2024-cü il sentyabrın 13-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilib
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2024-cü il sentyabrın 13-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilib. Əvvəlcə Komissiyanın 11 sentyabr 2024-cü il tarixli iclasının protokolu təsdiq edilib.
Sonra 2024-cü il sentyabrın 1-də keçirilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasına daxil olmuş müraciətlərə baxılıb. Seçki qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmuş müddətdə və qaydada iclasa çıxarılan müraciətlər, maraqlı subyektlərin və ərizəçilərin də iştirakı ilə geniş müzakirə edildikdən sonra müvafiq qərarlar qəbul olunub.
Komissiya daxil olan müraciətlərin və müxtəlif mənbələrdən əldə edilən məlumatların tam şəffaf, obyektiv və hərtərəfli araşdırılması nəticəsində Milli Məclisə seçkilər keçirilən 11 seçki məntəqəsində – 21 saylı Nəsimi – Binəqədi seçki dairəsinin 30, 70 saylı Neftçala seçki dairəsinin 24, 27, 34, 35, 48 və 49, 86 saylı Ağcabədi seçki dairəsinin 7 və 97 saylı Tərtər – Ağdərə – Goranboy seçki dairəsinin 3, 4 və 18 saylı seçki məntəqələrində seçicilərin iradəsinin müəyyənləşdirilməsinə imkan verməyən və Seçki Məcəlləsinin tələblərinə zidd olan halları nəzərə alaraq, həmin seçki məntəqələri üzrə səsvermənin nəticələrini etibarsız hesab edib.
Media mənsubları tərəfindən operativ şəkildə işıqlandırılan iclasın sonunda, həmçinin cari məsələlərə də baxılıb.

Central Election Commission conducted the next session on September 13, 2024
The Central Election Commission (CEC) conducted the next session chaired by Mr.Mazahir Panahov on September 13, 2024. Firstly, the session minute of the Commission dated 11 September 2024 was approved.
Later, the appeals entered the Central Election Commission in regard with the election dispute resolution in the early Elections to the Milli Majlis held on September 1, 2024 were reviewed at the session. The applications submitted to the meeting in the period and in the manner prescribed by the election legislation, relevant decisions were made after extensive discussion with the participation of interested subjects and applicants.
As a result of fully transparent, objective and comprehensive investigation of the applications received by the commission and the information obtained from various sources, in 11 polling stations where elections to the Milli Majlis were held - No. 21 Nasimi - No. 30 of Binagadi constituency, No. 70 of Neftchala constituency No. 24, 27, 34, 35, 48 and taking into account the circumstances that did not allow determining the will of the voters in polling stations Nos. 49, 86 and No. 7 and No. 97 of Tartar-Aghdara-Goranboy electoral district of Aghjabedi electoral district and which contradicted the requirements of the Election Code, it considered the results of voting in those polling stations invalid.
At the end of the meeting, which was promptly covered by members of the media, current issues were also discussed.