Bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar 1000 məntəqədə veb-kamera quraşdırılıb
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2025-ci il yanvarın 21-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilib.
Əvvəlcə Komissiyanın 14 yanvar 2025-ci il tarixli iclas protokolu təsdiq edilib.
Sonra 2025-ci il yanvarın 29-na təyin edilmiş bələdiyyə seçkilərində seçki məntəqələrində veb-kameraların quraşdırılması məsələsinə baxılıb. Bildirilib ki, Azərbaycanda keçirilən seçkilərdə bütün digər vasitələrlə bərabər, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının ən son innovativ nailiyyətlərindən də daim geniş və səmərəli istifadə edilib. Xüsusilə qeyd olunub ki, 2008-ci ildən etibarən ölkəmizdəki seçkilərdə uğurla tətbiq olunan veb-kamera layihəsi səsvermə günü şəffaflığın daha böyük miqyasda təmin edilməsinə mühüm töhfə verməklə, seçkilərin izlənməsinə qatılan çoxsaylı aşkarlıq institutları, müşahidəçilər, media nümayəndələri, habelə peşəkar seçki mütəxəssisləri tərəfindən təqdirlə vurğulanıb və yüksək qiymətləndirilib.
İclas iştirakçılarının diqqətinə o da çatdırılıb ki, qarşıdan gələn bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar veb-kameraların tətbiqi layihəsi Mərkəzi Seçki Komissiyasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti ilə sıx qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı şəraitində gerçəkləşdirilib.
Aparılan geniş müzakirələrin ardınca Mərkəzi Seçki Komissiyası bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar seçki günü səsvermə məntəqələrində proseslərin əvvəldən-axıradək, birbaşa və arasıkəsilmədən izlənilməsi məqsədilə, keyfiyyətli və fasiləsiz yayım imkanlarının təmin edilməsi üçün zəruri olan texniki və digər şərtlər çərçivəsində bələdiyyə seçkiləri keçirilən 118 seçki dairəsi əhatə olunmaqla, 1000 seçki məntəqəsində veb-kamera quraşdırılmasını qərara alıb. Komissiyanın qərarında veb-kameraların quraşdırılması üçün zəruri olan fəaliyyətin təmin edilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilərək başa çatdırılması və veb-kamera quraşdırılan seçki məntəqələrinin siyahısının dərc edilməsi də nəzərdə tutulub.
İclasda, eləcə də qarşıdan gələn bələdiyyə seçkilərində əraziləri bir neçə seçki dairəsi arasında bölünmüş bələdiyyələrə seçkilərin yekunlarının müəyyən olunması məsələsi müzakirə edilib. Mərkəzi Seçki Komissiyasının qərarı ilə bu cür bələdiyyələr üzrə səsvermə protokollarını tərtib etməli olan dairə seçki komissiyaları müəyyənləşdirilib.
Media subyektləri nümayəndələrinin də bilavasitə iştirakı ilə keçirilən iclasda, həmçinin bəzi seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik olunub və cari məsələlərə baxılıb.

Webcams installed in 1000 polling stations for the Municipal Elections
The Central Election Commission (CEC) conducted the next session chaired by Mr.Mazahir Panahov on January 21, 2025.
Firstly, the Commission’s session minute dated 14 January, 2025 was approved.
Later, the issue on the installation of webcams in the polling stations during the Municipal elections, appointed to January 29, 2025 was reviewed. It was reported that the wide and effective use of the latest innovative achievements of information and communication technologies in the elections held in Azerbaijan, along with other means, made important contributions to ensuring openness and transparency on a larger scale on the voting day. In particular, it was noted that the webcam experience which had been successfully applied in the election experience of the country since 2008, made a significant contribution to ensuring greater transparency on Election Day, the numerous transparency institutions, observers, media representatives, and professional election specialists involved in monitoring the elections have highlighted and highly appreciated this effort.
It was also stated at the session that the project of implementing webcams in connection with the Municipal elections was carried out in close cooperation of the Central Election Commission with the Ministry of Digital Development and Transport and the State Service for Special Communication and Information Security.
Following the discussions, the Central Election Commission has strengthened and further improved the technical parameters of the processes at the polling stations in the upcoming Municipal elections from the beginning to the end, direct and uninterrupted observation through web cameras and within the necessary technical and other conditions in order to ensure quality and uninterrupted broadcast opportunities. It was decided to install webcams in 1000 polling stations on 118 constituencies. By the Commission's decision, it is also considered to implement and complete the relevant measures to ensure the necessary activities, technical and other conditions for the installation of web cameras and to publish the list of polling stations where web cameras are installed.
The session also discussed the issue of determining the election results for municipalities that are divided into several electoral constituencies in the upcoming Municipal elections. By decision of the Central Election Commission, the Constituency Election Commissions responsible for preparing the voting protocols for such municipalities have been identified.
During the session held with the participation of representatives of media outlets, changes were made to the composition of some Constituency Election Commissions and current issues were also considered.