MSK-nın nümayəndə heyəti Albaniyada parlament seçkilərini müşahidə edəcək
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının nümayəndə heyəti 2025-ci il mayın 11-də Albaniya Respublikasında keçiriləcək parlament seçkilərini müşahidə etmək məqsədilə Tiranaya səfərə yola düşüb.
Albaniya Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyası sədrinin Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədrinə ünvanladığı dəvətə əsasən Albaniyada parlament seçkilərinin müşahidəsində Mərkəzi Seçki Komissiyası sədrinin müavini Rövzət Qasımov və Katibliyin şöbə müdiri Ramin Nurəliyev iştirak edirlər.
Səfər çərçivəsində Mərkəzi Seçki Komissiyası nümayəndələrinin Albaniya Mərkəzi Seçki Komissiyasının rəhbərliyi və digər rəsmi şəxslərlə görüşlər keçirməsi, ali seçki qurumları arasında əlaqələrin və seçkilərə dair müxtəlif sahələrdə təcrübə mübadiləsinin dərinləşdirilməsi imkanları yönündə müzakirələr aparılması da nəzərdə tutulur.
Nümayəndə heyəti səsvermə gününədək parlament seçkilərinə ümumi hazırlıq prosesləri ilə tanış olmaqla yanaşı, seçki günü məntəqələrdə səsvermə prosedurlarını da izləyəcəklər.

The delegation of the Central Election Commission will observe the Parliamentary Elections in Albania
09 may 2025 10:45
The delegation of the Central Election Commission (CEC) of the Republic of Azerbaijan left for Tirana to observe the Parliamentary Elections to be held in the Republic of Albania on May 11, 2025.
Based on the invitation addressed by the Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Albania to the Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan, Mr. Rovzat Gasimov, Deputy Chairman of the Central Election Commission and Mr. Ramin Nuraliyev, Head of Department of the CEC Secretariat are participating in observing the Parliamentary Elections in Albania.
As part of the visit, the representatives of the Central Election Commission are also scheduled to hold meetings with the administration of Albanian Central Election Commission and other officials, discussions are scheduled to expand opportunities for strengthening relations between the two supreme electoral bodies and deepening the exchange of experience in various electoral fields.
The delegation will not get only familiarized with the overall preparation procedures for the Parliamentary Elections up to the voting day, but will also observe the voting procedures at polling stations on Election Day.