Oktyabrın 7-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası
Komissiya əvvəlcə Azərbaycan Respublikasında növbəti seçkilərin təyin edilməsi barədə məsələyə baxmışdır.
Bu məsələ barədə məlumat verən Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri bildirmişdir ki, artıq 10 ildir ki, ölkəmizdə bələdiyyələr fəaliyyət göstərir və bu yerli özünüidarə qurumları gənc institutut olmasına baxmayaraq fəaliyyət göstərdikləri qısa müddət ərzində zəngin təcrübə qazanmış və onların işlərinin faydalı iş əmsalı ildən ilə artır. Bu il bələdiyyələrin səlahiyyət müddəti başa çatır və bu qurumlara növbəti seçkilərin təyin edilməsi üçün əsas yaranmışdır.
Seçki Məcəlləsinin tələbinə əsasən seçkilər səsvermə gününə azı 75 gün qalmış təyin edilməlidir. Respublika üzrə 1718 bələdiyyəyə 15 682 üzv seçilməlidir. İşğal altında olan rayonlarımızın əhalisi təssüflər olsun ki, bi seçkilərdə iştirak edə bilməyəcəklər. Sədr qeyd etmişdir ki, komissiya bələdiyyə seçkilərinin keçirilməsi ilə bağlı hüquqi bazanın gücləndirilməsi ilə bağlı normativ xarakterli aktlar təsdiq edərək dərc etdirib və onları aşağı seçki komissiyalarına çatdırmışdır.
Həmin sənədlər mətbuat və Mərkəzi Seçki Komissiyasının internet səhifəsi vasitəsi ilə rəsmiləşdirilmişdir.
Mərkəzi Seçki Komisiyasının katibi Natiq Məmmədov "Azərbaycan Respublikasında bələdiyyə seçkilərinin hazırlanıb keçirilməsi üzrə əsas hərəkət və tədbirlərin Təqvim Planı”nın təsdiq edilməsinə dair məsələ barədə məlumat vermişdir. Komissiya Təqvim Planının təsdiq edilməsi barədə qərar qəbul etmişdir.
İclasda ATƏT-in Bakı ofisinin, ABŞ və Fransa səfirliklərinin, Milli Dermokratiya İnstitutunun (ABŞ), Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun(ABŞ) təmsilçiləri və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on October 7, 2009
07 october 2009 17:00
Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on October 7, 2009.
Firstly, the Commission considered the issue on the appointment of the following elections in the Republic of Azerbaijan. CEC Chairman who gave information on this issue stated that in our country municipalities have been functioning for more than 10 years and though these local self-management bodies are young institutions, they could achieve prosperous practice during short period of their functioning and effective co-efficient of their work is increasing year by year.
This year term of authority of the municipalities finishes and there caused ground to appoint following elections to these bodies. Pursuant to Election Code, elections shall be appointed at least 75 days prior to the voting day. 15682 members shall be elected to 1718 municipalities on the republic. Regretfully, the population of our regions under occupation would not be able to participate in these elections.
Chairman stated that the Commission approved and published normative acts concerning increasing legal base related with the conduct of Municipal Elections and delivered them to lower election commissions. These documents were publicized via mass media and web site of CEC.
Later, CEC Chairman informed CEC Commissioners on the decision draft of appointing Municipal Elections. CEC decided to appoint following Municipal Elections in the Republic of Azerbaijan to December 23, 2009, Wednesday and the list of the municipalities where elections will be conducted shall be published.
Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary reported on the approval of "Calendar Plan for the basic activities and measures on the preparation and conduct of Municipal Elections in the Republic of Azerbaijan”. The Commission adopted decision on the approval of Calendar Plan.
At the session of the Commission, current issues were also considered.At the session, representatives of OSCE Baku office, embassies of the USA and France, National Democracy Institute (the USA), International Foundation for Election Systems (the USA) and mass media also took part.