Sentyabrın 11-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir.
11 sentyabr 2010 14:38
Əvvəlcə Komissiyanın 6 sentyabr və 8 sentyabr 2010-cu il tarixli iclasılarnın protokolları təsdiqlənmişdir.
Sonra 2010-cu il noyabarın 7-də keçiriləcək Milli Məclisə seçkilərlə əlaqədar "Qarabağ” və "İnsan naminə” siyasi partiyalar bloklarının qeydə alınmalarına dair məsələyə baxılmış, hər iki blokun qeydə alınması barədə qərar qəbul olunmuşdur.
Mərkəzi Seçki Komissiyası həmin siyasi partiyalar bloklarının səlahiyyətli nümayəndələrini də qeydə almışdır.
Komissiya imza vərəqələrində, habelə namizədlərin, siyasi partiyaların, siyasi partiya bloklarının təqdim etdikləri sənədlərdə olan məlumatların düzgünlüyünü və müvafiq məlumatları yoxlamaq üçün işçi qrupunin yaradılması və həmin qrupun tərkibinin müəyyən edilməsi barədə qərar çıxarmışdır.
İclasda Avropa Şurasının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin təmsilçisi və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on 11 September, 2010
11 september 2010 14:38
Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on 11 September, 2010.
Firstly, session minutes of the Commission dated on 6 and 8 September, 2010 were approved. Later, the issue on the registration of "Karabakh” and "For human” political party blocs in Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan to be conducted on 7 November 2010 was considered and decision was adopted on the registration of both blocs.
Central Election Commission also registered the authorized representatives of these political party blocs.
The Commission adopted decision on the establishment of the Working Group to check the accuracy of the information included in signature sheets, documents submitted by candidates, political parties, political party blocs and relevant information and on the determination of the composition of this Group.
At the session of the Commission, current issues were also considered. At the session, representative of the country office of the Council of Europe, and mass media also took part