Mərkəzi Seçki Komissiyası Milli Məclisə seçkilərlə əlaqədar “Seçki günü üçün yaddaş” kitabçası hazırlayıb
2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin edilmiş Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkilərlə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyası müxtəlif statuslu seçki iştirakçılarının maarifləndirilməsi proqramı çərçivəsində “Seçki günü üçün yaddaş” kitabçası hazırlayıb.
Layihə məntəqə seçki komissiyaları üzvlərinin seçki günü prosedurları barədə məlumatlılığının artırılması və fəaliyyətlərinin daha da təkmilləşdirilməsi məqsədi daşıyır.
Nəşrdə məntəqə seçki komissiyaları üzvlərinin seçki günü rol və vəzifələri, seçki məntəqəsinin açılması, səsvermə saatlarında tədbirlər, səsvermə prosesində müstəsna hallar, seçki məntəqəsinin bağlanması, səslərin hesablanması və səsvermənin nəticələri müəyyənləşdirilərək rəsmi protokolların doldurulması da daxil olmaqla, bütün prosedurların aydın, müfəssəl və əhatəli izahı verilib.
Seçki Məcəlləsinin müddəaları və Mərkəzi Seçki Komissiyasının təsdiq etdiyi təlimat, izah, qayda və digər normativ xarakterli sənədlər əsasında hazırlanan “Seçki günü üçün yaddaş” kitabçası dairə və məntəqə seçki komissiyalarının üzvlərinə, müşahidəçilərə, habelə maraqlanan seçki subyektlərinə çatdırılıb.
“Seçki günü üçün yaddaş” kitabçasını aşağı seçki komissiyalarından, eləcə də Mərkəzi Seçki Komissiyasının rəsmi internet səhifəsindən (www.msk.gov.az) əldə etmək olar.

Central Election Commission compiled “Election Day Guide” in regard with the Elections to the Milli Majlis
Regarding the early Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, appointed to September 1, 2024, the Central Election Commission compiled “Election Day Guide” within the frame of awareness-raising program of election stakeholders with different status.
The project aims at awareness-raising on E-Day procedures, increasing the professional skills and further improving the activity of the members of Precinct Election Commissions (PECs).
The edition contains detailed and clear information on the roles and duties of the PEC members and all E-day procedures including opening of the polling station, voting hour activities, exceptional cases in the voting process, closing of the polling station, vote counting and tabulation, filling out official protocols.
The guidebook compiled basing on the relevant provisions of the Election Code and instructions, comments, rules and legal documents approved by CEC has been distributed to members of Constituency and Precinct Election Commissions, observers and interested electoral actors.