Sentyabrın 24-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir
24 sentyabr 2005 16:55
Sentyabrın 24-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilmişdir.
Əvvəlcə bəzi seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilməsi ilə bağlı məsələ müzakirəyə çıxarılmışdır. Komissiya 21 saylı Nəsimi birinci və 95 saylı Tərtər seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilməsi ilə bağlı qərarlar qəbul etmişdir.
Sonra MSK üzvü Azər Tağıyev 2005-ci il noyabrın 6-na təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə seçkilərlə əlaqədar seçkiqabağı təşviqat qaydalarının pozilmasına dair məsələ barədə məlumat vermişdir. O, bəzi teleradio təşkilatları və Milli Məclis deputatlığına namizədlər tərəfindən Seçki Məcəlləsinin seçkiqabağı təşviqatın aparılması ilı bağlı tələblərinin pozulduğunu bildirmiş. Komissiyanın digər üzvləri də bəzi kütləvi informasiya vasitələrinin sözügüdən məsələ ilə bağlı qanun pozuntusuna yol verdiklərini qeyd etmişlər. Bu məsələ ilə bağlı Mərkəzi Seçki Komissiyası nəzdində seçkiqabağı təşviqat üçün müəyyən edilmiş qaydalara riayət olunmasına nəzarət edən Mətbuat Qrupunun bəzi üzvlərinin də fikirləri dinlənilmişdir. MSK üzvlərinin ümumi rəyi bundan ibarət olmuşdur ki. seçkiqabağı təşviqat qaydalarını pozan media vasitələrinə müraciət ünvanlansın.
İclasda Komissiyaya daxil olmuş müraciətlər də müzakirə edilmişdir. Müraciətlərdən 13-ü ilkin arşdırma aparılması və Mərkəzi Seçki Komissiyasına məlumat verilməsi üçün müvafiq dairə seçki komissiyalarına göndərilmişdir. Müzakirəyə çıxarılan müraciətlərdən 4-nün isə Daxili İşlər Naziriliyinə göndərilməsi haqqında qərar qəbul edilmişdir.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on September 24, 2005.
24 september 2005 16:55
Firstly, the issue on making amendments in the composition of some Con.ECs. The Commission adopted decisions on making amendments in the composition of Nasimi first Con.EC # 21 and Tartar Con.EC # 95.
Later, Mr. Azer Taghiyev, CEC Commissioner reported on the issue on violation of rules for pre-election campaign related to Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan appointed on November 6, 2005. He informed about the violation of requirements for conducting pre-election campaign by some TV and radio organizations and candidates to the Milli Majlis. Another commissioners also stated about law violations of some mass media related to the mentioned issue. Opinions concerning this issue of some members of Press Group under CEC that controls observance of rules determined for pre-election campaign were heard. General view of CEC commissioners was that they shall appeal to mass media violated pre-election campaign rules.
At the session, applies entered the Commission were also discussed. 13 of the applies were sent to relevant Con.ECs for the preliminary investigation and informing CEC. It was adopted decision on sending 4 of the applies under discussion to the Ministry of Interior Affairs.