Bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar seçki bülletenlərinin çapına başlanılıb
Azərbaycan Respublikasında 2025-ci il yanvarın 29-na təyin edilmiş bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar seçki bülletenlərinin çapına başlanılıb.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov Komissiya üzvləri və Katibliyin təmsilçiləri ilə birlikdə yanvarın 11-də mətbəəyə gələrək çap prosesinin gedişi və yaradılmış şəraitlə yerində tanış olub.
Media nümayəndələrinin bilavasitə iştirakı ilə çap prosesinə baxış zamanı Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri diqqətə çatdırıb ki, vətəndaşların konstitusion hüquqlarının realizə olunmasındakı mühüm rolu nəzərə alınaraq, qanunvericiliklə müəyyənləşdirilmiş müddətdə və qaydada seçki bülletenlərinin çapı başa çatdırılmalı, bütün proses boyunca Seçki Məcəlləsinin tələblərinə dəqiqliklə riayət olunmalıdır. Sədr M.Pənahov, həmçinin seçki bülletenlərinin çapı və aidiyyəti üzrə aşağı seçki komissiyalarına çatdırılması ilə bağlı öz tövsiyələrini də verib.
Seçki bülletenlərinin çapı prosesi ilə tanışlıqdan sonra Mərkəzi Seçki Komissiyası sədrinin jurnalistlər üçün brifinqi də keçirilib. Həm çap prosesi, həm də ümumilikdə bələdiyyə seçkilərinə hazırlıqların gedişi barədə danışan Komissiya sədri qeyd edib ki, qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq, seçki bülletenlərinin mətni, forması, sayı və hazırlanma qaydası Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən müəyyən edilib və bələdiyyə seçkiləri ilə əlaqədar 6052721 (altı milyon əlli iki min yeddi yüz iyirmi bir) seçki bülleteninin çap olunmasına qərar verilib. O bildirib ki, artıq namizədliyin qeydə alınması mərhələsi tamamilə yekunlaşmış bələdiyyələr üzrə bülletenlərin çapına başlanılıb və seçki bülletenləri çap olunduqdan sonra qanunvericiliklə müəyyənləşdirilmiş müddətdə və qaydada Mərkəzi Seçki Komissiyasından dairə seçki komissiyalarına, ardınca dairə seçki komissiyalarından məntəqə seçki komissiyalarına veriləcəkdir. Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri, eyni zamanda vurğulayıb ki, bütün seçkilərdə olduğu kimi, bələdiyyə seçkilərində də seçki bülletenlərinin çap prosesi zəruri təhlükəsizliyin təmin edilməsi şərti ilə maraqlı subyektlər üçün tam açıq və şəffaf həyata keçirilir.

Ballot Papers for the Municipal Elections started to be printed
Regarding the Municipal Elections in the Republic of Azerbaijan appointed to January 29, 2025, ballot papers started to be printed.
On January 11, 2025, Mr. Mazahir Panahov, Chairman of the Central Election Commission (CEC) got familiar with the printing process and created conditions together with the Commission members and Secretariat officials.
During the visit to the printing process with direct participation of the media representatives, CEC Chairman emphasized on the essence of ballot papers which were of special importance for the implementation of voters’ constitutional rights and also underlined the importance of abiding by the requirements of the Election Code in the compilation and printing of ballot papers within the manner and timeframe implied in the legislation. Chairman Mr.Panahov also provided his recommendations for the printing and handling of the ballot papers to the lower election commissions within the timeframe and manner as determined in the legislation.
After the familiarization with the printing process of ballot papers, CEC Chairman held briefing for journalists. Upon providing detailed information on the printing process and preparation works for the Municipal Elections, the Commission Chairman stated that the text, format, number and requirements for the preparation of ballot papers were defined by the CEC decision as in compliance with the Election Code and regarding the Municipal Elections, 6052721 (6 million fifty two thousand, seven hundred and twenty one) ballot papers were decided to be printed. He informed that ballot papers started to be printed on the municipalities where the stage of candidates’ registration had ended and these ballot papers would be delivered from the Central Election Commission to Constituency Election Commissions and from there to Precinct Election Commissions within the timeframe and manner as defined in the legislation. Therewith, CEC Chairman also underlined on the implementation of the printing process in fully open and transparent atmosphere for the interested subjects upon ensuring security in the Municipal Elections as in all elections.
Chairman Mr. Mazahir Panahov also responded to the journalists’ questions thoroughly at the end of the briefing.