Sentyabrın 18-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilmişdir
MSK üzvləri Mərkəzi Seçki Komissiyasının 3 və 8 avqust iclaslarının protokollarını təsdiq etdikdən sonra Komissiya üzvü Qabil Orucov vətəndaşların öz təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikaının bütün ərazisində müşahidə aparması barədə müraciətlərə baxılması haqqında məlumat vermişdir. Komissiya üzvləri müraciətlərə müsbət cavab verilməsi barədə qərar qəbul etmişlər.
MSK katibi İnqilab Nəsirov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin seçkiləri üzrə seçki məntəqəsində səslərin hesablanması və səsvermənin nəticələri haqqında məntəqə seçki komissiyasının yekun protokolunun doldurulması qaydaları haqqında izahın, digər katib Vidadi Mahmudov isə seçki dairəsində səslərin hesablanması və səsvermənin nəticələri haqqında dairə seçki komissiyasının yekun protokolunun doldurulması qaydaları haqqında izahın təsdiq edilməsi barədə məlumat vermişdir. Hər iki sənəd təkliflər nəzərə alınmaqla təsdiq edilmişdir.
İclasda Mərkəzi Seçki Komissiyasının Prezidentliyə namizədlərə müraciəti təsdiq edilmişdir. Komissiya üzvləri Prezidentliyə namizədləri seçkiqabağı təşviqat apararkən vətəndaşlara və bir-birlərinə hörmətlə yanaşmağa çağırmışlar.
Sonra Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyası tərəfindən vəkil təyin edilmiş 50 nəfərin, Müsavat Partiyası tərəfindən isə vəkil təyin edilmiş 26 nəfərin qeydə alınması barədə qərar çıxarılmışdır.
Komissiya daha sonra bəzi dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişikliklər edilməsi haqqında məlumatları dinləmiş və müvafiq qərarlar qəbul etmişdir.
İclasda MSK-ya daxil olan ərizə və müraciətlərə də baxılmış, müraciətlərin bir qisminin araşdırılmaq üçün Respublika Baş Prokurorluğuna göndərilməsi haqqında qərar qəbul olunmuşdur.
Mərkəzi Seçki Komissiyası gündəlikdəki digər məsələləri müzakirə edərək müvafiq qərarlar qəbul etmişdir.
Komissiyanın iclasında Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun(İFES), ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun, Böyük Britaniya səfirliyinin təmsilçiləri, yerli və xarici kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

The Central Election Commission conducted its session chaired by Mr. Mazahir Panahov on September 18, 2003
18 september 2003 09:47
The Central Election Commission conducted its session chaired by Mr. Mazahir Panahov on September 18, 2003.
After the CEC commissioners approved CEC session minutes dated on September 3, 2003 and 8, 2003, Mr. Gabil Orujov, CEC commissioner reported on the consideration of appeals on the observation of the citizens in all areas of the Republic of Azerbaijan on their own initiative. Commissioners decided to reply to the appeals positively.
Mr. Ingilab Nasirov, CEC Secretary reported on the approval of the comment on the rules for completing final protocol of the Precinct Election Commission (PEC) on the counting of votes and voting results in the polling station during the Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan and Mr. Vidadi Mahmudov, another CEC Secretary reported on the approval of the comment on the rules for completing final protocol of the Constituency Election Commission (Con.EC) on the counting of votes and voting results in the constituency. Both documents were approved by considering suggestions.
In the session, the appeal of the Central Election Commission to candidates to presidency was approved. Commissioners challenged candidates to presidency for respect citizens and one another while conducting pre-election campaign.
Then it was decided to register 50 agents appointed by the Civil Solidarity Party and 26 agents appointed by the Musavat Party.
Later, the Commission heard the reports on the modifications in the compositions of some Con.ECs and relevant decisions were adopted.
In the session, applications and appeals entered the CEC were also in consideration and it was decided to send some of the appeals to the State Prosecutor’s Office of the Republic of Azerbaijan to be investigated.
CEC adopted relevant decisions after discussing other issues in the agenda.
Representatives of IFES (International Foundation for Election Systems), OSCE/ODIHR, Great Britain embassy and representatives of domestic and foreign mass media participated in the session of the Commission.