Oktyabrın 8-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir
08 oktyabr 2005 16:59
Oktyabrın 8-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir.
Əvvəlcə bəzi seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilməsi barədə məsələyə baxılmşdır. MSK 15 saylı Yasamal birinci, 35 saylı Xətai üçüncü və 68 saylı Cəlilabad kənd seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilməsini qərara almışdır.
Sonra Komissiyanın katibi Natiq Məmmədov siyasi partiyalar bloklarının emblemlərindən seçki bülletenləində istifadə edilməsinə dair məsələ barədə məlumat vermişdir. Mərkəzi Seçki Komissiyası qərara almışdır ki, seçkilərdə iştirak edən siyasi partiya blokları tərəfindən öz emblemlərinin seçki bülletenində göstərilməsi məqsədilə Mərkəzi Seçki Komissiyası ilə razılaşdırmaq üçün müraciətləri olduqda, seçki bülletenlərində onlar tərəfindən irəli sürülmüş qeydə alınmış deputatlığa namizədlər barəsindəki məlumatlarda göstərilməli olan namizədin mənsub olduğu siyasi partiyanın embleminin əvəzinə müvafiq siyasi partiyalar blokunun emblemi göstərilsin.
MSK katibi Vidadi Mahmudov 2005-ci il noyabrın 6-da Azərbaycan Respublikasının üçüncü çağırış Milli Məclisinə seçkilərlə əlaqədar seçki bülletenlərinin mətninin, formasının və miqdarının təsdiq və çap edilməsi məsələsi barədə məlumat vermişdir. Mərkəzi Seçki Komissiyası seçki bülletenlərinin mətnini və formasını təsdiq etmişdir. Komissiya həmçinin qərara almışdır ki, daimi seçici siyahılarındakı seçicilərin sayı barədə 2005-ci ilin oktyabr ayının 8-nə olan məlumata əsasən 125 seçki dairəsinin hər biri üzrə seçicilərin sayından 3 faiz artıq olmaqla cəmi 4.802.962 ədəd seçki bülletenləri hazırlansın və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi Aparatının Mətbəəsində çap edilsin.
MSK Milli Məclisə seçkilərdə "Azərbaycan naminə” siyasi partiyalar blokunun embleminin təsdiq edilməsi məsələsinə də baxmış və blokun emblemi təsdiq olunması haqqında qərar qəbul etmişdir.
İclsada Mərkəzi Seçki Komissiyasına daxil olan müraciətlər də müzakirə edilmiş və müvafiq qərarlar çıxarılmışdır.
Komissiyanın üzvü Azər Tağıyev seçkiqabağı təşviqat üçün müəyyən edilmiş qaydalara riayət olunmasına nəzarət üçün MSK nəzdində yaradılmış Mətbuat qrupunun tərkibində dəyişiklik edilməsinə dair məsələ barədə məlumat vermişdir. "Space” Müstəqil Televiziya və Radio Şirkəri ilə "Turan” İnformasiya Agentliyi Qrupun tərkibindən çıxarılmış, İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti ilə Azəri- Press İnformasiya Agentliyi isə daxil edilmişlər.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on October 8, 2005.
08 october 2005 16:59
Firstly, the issue on making amendments in the composition of some Con.ECs. CEC decided to make amendments in the composition of the Yasamal Con.EC # 15, Khatai third Con.EC # 35 and Jalilabad Cpn.EC # 68.
Later, Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary reported on the issue of using emblems of political party blocs in the ballot papers. CEC decided that in order to indicate emblem in ballot paper by political party blocs participating in elections, if there are their applies to make agreed with CEC, then the emblem of the relevant political party bloc shall be indicated in spite of the emblem of the political party bloc to which the candidate to be indicated in the information about registered candidates to deputy nominated by them in ballot papers belongs.
Mr. Vidadi Mahmudov, CEC Secretary reported on the issue of the approval and printing of the text, format and size of ballot papers related to third call Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan on November 6, 2005. CEC approved the text and format of ballot papers. The Commission also decided that in accordance with the information about the number of voters included in permanent voters list, 4.802.962 ballot papers shall be prepared being more than 3% of the number of voters on each of 125 constituencies and printed in the Press of Apparatus of the Milli Majlis.
CEC also considered the issue on the approval of the emblem of "For Azerbaijan” political party bloc and adopted decision on the approval of the emblem of the bloc.
At the session, applies entered CEC were also discussed and relevant decisions were adopted.
Mr. Azer Taghiyev, CEC Commissioner reported on the issue of making amendments in the composition of Press Group established under CEC to control on observance of determined rules implied for pre-election campaign. "Space” Independent TV and Radio Company and "Turan” Information Agency were excluded from the Group and Public TV and Radio Broadcasting Company and Azeri-Press Information Agency were included.