Mərkəzi Seçki Komissiyası Milli Məclisə seçkilərlə əlaqədar aşağı seçki komissiyaları üçün treninqlərə başlayıb
2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) fərqli statuslu seçki iştirakçıları üçün müxtəlif istiqamətlər üzrə maarifləndirmə layihələri intensiv şəkildə davam edir.
Komissiyanın maarifləndirmə proqramı çərçivəsində ümumrespublika miqyaslı növbəti layihəyə - aşağı seçki komissiyalarının üzvləri üçün treninqlərə başlanılıb. Öncə onu qeyd etmək lazımdır ki, MSK-nın nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarla sıx əməkdaşlığı şəraitində 22 il bundan əvvəl - 2002-ci ildə əsası qoyulan treninq layihəsi ilbəil təkmilləşdirilib, xüsusilə 2008-ci ildən sonra yeni forma və məzmun əlavə olunmaqla daha da genişləndirilib. MSK-nın mühüm əhəmiyyət verdiyi və daim məxsusi diqqət yetirdiyi treninqlər, bir qayda olaraq, ölkəmizdə keçirilən bütün seçkilərdə təşkil edilməklə, dairə və məntəqə seçki komissiyaları üzvlərinin məlumatlılığının, bilik və bacarıqlarının, o cümlədən işgüzar və peşəkar vərdişlərinin yüksəldilməsində müstəsna rol oynayır.
Qarşıdan gələn Milli Məclisə seçkilərlə əlaqədar treninqlər MSK-nın maarifləndirmə proqramına əsasən iki mərhələli formatda keçiriləcək. Layihənin “Trenerlər üçün treninq” adlı birinci mərhələsinə avqustun 5-dən start verilib və müxtəlif əyani, metodiki, habelə yardımçı vəsaitlərdən istifadə olunmaqla, tam praktiki məşğələlər şəklində təşkil edilib. Beş gün fasiləsiz keçiriləcək bu treninqlərə ölkə üzrə 125 seçki dairəsi dairə seçki komissiyasının hər birindən iki təmsilçi olmaqla, ümumilikdə 250 yerli trener cəlb olunur. Treninqlər zamanı iştirakçılara seçki günü məntəqə seçki komissiyası üzvlərinin rol və vəzifələri, seçki məntəqələrinin səsverməyə hazırlanması, səsvermə prosesi, seçki günü müstəsna hallar, səslərin sayılması və səsvermənin nəticələri müəyyənləşdirilərək rəsmi protokolların doldurulması da daxil olmaqla, bütün prosedurlar barədə aydın və əhatəli məlumat verilir.
Seçki günü prosedurları, səsvermə hərəkətləri və qarşıya çıxa biləcək müstəsna hallar izah edilərkən praktiki məşğələlərə geniş yer verilir, müxtəlif məqamlar əyani şəkildə səhnələşdirilərək təqdim olunur və yaranan suallar yerindəcə cavablandırılır.
Treninq layihəsinin avqustun 12-dən başlanacaq ikinci mərhələsi məntəqə seçki komissiyalarının bütün üzvlərini əhatə etməklə, seçki dairələri üzrə məntəqə seçki komissiyalarının sayına uyğun olaraq, 3-10 gün davam edəcək. Bu mərhələnin də maksimum effektiv, praktiki və informativ olması üçün treninqlərin MSK-nın Treninq qrupu tərəfindən hazırlanan cədvəl əsasında kiçik qruplarla - təqribən 40 nəfərədək aşağı seçki komissiyası üzvünün iştirakı ilə keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Həm təlimlərdə istifadə etmələri, həm də seçki günü prosedurları ilə yaxından tanış olmaları məqsədilə treninqlərə cəlb edilən bütün iştirakçılar MSK-nın hazırladığı “Seçki günü üçün yaddaş” kitabçası, səsvermənin nəticələrinə dair protokol nümunəsi, habelə digər əyani və metodiki vəsaitlərlə təmin olunacaqlar.

Central Election Commission started trainings for lower election commissions regarding the Elections to the Milli Majlis
The Central Election Commission (CEC) is carrying out educational projects on various fields to raise awareness of different election stakeholders regarding the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, appointed to September 1, 2024.
Within the educational program, CEC started large-scale project for the whole country – trainings for lower election commission members. First of all, it should be informed that the foundation of the training project which was set in 2002 before 22 years within the cooperation with different international organizations and broadened in format and text by every year after 2008. The trainings focused on by CEC have been conducted in all elections of the country, so far, thereby contributing to the further improvement of professional skills of members of Constituency and Precinct Election Commissions (Con.ECs and PECs).
CEC has compiled a training project in two stages regarding the upcoming Elections to the Milli Majlis. The first stage of “Training of Trainers” started from 5 August, 2024 and is organized in the form of practical workshops by the Commission’s Training Group through using different visual aids and methodical materials. The "Training of Trainers” which is scheduled to be held for 5 days involves in total 250 local trainers, 2 persons from each of the 125 election constituencies. The participants obtain detailed and thorough information on preparations in PECs for the voting, the voting process, exceptional cases in the election process, vote counting, completion of official protocols on the voting results and all E-day procedures at the trainings.
Practical workshops are also focused on where E-day procedures, voting actions and exceptional cases to be encountered are displayed in roles to local trainers, therewith, in the different topics are broadly discussed and the emerged questions are responded to.
The second stage of the training project scheduled for all members of Precinct Election Commissions will start from August 12, 2024 and last for nearly, three-ten days according to the number of PECs of the election constituencies. This stage of the trainings are planned to be conducted in small groups with the participation of nearly 40 members of lower election commissions.
During the trainings of trainings, each of the participants will be provided with "Election Day Guide” compiled by CEC to participate in the trainings and be familiar with, as well as, a protocol sample on the voting results, as well as, other visual and methodical aids.