Ölkəmizdə səfərdə olan Avropa Şurası Yerli və Regional Hakimiyyətlər Konqresinin müşahidəçilərindən ibarət nümayəndə heyəti dekabrın 7-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahovla görüşmüşdür.
Nümayəndə heyətinin rəhbəri xanım Qaye Doğanoğlu səmimi qəbula görə təşəkkür etmiş və dekabrın 23-nə təyin olunmuş bələdiyyə seçkiləri ilə bağlı komissiyanın gördüyü işlər, atacağı addımlarla maraqlanmışdır.
MSK-nın sədri qurumun Avropa Şurasının Yerli və Regional Hakimiyyətlər Konqresi ilə 1999-cu ildən etibarən əməkdaşlıq etdiyini vurğulamış və görüşdən məmnunluğunu ifadə etmişdir.
O, bələdiyyə seçkilərində mühüm bir mərhələ olan namizədlərin qeydə alınması prosesinin artıq başa çatdığını və 32 minə yaxın namizədin qeydə alındığını nəzərə çarpdıraraq bildirmişdir ki, 18 siyasi partiyanın irəli sürdüyü namizədlər qeydə alınmışdır.
Ümumilikdə isə namizədlər partiya mənsubiyyətinə görə 30 siyasi partiyanı təmsil edirlər. Onların 6 min 180 nəfəri, yəni 19,5 faizi qadınlardır. Noyabrın 25-dən seçkiqabağı təşviqat prosesi başlamış və bu işdən ötrü hərtərəfli şərait yaradılmışdır.
Bu günədək 20 minə yaxın müşahidəçi akkreditə olunmuşdur. Proses davam edir. MSK ənənəvi olaraq genişmiqyaslı maarifləndirmə proqramı həyata keçirir.
Dairə seçki komissiyalarının (DSK) üzvləri və məntəqə seçki komissiyalarının sədrləri üçün kurslar, Prezident Administrasiyası və MSK-nın ATƏT-in Bakı ofisi ilə birgə yerli icra hakimiyyəti başçıları və DSK sədrləri üçün təşkil etdikləri məlumat sessiyaları, DSK trenerləri üçün treninqlər bu qəbildəndir. Hazırda dairə və məntəqə seçki komissiyalarının üzvləri üçün treninqlər davam edir.
Bundan əlavə, MSK ABŞ-ın Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondu ilə birgə "Seçki günü üçün yaddaş” kitabçası hazırlayaraq komissiyaların üzvlərinə çatdırmışdır. Müşahidəçilər üçün də yaddaş kitabçası hazırlanır və bu günlərdə işıq üzü görəcəkdir.
M.Pənahov seçicilərin maarifləndirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən və nəzərdə tutulmuş layihələr barədə də məlumat verərək bildirmişdir ki, seçkilərin ədalətli, şəffaf və demokratik şəraitdə keçirilməsindən ötrü bütün zəruri addımlar bundan sonra da atılacaq və seçkidə iştirak edən vətəndaşların seçki hüquqları tam təmin olunacaqdır.
Görüşdə Avropa Şurası ilə Mərkəzi Seçki Komissiyası arasında əməkdaşlığın perspektivləri barədə fikir mübadiləsi də aparılmışdır.

OBSERVERS OF THE COUNCIL OF EUROPE VISITED THE CENTRAL ELECTION COMMISSION
The delegation consisting of the observers of Local and Regional Authorities Congress of the Council of Europe who are on trip to our country met with Mr. Mazahir Panahov, CEC Chairman on 7 December.
Ms. Gaye Doganoglu, head of the delegation thanked for frank greeting and interested in the activities and steps to be taken by the Commission related to Municipal Elections appointed to 23 December 2009.
CEC Chairman emphasized the cooperation with Local and Regional Authorities Congress of the Council of Europe since 1999 and expressed his gratitude for the meeting.
By driving the attention to the reality that the process of registering candidates which is one of the important stages in Municipal Elections, has already been ended and nearly 32 thousand candidates were registered, he informed that the candidates nominated by 18 political parties had been registered.
In general, candidates represent 30 political parties for their party affiliation.
6180 of them, i.e. 19,5 % were women. Since November 25, pre-election campaign has been commenced and this activity was fully facilitated. Up today, nearly 20 thousand observers have been accredited. The process is still undergoing.
CEC traditionally implements wide-ranged education program.
The courses for the members of Constituency Election Commissions (Con.EC) and chairmen of Precinct Election Commissions, informational sessions organized by the Presidential Administration and jointly by the CEC with OSCE Baku Office for the heads of local executive authorities and chairpersons of the Con.ECs, trainings for the Con.EC trainers are from this kind.
At the present, trainings for the members of Con.ECs and PECs are continued. Furthermore, CEC jointly with the USA International Foundation for Election Systems prepared "Election Day Guide” booklet and distributed it to the commission members.
Such a guide is prepared for observers, too and is going to be issued on these days. By informing on the projects implemented and considered related to the voters education, Mr. M.Panahov stated that all steps necessary for conducting democratic, fair and transparent elections will be further taken and election rights of the citizens will be full ensured.
The delegation expressed their confidence in the conduct of democratic elections.
At the meeting, view exchange was held between the Council of Europe and Central Election Commission.