Oktyabryn 3-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilmişdir
Komissiyanın sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, 15 oktyabr 2003-cü il tarixdə keçiriləcək Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində namizədliyi qeydə alınmış cənab Heydər Əlirza oğlu Əliyevin namizədliyini geri götürməsi barədə məlumat vermişdir. O, qeyd etmişdir ki, cənab Heydər Əlirza oğlu Əliyev Mərkəzi Seçki Komissiyasına ərizə ilə müraciət edərək namizədliyini geri götürdüyünü bildirmişdir. Komissiya cənab Heydər Əlirza oğlu Əliyevin müraciətini nəzərə almış və müvafiq qərar qəbul etmişdir.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi Vidadi Mahmudov Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində namizədliyi qeydə alınmış cənab Kərimli Əli Əmirhüseyn oğlunun namizədliyinin geri götürməsi haqqında məlumat vermişdir. Komissiya bu barədə də müvafiq qərar çıxarmışdır.
Sonra Komissiya sədrinin müavini Svetlana Qasımova 2003-cü il oktyabrın 15-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin seçkilərinə hazırlıqla əlaqədar dairə və məntənqə seçki komissiyalarının rəhbərliyi üçün keçiriləcək növbəti zona seminar-müşavirələrinin gündəliyinin təsdiq edilməsi haqqında məlumat vermişdir. MSK üzvləri gündəliyin təsdiq edilməsi barədə qərar qəbul etmişlər.
İclasda Milli İstiqlal Partiyası tərəfindən vəkil təyin edilmiş 12 nəfərin qeydə alınması barədə məsələyə baxılmış və bu məsələnin müsbət həll olunması barədə qərar qəbul olunmuşdur.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi İnqilab Nəsirov bəzi dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilməsi haqqında məlumat verilmişdir. MSK həmin dairə komissiyalarının tərkibində müvafiq dəyişiklik edilməsi barədə qərarlar qəbul etmişdir.
Sonra gündəlikdəki digər məsələlər müzakirə edilmiş, müvafiq qərarlar çıxarılmışdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının İclasında Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun (İFES), ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun, ABŞ, Fransa, Yaponiya səfirliklərinin təmsilçiləri, yerli və xarici kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

The Central Election Commission (CEC) conducted its session chaired by Mr. Mazahir Panahov on September 3, 2003
The Central Election Commission (CEC) conducted its session chaired by Mr. Mazahir Panahov on September 3, 2003.
Chairman of the Commission reported on the withdrawal of Mr. Heydar Alirza oghlu Aliyev whose candidacy to presidency has been registered for the Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan on October 15, 2003. He stated that Mr. Heydar Alirza oghlu Aliyev noted that he has appealed to CEC with the apllication and withdrew his candidacy. The Commission considered the appeal of Mr. Heydar Alirza oghlu Aliyev and adopted the relevant decision.
Mr. Ingilab Nasirov, CEC Secretary reported on the withdrawal of Mr. Ali Amirhuseyn oghlu Kerimli whose candidacy to presidency has been registered for the Presdiential Elections of the Republic of Azerbaijan. The Commission also adopted the relevant decision on this.
Then Mrs. Svetlana Gasimova, CEC Deputy Chairman reported on the following seminar-training considered for the leadership of the Constituency and Precinct Election Commissions (Con.ECs and PECs) related to the Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan on October 15, 2003. CEC commissioners adopted the relevant decision on the approval of the agenda.
In the session, the issue on the registration of 12 agents appointed by the National Independence Party was taken into consideration and this issue was also decided to be settled positively.
Mr. Ingilab Nasirov, CEC Secretary reported on the modifications in the compositions of some Con.ECs. CEC adopted relevant decisions on making modifications in the composition of these Con.ECs.
Then other issues in the agenda were discussed and relevant decisions were adopted.
Representatives of IFES (International Foundation for Election Systems), OSCE/ODIHR, embassies of the USA, France, Japan, as well as representatives of domestic and foreign mass media participated in the CEC session.