Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov ABŞ-da səfərdə olmuşdur
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri cənab Məzahir Pənahov Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun (İFES) prezidenti cənab Riçard Sudriettenin Ümumdünya Seçki Təşkilatı adından ünvanladığı dəvətə əsasən martın 25-dən 31-dək ABŞ-da səfərdə olmuşdur. MSK sədri Ümumdünya Seçki Təşkilatının Vaşinqton şəhərində keçirilən IV konfransında iştirak etmişdir. Xatırladaq ki, Təşkilatın konfransları 1999-cu ildən etibarən keçirilir. Əvvəlki konfranslar Kanada, Meksika və Macarıstanda keçirilmişdir. IV konfrans "Hər bir səs həlledicidir” mövzusunda keçirilib. Tədbir zamanı bir sıra seçki məsələləri müzakirə olunmuş və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi aparılmışdır. Konfransa dünyanın 50-dən artıq ölkəsindən 200-ə yaxın seçki qurumlarının rəhbərləri, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və seçki ekspertləri qatılmışlar.
MSK sədri səfər çərçivəsində bir sıra görüşlər də keçirmişdir. M.Pənahov İFES-in hazırkı prezidenti cənab Riçard Sudriette və iyun ayından etibarən onu əvəz edəcək Jan-Pier Kinqsli ilə görüşmüş və iki qurum arasındakı əməkdaşlığın hazırki vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olunmuşdur. Bundan əlavə, o, Böyük Britaniyanın Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri cənab Sem Yanqer, Avropa Seçki Rəsmiləri Assosiasiyasının (əvvəlki Mərkəzi və Şərqi Seçki Rəsmiləri Assosiasiyası) baş katibi cənab Zoltan Tos və digər qurumların nümayəndələri ilə də görüşlər keçirmişdir.
Konfransla yanaşı, cənab Pənahov ABŞ-ın Dövlət Departamentində dölət katibinin Demokratiya, insan hüquqları və əmək məsələləri üzrə köməkçisi cənab Bari Lovenkron, Dövlət Departamentinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə kordinatoru cənab Tomas Adams və həmçinin ABŞ-ın bir sıra beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri ilə də işgüzar görüşlər keçirmişdir.
M.Pənahov səfəri başa vuraraq aprelin 2-də Azərbaycana qayıtmışdır.

Upon the invitation by Mr. Richard Soudriette, President of International Foundation for Election Systems (IFES) on behalf of the Global Election Organization (GEO), Mr. Mazahir Panahov
Upon the invitation by Mr. Richard Soudriette, President of International Foundation for Election Systems (IFES) on behalf of the Global Election Organization (GEO), Mr. Mazahir Panahov, Chairman of Central Election Commission of Azerbaijan (CEC) paid an official visit to the USA on March 25-31. CEC Chairman participated at the IV Conference of the GEO held in Washington. GEO Conferences were launched in since 1999. The previous conferences took place in Canada, Mexico and Hungary. The topic of this conference was "Every vote counts” and, during the conference, a lot of electoral issues were discussed and experience of different countries was exchanged. Nearly 200 participants representing electoral bodies and international institutions from 50 countries took part in the conference.
CEC Chairman also held a number of meetings in frame of the visit. Mr. Panahov met with Mr. Richard Soudriette, IFES President and Jean-Pierre Kingsley, his successor from June of 2007. In these meetings, present and future cooperation between two organizations was discussed. Furthermore, he also met with Mr. Sem Yanger, Chairman of Central Election Commission of the Great Britain, Mr. Zoltan Toth, Secretary General of the Association of European Election Officials (former ACEEEO) and representatives of other organizations.
Along with the conference, Mr. Panahov held meetings with Mr. Barry Lowenkron, Assistant State Secretary for Democracy, Human Rights and Labor, Mr. Thomas Adams, Coordinator for US Assistance to Europe and Eurasia in the US State Department and the representatives of a number of international non-governmental organizations of the United States.