Sentyabrın 10-da Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilmişdir
Əvvəlcə Mərkəzi Seçki Komissiyasının katibi Vidadi Mahmudov Azərbaycan Respublikasının Milli Məclis deputatlığına qeydə alınmış namizədlərin öhdəlik ərizəsi nümunəsinin layihəsi barədə məlumat vermişdir. Komissiya həmin öhdəlik ərizəsinin nümunəsini təsdiq etmişdir.
Sonra 122 saylı Xankəndi seçki dairəsi dairə seçki komissiyasının seçki məntəqələrinin yaradılması barədə təklifi müzakirəyə çıxarılmışdır. MSK 122 saylı Xankəndi seçki dairəsində 9 məntəqənin yaradılması haqqında qərar qəbul etmişdir.
İclasda Mərkəzi Seçki Komissiyasına daxil olmuş müraciətlər də müzakirə olunmuşdur. Müraciətlərdən biri araşdırılmaq üçün Masallı rayon Prokurorluğuna göndərilmişdir. Digər müracirələr barədə müvafiq qərarlar çıxarılmışdır.
MSK bəzi seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik etmişdir.
Sonra ödənişsiz efir vaxtının bölgüsü ilə əlaqədar püşkatmanın keçirilməsinə dair məsələ barədə Komissiyanın üzvü Azər Tağıyev məlumat vermişdir. Püşkatmanın keçirilməsi üçün 3 nəfər MSK üzvündən ibarət Komissiya yaradılmışdır. Püşkatma Komissiyasına Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvləri Fuad Cavadov, Azər Tağıyev və Yusif Bağırzadə daxil edilmişlər. Sonra bir mandatlı seçki dairələrinin 60-dan çoxunda namizədləri qeydə alınmış siyasi partiyalar və siyasi partiyalar blokları, yəni Yeni Azərbaycan Partiyası, Azərbaycan Liberal Partiyası, "Azadlıq” siyasi partiyalar bloku və "Yeni Siyasət” siyasi partiyalar bloku arasında "Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin televiziya və radio efirində, İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin televiziya efirində ödənişsiz vaxtın bölgüsü ilə əlaqədar püşkatma keçirilmişdir. Mərkəzi Seçki Komissiyası püşkatmanın nəticələrini təsdiq etmişdir.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclasında ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun, Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun təmsilçiləri, kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on September 10, 2005.
10 september 2005 16:48
Firstly, Mr. Vidadi Mahmudov, CEC Secretary reported on the draft of the sample of candidates` application on commitment in Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan. The Commission approved the sample of this application on commitment.
Later, the suggestion of the Khankendi Con.EC # 122 on the establishment of election precincts was discussed. CEC adopted decision on establishing 9 precincts within Khankendi Con.EC # 122.
At the session, applies entered CEC were also discussed. One of the applies was sent to the Prosecutor`s Office in Masalli district for the investigation. Relevant decisions were adopted on the other applies.
CEC made amendments in the composition of some Con.ECs.
Later, Mr. Azer Taghiyev, CEC Commissioner reported on the issue of conducting lottery related to the distribution of free airtime. For the conduct of the lottery, the Commission was formed consisting of 3 CEC Commissioners. Lottery Commission included Fuad Javadov, Azer Taghiyev and Yusif Baghirzade, CEC Commissioners. Then in more than 60 single-mandate constituencies lottery was conducted among political parties and political party blocs whose candidates are registered, i.e. New Azerbaijani Party, Azerbaijan Liberal Party, "Azadlig” and "Yeni Siyaset” political party blocs related to the distribution of free airtime in TV and radio broadcasts of "Azerbaijan TV and Radio Broadcasts” Closed Joint-Stock Company and TV and radio broadcasts of Public TV and Radio Broadcast Company.
At the CEC session, representatives of OSCE/ODIHR, IFES (International Fiundation for Election Systems) and mass media participated.