Noyabrın 8-də Məzahir Pənahovun sədrliyi Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilmişdir
Əvvəlcə Komissiyanın sədri 6 noyabr 2005-ci il Milli Məclisə seçkilərin Azərbaycan Respublikasının Seçki Məcəlləsinə və cənab Prezidentin 11 may və 25 oktyabr sərəncamlarının tələblərinə uyğun keçdiyini qeyd etmişdir. O, bildirmişdir ki, bir çox beynəlxalq müşahidəçilər də bəzi qüsurları qeyd etməklə yanaşı seçkilərin ümumilikdə qənaətbəxş səviyyədə keçdiyini vurğulamışlar.
Sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi Natiq Məmmədov 31 saylı Suraxanı ikinci və 42 saylı Sumqayıt ikinci seçki dairələrinin nəticələrinə dair məsələylə bağlı məruzə etmiş və bu dariələrdə seçkilərin nəticələri ilə bağlı MSK-ya daxil olmuş müraciətlər barədə məlumat vermişdir. Mərkəzi Seçki Komissiyası 31 saylı Suraxanı ikinci seçki dairəsinin 8, 13, 17, 18, 20, 22, 23, 24, 25 və 28 saylı seçki məntəqələri üzrə səsvermənin nəticələrinə dair protokollarda yol verilməz düzəlişlər edildiyindən, habelə yol verilən qanun pozuntuları seçicilərin iradəsini müəyyənləşdirməyə imkan vermədiyindən həmin məntəqələr üzrə səsvermənin nəticələrinin etibarsız hesab edilməsi haqqında qərar çıxarmışdır. Həmçinin həmin seçki dairəsi üzrə müvafiq materialların aidiyyəti üzrə araşdırılması üçün Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğuna göndərilməsi də qərara alınmışdır.
Mərkəzi Seçki Komissiyası 42 saylı Sumqayıt ikinci seçki dairəsi üzrə seçkilərin nəticələri etibarsız hesab edilməsi və həmin seçki dairəsi üzrə müvafiq materiallar aidiyyəti üzrə araşdırılması üçün Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğuna göndərilməsi haqqında da qərar qəbul etmişdir.
MSK üzvü Ramiz İbrahimov 9 saylı Binəqədi ikinci seçki dairəsində seçkilərin nəticələri və bu dairədə keçirilmiş seçkilərlə bağlı MSK-ya daxil olmuş müraciətlər barədə məlumat vermişdir. Mərkəzi Seçki Komissiyası 9 saylı Binəqədi ikinci seçki dairəsi üzrə seçkilərin nəticələrinin etibarsız hesab edilməsi və həmin seçki dairəsi üzrə müvafiq materiallar aidiyyəti üzrə araşdırılması üçün Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğuna göndərilməsini qərara almışdır.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on November 8, 2005
08 november 2005 17:11
Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on November 8, 2005.
Firstly, CEC Chairman stated that Elections to the Milli Majlis on November 6, 2005 were conducted pursuant to the requirements of orders by President of the Republic of Azerbaijan dated on May 11 and October 25, 2005. he also noted that besides indicating some shortcomings, many international observers also expressed that the elections generally were conducted in sufficient level.
Later, Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary reported on the issue of the results in Surakhani second Con.EC # 31 and Sumgayit second Con.EC # 42 and he informed about the appeals entered CEC related to the results of these Con.ECs. CEC adopted decision on the consideration of the voting results in precincts # 8, 13, 17, 18, 20, 22, 23, 24, 25 and 28 of Surakhani second Con.EC # 31 invalid because of unaffordable amendments made in the protocols on voting results on precincts, as well as because afforded law violations did not allow voters to determine their will. It was also decided to send relevant materials on this constituency to the Prosecutor’s Office of the Republic of Azerbaijan on determination for the investigation, as well.
CEC also adopted decision on the consideration of voting results on Sumgayit second Con.EC # 42 invalid and sending relevant materials on this constituency to the Prosecutor’s Office of the Republic of Azerbaijan on determination for the investigation.
Mr. Ramiz Ibrahimov, cec commissioner reported on the voting results in Binagadi second Con.EC # 9 and appeals entered cec related elections in this constituency. CEC adopted decision on the consideration of voting results on Binagadi second Con.EC # 9 invalid and sending relevant materials on this constituency to the Prosecutor’s Office of the Republic of Azerbaijan on determination for the investigation.
At the CEC session, representatives of OSCE/ODIHR, the USA embassy, IFES (International Foundation for Election Systems) and representatives of domestic and foreign mass media also took part.