decided to approve this Instruction.
Later, the Commission considered the approval of Rules for providence of candidates, their authorized representatives, authorized representatives of political parties and blocks of political parties with signature sheets by the Constituency Election Commission (Con.EC) during Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan. CEC also decided to settle this issue positively.
Mrs. Svetlana Gasimova, CEC Deputy Chairman reported on the Agenda of seminar-conference related to the conduct of by-elections to the Milli Majlis in constituencies # 24 Nizami first, # 29 Sabail and # 101 Khanlar Dashkasan on October 19, 2004. CEC commissioners approved the Agenda of the seminar-conference.
In the session, it was decided to make amendments in the composition of Con.ECs # 5 Julfa-Babek, # 65 Sabiarabad-Kurdamir, #110 Zagatala and # 113 Shaki.
Representatives of IFES (International Foundation for Election Systems) and of domestic and foreign mass media participated in the session of the Commission.