Oktyabrın 10-da Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir
Oktyabrın 10-da Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir.
Əvvəlcə iclasın gündəliyi təsdiq edilmişdir. Gündəliyə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin "Azərbaycan Respublikasında insan hüquqlarının müdafiəsi üzrə Milli Fəaliyyət Planının təsdiq edilməsi haqqında” 28 dekabr 2006-cı il tarixli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar aşağı seçki komissiyaları rəsmiləri üçün kursların hazırlığı və keçirilməsi haqqında və "Dairə seçki komissiyasının Katibliyi haqqında” Əsasnaməyə əlavə və dəyişikliklərin edilməsi barədə məsələlər daxil edilmişdir.
MSK sədri bildirmişdir ki, cənab Prezidentin təsdiq etdiyi "Azərbaycan Respublikasında İnsan hüquqlarının müdafiəsi üzrə Milli Fəaliyyət Planının təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncama uyğun olaraq Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzərinə qoyulmuş vəzifələrin icrası ilə bağlı geniş müzakirələr aparılmışdır. Bir sıra konkret tədbirlər həyata keçirilərək həmin sənədin tələblərinə uyğun olaraq bu barədə Respublika İşçi Qrupuna və Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə müvafiq hesabatlar verilmişdir. Aşağı seçki komissiyaları üzvlərinin peşəkar hazırlığının artırılması və seçki sahəsində maarifləndirmə işinin gücləndirilməsi məqsədilə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının bazasında və onunla birgə müvafiq kursların keçirilməsi məqsədəuyğun hesab edilmişdir. O, görülən işlər barədə məruzə etmək üçün Komissiya sədrinin müavini Svetlana Qasımovaya söz vermişdir.
Sədr müavini qeyd etmişdir ki, maarifləndirmə materiallarının həcminə müvafiq olaraq 36 saat həcmində Tədris proqramı və Təqvim-tematik plan işlənib hazırlanmış, həftəlik tədrisin cədvəli tutulmuşdur. Seçki hüququ üzrə ixtisaslaşdırılmış kurslarda iştirak edəcək dairə seçki komissiyalarının sədrləri üçün tədrisdən əlavə görüş və mədəni tədbirlərin keçirilməsi də daxil olmaqla, kursların keçirilməsi üçün fəaliyyət proqramı tərtib edilmiş, kurslarda iştirak edən dairə seçki komissiyası sədrlərinə təqdim olunacaq Qısamüddətli ixtisasartırma haqqında Sertifikatın nümunəsi hazırlanmışdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyası Sərəncamın icrası ilə əlaqədar hazırlıq işlərinin ilkin mərhələsini yekunlaşmış hesab edərək cari ilin oktyabr ayının ikinci yarısından etibarən tədris kurslarının başlanmasını müqsədəmüvafiq hesab etmişdir. MSK qəara almışdır ki, kursların təşkil olunması ilə əlaqədar tərtib edilmiş Tədris proqramına uyğun olaraq 2007-ci il oktyabrın 16-dan başlayaraq 4 qrupa bölünməklə dairə seçki komissiyası sədrləri üçün seçki hüququ üzrə ixtisaslaşdırılmış kurslar keçirilsin. Eyni zamanda Komissiya seçki hüququ üzrə ixtisaslaşdırılmış kurslarda iştirak edən dairə seçki komissiyası sədrlərinə təqdim ediləcək Qısamüddətli ixtisasartırma haqqında Sertifikatın nümunəsini təsdiq etmişdir.

10 october 2007 16:39
Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on October 10, 2007.
Firstly, session agenda was approved. The agenda included the issues on making amendments and appendices to the Regulations "on the preparation and conduct of the courses for lower election commission officials and on Constituency Election Commission Secretariat” in regard with the implementation of Order "on the approval of National Activity Plan on the protection of human rights in the Republic of Azerbaijan” given by Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
CEC Chairman stated that according to Order "on the approval of National Activity Plan on the protection of human rights in the Republic of Azerbaijan”, extensive discussions were conducted concerning the implementation of the duties put upon CEC. Many concrete activities were implemented and in accordance with the requirements of this document, relevant reports were provided to Working Group of the Republic and Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan. With the aim of increasing professional practice of lower election commissioners and strengthening of educational affairs in election field, conduct of relevant courses at the base of and together with State Administration Academy under Presidential Apparatus of the Republic of Azerbaijan was considered useful. He gave floor to Mrs. Svetlana Gasimova, CEC Deputy Chairman to report on the works implemented.
Deputy Chairman stated that according to the volume of educational materials, Academic program and Calendar-thematic plan were prepared at 36 hours’ volume and table for weekly study was compiled. Including the conduct of meetings and cultural activities besides studies for the Con.EC chairmen who are to participate in the courses specialized on election law, activity program was compiled for holding courses and sample of Certificate on Short-term improvement of professional skills that is to be submitted to the Con.EC chairmen who are to participate in the courses.
CEC considered primary period of the preparation works related with the execution of the Order finished and regarded useful to start study courses since second half of October. CEC decided to conduct courses specialized on election law for the Con.EC chairmen by being divided into 4 groups since October 16, 2007 according to Academic program compiled in regard with the organization of the courses. At the same time, the Commission approved the sample of Certificate on Short-term improvement of professional skills that is to be submitted to the Con.EC chairmen who are to participate in courses specialized on election law.
Later, Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary reported on making amendments and appendices to the Regulation "on Constituency Election Commission Secretariat”. CEC adopted decision on the approval of the draft of amendments and appendices made to the Regulation.
At the session, current issues were also discussed.
At the CEC session, representatives the USA embassy, IFES (International Foundation for Election Systems) and mass media also took part.