Məzahir Pənahov Mərkəzi Seçki Komissiyasının Müstəqil Media Mərkəzinə baxış keçirib
2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərdə fərqli statuslu seçki iştirakçılarının sərbəst fəaliyyətinə köməklik göstərilməsi, hərtərəfli əlverişli şərait və geniş imkanların təmin olunması üçün müxtəlif formatlı layihələr gerçəkləşdirilir.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) qarşıdan gələn seçkilərlə əlaqədar yeni fəaliyyətə başlayan “Seçki-2024” Müstəqil Media Mərkəzi də bu kateqoriyadan olan layihələrdən biridir.
MSK sədri Məzahir Pənahov avqustun 9-da Müstəqil Media Mərkəzinə gəlib, Komissiya üzvləri və Katibliyin təmsilçilərinin də iştirakı ilə Mərkəzə baxış keçirilib.
Mərkəzdəki şəraitlə yaxından tanış olan M.Pənahov Müstəqil Media Mərkəzinin yaradılmasının uzun illərdir mütəmadi şəkildə reallaşdırılan və effektivliyi ilə öz təsdiqini tapmış uğurlu təcrübə olduğunu bildirib. O, yerli və beynəlxalq media nümayəndələrinin Milli Məclisə seçkilərlə bağlı azad, sərbəst və asanlıqla məlumat əldə edə bilmələrinin, eynilə digər seçki subyektlərinə də daha keyfiyyətli və səmərəli xidmət göstərilməsinin zəruriliyini diqqətə çatdırıb. Mərkəzin təkmil fəaliyyətinə dair təəssürat və tövsiyələrini bölüşən MSK sədri qeyd edib ki, layihənin basilica məqsədi seçkilərdə aşkarlığın və şəffaflığın yüksək səviyyədə təmin edilməsində əhəmiyyətli rol oynayan yerli və beynəlxalq media nümayəndələrinə daha geniş imkanlar təmin etməkdir.
Sədr Məzahir Pənahov tanışlıq zamanı, həmçinin Mərkəzdə çalışan jurnalistlərlə söhbət edib və onların fikirlərini dinləyib.
Tanışlıqdan sonra MSK sədri həm Müstəqil Media Mərkəzinin fəaliyyəti, həm də Milli Məclisə seçkilərdə hazırlıqların gedişi barədə media mənsublarına açıqlama verib, jurnalistlərin suallarını cavablandırıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, Müstəqil Media Mərkəzi qarşıdan gələn seçkiləri hərtərəfli, operativ və obyektiv işıqlandırmaqda, o cümlədən məlumatları almaqda və dərhal ictimailəşdirməkdə yerli və beynəlxalq media nümayəndələrinə yardımçı olacaq. Media mənsubları müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyaları və zəruri texniki avadanlıqlarla tam təchiz olunan Mərkəzdən sərbəst istifadə edə bilərlər.
Müstəqil Media Mərkəzinin internet səhifəsi (www.secki-2024.az) Milli Məclisə seçkilərlə bağlı müntəzəm olaraq Azərbaycan, ingilis və rus dillərində ən son məlumatları təqdim edir. Seçki prosesinə dair müxtəlif məsələlər barədə səlahiyyətli şəxslərin və ekspertlərin rəyləri, açıqlama və bəyanatlar dərhal ictimailəşdirilir, foto və video görüntülər paylaşılır.

Mr. Mazahir Panahov held survey of Independent Media Center of Central Election Commission
A range of intensive projects are being carried out to render assistance to independent activity of the election stakeholders with different status and to ensure inclusive atmosphere and broad opportunities in the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to September 1, 2024.
Independent Media Center "Elections-2024 under the Central Election Commission which has recently started functioning is one of the projects of this category.
On August 9, 2024 Mr. Mazahir Panahov, Chairman of the Central Election Commission (CEC) visited the Independent Media Center "Elections-2024 with the participation of Commission members and Secretariat representatives.
CEC Chairman familiarized himself with the created conditions at the Center and gave his recommendations upon underlining the importance of providing local and international media with free and easy access to information on the Elections to the Milli Majlis and also providing more effective services to other participants of the election process. Later, Mr. M.Panahov informed that the main goal of the project was to provide local and international media representatives who played an important role in ensuring openness and transparency in elections with broader opportunities.
Mr. Mazahir Panahov, CEC Chairman gave interview to the media representatives and heard their views.
Upon the familiarization, CEC Chairman clarified the media outlets about the activity of Independent Media Center and proceedings of the preparations for the Elections to the Milli Majlis, thereby responding to the journalists’ questions.
It is worth noting that the Center will render assistance to local and international media representatives in inclusive, prompt and fair coverage of the elections, also in obtaining and immediate publication of the information. To this end, the media representatives are allowed to use computers, phone and fax machines, also free internet at the Center that is fully equipped with up-to-dated information and communication technologies and necessary technical equipment.
The website of the Independent Media Center (www.secki-2024.az) regularly provides with the latest election-related information in Azerbaijani, English and Russian languages. Authorized persons’ and experts’ opinions, statements and reports on different issues concerning the election process, as well as, election-related photos and videos are also available on the webpage.