Fevralın 24-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) yeni tərkibdə ilk iclası keçirilmişdir. İclasda təşkilati məsələyə baxılmış, qurumun sədri, müavini və iki katibi seçilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri Ramiz Mehdiyev iclasda iştirak etmişdir. Mərkəzi Seçki Komissiyasının yeni tərkibinin Milli Məclis tərəfindən təsdiq edildiyini nəzərə çatdıran Ramiz Mehdiyev MSK-nın üzvü olan 18 nəfərin ölkənin ictimai-siyasi həyatında vacib rol oynayan şəxslər olduğunu bildirmişdir. Son beş ildə MSK-nın yaxşı işlədiyini və qanunvericiliyə uyğun fəaliyyət göstərdiyini vurğulayan Prezident Administrasiyasının rəhbəri əmin olduğunu bildirmişdir ki, komissiya qazandığı təcrübədən istifadə edərək gələcəkdə də yaxşı nəticələr əldə edəcəkdir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin MSK-ya göstərdiyi diqqətdən söhbət açan Ramiz Mehdiyev demişdir ki, məhz dövlətimizin başçısının daimi qayğısı sayəsində mərkəzi və aşağı seçki komissiyalarına seçki qanunvericiliyinin tələblərinə uyğun fəaliyyət göstərmələri üçün hərtərəfli şərait yaradılmış, komissiya üzvlərinin əməkhaqqları artırılmış, MSK üçün ən müasir informasiya-kommunikasıya avadanlıqları ilə təchiz edilmiş gözəl, yaraşıqlı bina istifadəyə verilmişdir. Bu diqqət və qayğının bundan sonra da davam etdiriləcəyini bildirən Administrasiya rəhbəri komissiya üzvlərinə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulamışdır.
Sonra açıq səsvermə yolu ilə Mərkəzi Seçki Komissiyası sədrinin, sədr müavininin və katiblərinin seçkisi keçirilmişdir. Məzahir Pənahov yekdilliklə Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri seçilmişdir. Natiq Məmmədov MSK sədrinin müavini, Arifə Muxtarova Milli Məclisdə heç bir partiya mənsubiyyəti olmayan müstəqil deputatları, Mikayıl Rəhimov isə parlamentdə deputatları azlıq təşkil edən siyasi partiyaları təmsil edən MSK katibləri seçilmişlər.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on February 24, 2009
24 february 2009 00:00
Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on February 24, 2009.
Firstly, CEC approved members with consultative rights, authorized representatives and agents of "Movement for Garabagh an Republic” an "Republicans” referendum campaign groups.
Later, the appeal entered CEC related to popular vote (referendum) appointed to 18 March 2009 was considered. Mr. Ramiz Ibrahimov, CEC Commissioner drew every one's attention to the appeal by Gulagha Aslnli, authorized representative of "Republicans” referendum campaign group on violating campaign rules in release dated on 20 February 2009 by "Khalg gazeti” and in this regard, his request on preventing this law violation by taking relevant activities pursuant to Election Code. The appeal was investigated by Expert Group under CEC and opinion was provided on this.
It was determined at the results of the investigation that the title of the material submitted to the editorial office of the newspaper for publication in the space allocated in "Khalg gazeti” at the results of the lottery for conducting pre-referendum campaign via periodicals on free bases by the above-mentioned campaign group.
The fact indicated in the appeal by the authorized representative of the above-talked campaign group has found its proof. CEC decided to prevent the error allowed by the editorial office of the newspaper in the case defined by law.
CEC made amendments in the composition of Nasimi first Con.EC # 21.
At the CEC session, representatives of OSCE Baku office, the USA embassy, International Republicans Institute, National Democracy Institute, International Foundation for Election Systems (the USA) and mass media also took part.