Sentyabrın 23-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilmişdir
MSK katibi İnqilab Nəsirov Mərkəzi Seçki Komissiyasının Əsasnaməsinin təsdiq edilməsi haqqında məlumat vermişdir. Əsasnamə təkliflər nəzərə alınmaqla qəbul edilmişdir.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi Vidadi Mahmudov seçki günü məntəqə seçki komissiyalarının iş qaydası haqqında Təlimatın təsdiq edilməsi barədə məlumat vermiş və bu sənəd də təkliflər nəzərə alınmaqla qəbul olunmuşdur.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Azər Tağıyev 21 sentyabrda bəzi seçki dairələrində baş verən hadisələrə münasibət bildirilməsi haqqında məlumat vermişdir. Müzakirələr zamanı komissiya üzvləri seçkilərin keçirilməsi üçün sabitliyin çox mühüm faktor olduğunu vurğulamış və ölkədəki bəzi destruktiv çevərələrin bu sabitliyi pozmaq, 1991-92-ci illərdəki situasiyanı yatarmaq cəhdlərindən söz açmışlar. Natiqlər qeyd etmişlər ki, prezidentliyə namizədlər seçkiqabağı təşviqat apararkən sui-istifadə hallarına yol verməməli, Seçki Məcəlləsinin tələblərinə uyğun addımlar atmalı və süni qarşıdurma yaratmamalıdırlar. Çıxışçılar belə hesab etmişlər ki, polis "Polis haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa və digər müvafiq qanunlara uyğun olaraq belə halların qarşısını almalı, ictimai asayişin qorunmasını təmin etməlidir. Sonra Mərkəzi Seçki Komissiyası həmin hadisələrlə bağlı bəyanat qəbul etmişdir. Bu hadisələrlə bağlı daxil olmuş müraciətlər ararşdırılıb müvafiq tədbirlər görülməsi üçün Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğuna göndərilmişdir.
Komissiya üzvü Qabil Orucov müşahidəçilərin qeydə alınması barədə məlumat vermişdir. MSK üzvləri bu məsələnin müsbət həlli barədə qərar çıxarmışlar.
İclasda Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun(İFES), ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun, Milli Demokratiya İnstitutunun, ABŞ səfirliyinin təmsilçiləri, yerli və xarici kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

The Central Election Commission conducted its session chaired by Mr. Mazahir Panahov on September 23, 2003
23 september 2003 09:49
The Central Election Commission conducted its session chaired by Mr. Mazahir Panahov on September 23, 2003.
Mr. Ingilab Nasirov, CEC Secretary reported on the approval of CEC Regulation. The Regulation was approved by considering the suggestions.
Mr. Vidadi Mahmudov, CEC Secretary reported on the approval of Instruction on the working rules for Precinct Election Commissions (PECs) on the Election Day and this document was also approved by considering the suggestions.
Mr. Azer Taghiyev, CEC Commissioner reported on the express of attitudes toward the events happened in some constituencies on September 21, 2003. During discussions commissioners stated that stability is the most important factor for the conduct of elections and spoke about the efforts of some destructive circles in the country to ruin this stability and form the situation of 1991-1992 years. The speakers noted that candidates to presidency shall not abuse while conducting pre-election campaign, shall step in accordance with the requirements of the Election Code and shall not form affected opposition. Speakers considered that the police shall prevent such cases in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On the police” and other relevant laws and shall ensure the protection of public tranquility. Then CEC made statement related to these events. Appeals related to these incidents were sent to the State Prosecutor’s Office of the Republic of Azerbaijan for taking relevant measures after being investigated.
Mr. Gabil Orujov, CEC Commissioner reported on the registration of observers. CEC commissioners decided to settle this issue positively.
Representatives of IFES (International Foundation for Election Systems), OSCE/ODIHR, National Democracy Institution, the USA embassy, as well as representatives of domestic and foreign mass media participated in the session.