Avqustun 16-da Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilmişdir
Əvvəlcə Komissiyanın sədri Yeni Azərbaycan Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş İlham Heydər oğlu Əliyevin namizədliyinin qeydə alınmasına dair məsələ barədə məlumat vermişdir. O, bildirmişdir ki, Yeni Azərbaycan Partiyası tərəfindən irəli sürülmüş Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Yeni Azərbaycan Partiyasının sədri cənab İlham Heydər oğlu Əliyevin namizədliyi Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının 7 avqust 2008-ci il tarixli 9/33 saylı Qərarı ilə təsdiq edilmişdir. İrəli sürülmüş namizədin müdafiəsi üçün toplanmış 46 750 seçici imzası olan imza vərəqələri və onlara əlavə edilməli olan sənədlər 11 avqust 2008-ci ildə partiyanın səlahiyyətli nümayəndəsi tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim edilmişdir. İmzalar 124 seçki dairəsindən toplanmışdır. Namizədin qeydə alınması üçün təqdim edilmiş seçki sənədləri Komissiyadakı işçi qrupunun ekspertləri tərəfindən yoxlanılmışdır. Qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş müddətdə və qaydada müvafiq araşdırma aparılmış, namizədin qeydə alınması üçün əsasların olmasını müəyyən edilmişdir. Mərkəzi Seçki Komissiyası İlham Heydər oğlu Əliyevin 2008-ci il oktyabrın 15-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçkilərində namizəd kimi qeydə alınması barədə qərar qəbul etmişdir.Sonra MSK-nın katibi Natiq Məmmədov özü tərəfindən irəli sürülmüş cənab Qulamhüseyn Surxay oğlu Əlibəylinin namizədliyinin təsdiq olunmasına dair məsələ barədə məlumat vermişdir. Mərkəzi Seçki Komissiyası cənab Qulamhüseyn Surxay oğlu Əlibəylinin namizədliyini təsdiq olunması barədə qərar çıxarmışdır. Müzəffər Qiyas oğlu Baxışovun prezidentliyə namizəd Qulamhüseyn Surxay oğlu Əlibəylinin səlahiyyətli nümayəndəsi kimi qeydə alınması haqqında da qərar qəbul edilmişdir.MSK bəzi normativ xarakterli aktlarda dəyişikliklər edilməsi barədə də qərarlar çıxarmışdır. Mərkəzi Seçki Komissiyası bəzi dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişikliklər etmişdir.
İclasda cari məsələlərə də baxılmışdır.Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclasında Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun(ABŞ) təmsilçiləri və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

16 august 2008 11:27
Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on August 16, 2008. Firstly, CEC Chairman reported on the registration of the candidacy of Mr. Ilham Heydar oghlu Aliyev nominated by the New Azerbaijani Party. He stated that candidacy of Mr. Ilham Heydar oghlu Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the New Azerbaijani Party nominated by this party was approved by Decision # 9/33 adopted by the CEC dated on August 7, 2008. Signature sheets including 46750 signatures of voters collected in the support of the nominated candidate and the documents to be attached to them were submitted to the CEC by the authorized representative of the party on August 11, 2008. Signatures were collected from 124 constituencies. Election documents submitted for the registration of the candidate were checked by the specialists of the Working Group. Relevant investigation was conducted in time and case implied by legislation and bases for the registration of the candidate were determined.CEC adopted decision on the registration of Mr. Ilham Heydar oghlu Aliyev as a candidate in Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan appointed on October 15, 2008. Later, Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary reported on the approval of the candidacy of Mr. Gulamhuseyn Surkhay oghlu Alibayli nominated on his own initiative. CEC adopted decision on the approval of the candidacy of Mr. Gulamhuseyn Surkhay oghlu Alibayli. Decision was also adopted on the registration of Mr. Muzaffar Giyas oghlu Bakhishov as an authorized representative of Mr. Gulamhuseyn Surkhay oghlu Alibayli, candidate to presidency. CEC also adopted decisions on making amendments in some normative acts.CEC made amendments in the composition of some Constituency Election Commissions.
At the session, current issues were also considered.At the CEC session, representatives of IFES (the USA) and mass media also took part.