Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının elanı - 17.12.2024
2025-ci il yanvarın 29-na təyin edilmiş bələdiyyə seçkilərində seçkiqabağı təşviqat aparmaq məqsədilə ölkə üzrə bələdiyyələrin yarısından çoxunda namizədləri qeydə alınmış siyasi partiyalara, siyasi partiyaların bloklarına aşağıda göstərilən media subyektlərində ödənişsiz efir vaxtı və dərc üçün yer ayrılacaq:
Yuxarıda göstərilən qurumlar, o cümlədən digər televiziya və radio yayımçıları və dövri nəşrlərin redaksiyaları seçkiqabağı təşviqat üçün ödənişli efir vaxtı və yaxud dərc üçün yer ayrılmasının mümkünlüyünə dair qərar qəbul etdikdə, bu barədə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Seçki Komissiyasına müvafiq bildirişlər göndərməli, efir vaxtının verilməsinə və dərc üçün yerin ayrılmasına görə ödənişin əsasları, şərtləri və məbləği barəsində məlumatları bələdiyyə seçkilərinin təyin edilməsi haqqında qərarın rəsmi dərc olunmasından sonra ən geci 30 gün keçənədək (2024-cü il dekabrın 28-dək) dərc etməlidirlər.

Announcement of the Central Election Commission – 17.12.2024
In order to carry out pre-election campaigning in the Municipal elections appointed to January 29, 2025, political parties and blocks of political parties whose candidates are registered in more than half of the municipalities across the country will be allocated free airtime and space for publication in the following media outlets:
- Public Television and Radio Broadcasting Company;
- "Azerbaijan" newspaper;
- "Khalg (People) newspaper";
- "Respublika" newspaper;
- "Bakinski Rabochi" newspaper.
Since the above-mentioned institutions, including other television and radio broadcasters and editors of periodicals decide on the possibility of allocating paid airtime or space for publication for the pre-election campaign, they shall send relevant notifications to the Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan, requesting the allocation of airtime and publication, meanwhile the information on the terms and amount of payment for the allocation of the airtime and space for publication no later than 30 days (until December 28, 2024) after the official publication of the decision on the appointment of Municipal elections.