Oktyabrın 5-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir.
İclasda Milli Məclisə keçirilən seçkilərlə bağlı Mərkəzi Seçki Komissiyasına daxil olmuş müraciətlərə də baxılmışdır.
Müraciətlərdən 1-nin araşdırılması prosesində mübahisə predmeti aradan qalxdığına görə müraciətin baxılmasına xitam verilmiş, 3-ünün isə araşdırma müddətinin uzadılması barədə qərar qəbul edilmişdir.
İclasda ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun, ATƏT-in Bakı ofisinin təmsilçiləri və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

Central Election Commission (CEC) of the Republic of Azerbaijan conducted its following session headed by Mr. Mazahir Panahov on 5 October 2010
05 october 2010 15:51
Central Election Commission (CEC) of the Republic of Azerbaijan conducted its following session headed by Mr. Mazahir Panahov on 5 October 2010.
At the session, the appeals submitted to the CEC related with the Elections to the Milli Majlis to be conducted were also considered.
As the conflict subject has been settled in investigation process of one appeal, this appeal was terminated to be considered and decision was adopted on extending the period of considering three of them.
At the session, representatives of OSCE Bureau of Democratic Institutions and Human Rights, OSCE Baku office and mass media also took part.