Bərabər seçkiqabağı təşviqat imkanları və media subyektlərinin Milli Məclisə seçkilərdə fəaliyyətinin əsaslarına həsr olunan müşavirə keçirilib
2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin olunmuş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar müxtəlif statuslu seçki iştirakçılarını əhatə edən layihələr seçkilərə rəsmən start veriləndən ardıcıl, sistemli və intensiv şəkildə davam edir.
Genişmiqyaslı proqram çərçivəsində növbəti layihə - Mərkəzi Seçki Komissiyası, Medianın İnkişafı Agentliyi, Audiovizual Şura və Mətbuat Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə avqustun 8-də “Hyatt Regency Baku” otelində geniş müşavirə keçirilib. Tədbir bərabər seçkiqabağı təşviqat imkanları və media subyektlərinin Milli Məclisə seçkilərdə fəaliyyətinin əsaslarına həsr olunub.
Müşavirə Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov, Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov, Audiovizual Şuranın sədri İsmət Səttarov və Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcidin açılış nitqləri ilə başlayıb. Çıxışlar zamanı seçkiləri mediasız təsəvvür etməyin qeyri-mümkün olduğu, medianın seçkilərdə azad və sərbəst şəkildə iştirak etdiyi, ictimaiyyətin məlumatlandırılmasına mühüm töhfələr verdiyi vurğulanıb. Diqqətə çatdırılıb ki, qanunvericilik seçki prosesində aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunmasında, seçkiqabağı təşviqat mərhələsində, o cümlədən səsvermə günü öz peşə fəaliyyətini yerinə yetirərkən media mənsubları üçün hüquqlarla yanaşı, vəzifə və məsuliyyətlər də müəyyən edib. Buna görə də Seçki Məcəlləsinin və müvafiq qanunvericiliyin tələblərinə dəqiqliklə riayət olunmalıdır.
Açılış nitqlərindən sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvləri Milli Məclisə seçkilərdə seçkiqabağı təşviqata dair ümumi tələblər, təşviqat subyektləri, onların hüquq və vəzifələri, ödənişli və ödənişsiz əsaslarla aparılan təşviqat prosesində media subyektlərinin rol və vəzifələrini əhatə edən təqdimatlarla çıxış ediblər.
Aparıcı media subyektlərinin rəhbərləri və nümayəndələrinin bilavasitə iştirakı ilə keçirilən tədbirdə seçki prosesinin ictimailəşdirilməsi, aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunması, habelə seçki prosesinin müxtəlif mərhələlərində peşəkar media fəaliyyətinin təşkili barədə dolğun məlumat verilib, mövzular ətrafında fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılıb.
Media subyektlərinin Milli Məclisə seçkilərdə sərbəst fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsinə və məlumatlılığının artırılmasına hədəflənən müşavirə, jurnalistləri maraqlandıran suallara aydınlıq gətirildikdən sonra öz işini yekunlaşdırıb.

A seminar dedicated to equal pre-election campaign opportunities and the basics of media outlets’ activities in the Elections to the Milli Majlis was held
Educational projects for the election stakeholders with different status regarding the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, appointed to September 1, 2024 have been carried out in a subsequent, intensive and systematic way since the official start of the elections.
The following project within a large-scale program - seminar was held with the joint organization of the Central Election Commission, Media Development Agency, Audio-visual Council and Press Council at “Hyatt Regency Baku” hotel on August 8, 2024. The event was dedicated to equal pre-election campaign opportunities and the basics of media outlets’ activities in elections.
The seminar started with the introductory speech by Mr. Mazahir Panahov, CEC Chairman and Mr. Ahmad Ismayilov, the Executive Director of the Media Development Agency, Mr. Ismat Sattarov, Chair of the Audio-visual Council and Mr. Rashad Majid, Chair of the Press Council. During the presentations, impossibility of imagining elections without media, free and independent participation of media in elections, thereby contributing to the public awareness-raising was emphasized. It was also informed that the legislation had determined not only rights, but also duties and obligations for the media outlets in ensuring openness and transparency in the election process in the period of pre-election campaign, also while fulfilling their duties on the voting day. Therefore, the requirements of the Election Code and relevant legislation shall be strictly abided by.
Following the introductory speeches, CEC members made speech on the common requirements for pre-election campaign, their rights and duties in the Elections to the Milli Majlis, roles and duties of media outlets in the pre-election campaign conducted on paid and free basis.
During the event held with the participation of the heads and representative of media outlets, a broad information was provided on publicising the election process, ensuring transparency and openness, as well as, organization of professional media activity on different phases of the election process, views and discussions on different issues were held.
The seminar targeted at further improvement of independent activity and awareness-raising of media outlets in the Elections to the Milli Majlis was finalized with the clarification of the questions interesting to journalists.