Mərkəzi Seçki Komissiyası növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinə yekun vurub
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə fevralın 11-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) növbəti iclası keçirilib. İclasda 2024-cü il fevralın 7-də keçirilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinə yekun vurulması və MSK-nın seçkilərin nəticələrinə dair protokolunun müvafiq sənədlərlə birlikdə Konstitusiya Məhkəməsinə təqdim edilməsi məsələsinə baxılıb.
Namizədi qeydə alınmış siyasi partiyanın səlahiyyətli nümayəndəsi, beynəlxalq müşahidə missiyası təmsilçisi, məşvərətçi səs hüquqlu komissiya üzvü, xüsusi icazə almış müşahidəçi və media mənsublarının iştirak etdiyi iclasda öncə seçkilərin hazırlanıb keçirilməsi istiqamətində atılan addımlar və reallaşdırılan layihələr barədə ətraflı məlumat verilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, ilk dəfə ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü tam bərpa olunmuş bir şəraitdə, işğaldan azad edilmiş regionlarımız da daxil olmaqla, respublikanın hər bir bölgəsində Prezident seçkiləri yüksək səviyyədə təşkil olunub azad, ədalətli və şəffaf keçirilməklə ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında müstəsna əhəmiyyətli tarixi hadisəyə çevrilib. Prezident seçkiləri ilə əlaqədar bütün fəaliyyət Seçki Məcəlləsinin tələbləri əsas götürülməklə MSK tərəfindən hazırlanıb təsdiq edilmiş Təqvim planına uyğun ardıcıl, sistemli və mütəşəkkil qaydada gerçəkləşdirilib, istər Komissiya, istərsə də aidiyyəti qurumlar tərəfindən seçki qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş vəzifə və səlahiyyətlərin dəqiqliklə yerinə yetirilməsinə xüsusi diqqətlə yanaşılıb. Seçki prosesinin mühüm mərhələləri olan seçicilər siyahısının dəqiqləşdirilməsi, seçicilər də daxil olmaqla, bütün seçki subyektlərinin maarifləndirilməsi, prezidentliyə namizədlərin irəli sürülməsi və qeydə alınması, bərabər şərtlərə əsaslanan seçkiqabağı təşviqat imkanlarının yaradılması, müşahidəçilər və media nümayəndələrinin fəaliyyəti üçün sərbəst və maneəsiz şəraitin təmin edilməsi, seçki günü səsvermənin təşkili ilə əlaqədar prosedurlara düzgün əməl olunması və digər tədbirlər qanunvericiliklə müəyyən olunmuş qaydada, vaxtında və keyfiyyətlə həyata keçirilib.
Bildirilib ki, MSK seçkilərə start verildikdən sonra seçicilərin məlumatlandırılması, seçki iştirakçılarının maarifləndirilməsi, dairə və məntəqə seçki komissiyaları üzvlərinin bilik, bacarıq və peşəkarlıq səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə fərqli istiqamətlər üzrə çoxsaylı layihələri əhatə edən genişmiqyaslı kampaniya reallaşdırıb və maarifləndirmə proqramı əlaqədar qurumlarla sıx əməkdaşlıq şəraitində həyata keçirilib.
Qeyd olunub ki, Prezident seçkilərində 17 iddiaçı namizəd qismində iştirak etmək üçün müvafiq sənədləri Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim edib və namizədliklərinin irəli sürülməsi təsdiq olunaraq onlara imza vərəqələri verilib. Namizədliyinin irəli sürülməsi təsdiq edilən 17 iddiaçıdan 10-u imza vərəqələrini ümumiyyətlə geri qaytarmayıb. İmza vərəqələrini və ona əlavə olunmuş sənədləri geri qaytaran 7 iddiaçının hamısının namizədliyi qeydə alınıb ki, onlardan 5-nin namizədliyi siyasi partiyalar tərəfindən irəli sürülüb, 2-si isə öz təşəbbüsü ilə seçkilərə qatılıb. Namizədlərin sənədlərinin yoxlanılması prosesi bütün maraqlı şəxslər üçün şəffaf şəkildə aparılaraq ictimaiyyətə tam açıq həyata keçirilib. Prezidentliyə namizədlərin və siyasi partiyaların səlahiyyətli nümayəndələri, beynəlxalq müşahidə missiyalarının təmsilçiləri və media nümayəndələri istənilən vaxt prosesləri birbaşa izləmək, sənədlərlə yaxından tanışlıq imkanına malik olublar.
Habelə bildirilib ki, qeydə alınmış namizədlərə öz seçkiqabağı platformalarını sərbəst şəkildə seçicilərə çatdırmaq üçün bərabər şərait, hərtərəfli və geniş imkanlar yaradılıb. Mərkəzi Seçki Komissiyasının qərarı ilə İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətində qanunvericilikdə nəzərdə tutulandan 2 dəfə artıq – həftəlik 6 saat (3 saat televiziyada, 3 saat radioda) pulsuz efir vaxtı, “Azərbaycan” qəzeti, “Xalq qəzeti”, “Respublika” qəzeti və “Bakinski raboçi” qəzetlərində dərc üçün ödənişsiz yer ayrılıb. Ödənişli təşviqat üçün 44 media qurumundan təklif edilən qiymətlər MSK-ya təqdim olunub, bu məlumatlar namizədlərin tanış olması üçün Komissiyanın internet səhifəsində yerləşdirilib və bütün namizədlər üçün şərtlərin bərabərliyi prinsipi daim diqqətdə saxlanılıb. Seçki Məcəlləsinin tələblərinə əsasən qeydə alınmış namizədlərin və namizədi qeydə alınmış siyasi partiyaların seçicilərlə görüşlərinin keçirilməsi üçün, ilkin mərhələdə respublikanın şəhər və rayonlarında 125 seçki dairəsi üzrə 139-u açıq, 142-si qapalı olmaqla, ümumilikdə 281 ödənişsiz yer ayrılıb. Ardınca isə daha geniş imkanlar təmin olunması məqsədilə demək olar ki, respublikanın əksər yaşayış məntəqələrini əhatə edən 4500-ə yaxın əlavə görüş yerləri də təşviqat subyektlərinin sərəncamına verilib. Namizədlər və namizədi qeydə alınmış siyasi partiyalar ödənişsiz və heç bir icazə tələb olunmadan, sadəcə müvafiq dairə seçki komissiyasını öncədən məlumatlandırmaqla həmin yerlərdə öz seçiciləri ilə görüşlər keçiriblər. Namizədlərin təşviqatı üçün bütün seçki məntəqələrini əhatə edən 10000-dən çox böyük ölçülü lövhələr də quraşdırılıb. Seçkiqabağı təşviqat subyektləri MSK tərəfindən yaradılan bütün bu imkanlar və bərabər şəraitdən azad və sərbəst şəkildə, səmərəli istifadə ediblər. Yanvarın 15-dən start götürən seçkiqabağı təşviqat kampaniyası səsvermənin başlanmasına 24 saat qalanadək davam edib və ümumilikdə müasir tələblərə cavab verən şəraitdə keçirilib.
O da vurğulanıb ki, Prezident seçkiləri ilə əlaqədar seçki prosesinin demək olar ki, bütün iştirakçıları ilə yanaşı, seçicilər üçün də geniş maarifləndirmə kampaniyası keçirilib. Seçkilərin keçirilmə tarixi, səsvermə qaydaları, eləcə də istiqamətverici və çağırış xarakterli müxtəlif növdə yüz minlərlə plakat çap edilərək bütün yaşayış məntəqələrinin ərazisində asanlıqla görünə bilən yerlərdə asılıb. MSK tərəfindən səsvermədə iştiraka çağırış, seçki gününün diqqətə çatdırılması, seçici siyahılarında adın yoxlanılması, əlavə seçicilər siyahısı əsasında səsvermə, qeydiyyatdan çıxma vəsiqəsindən istifadə və səsvermə proseduru ilə bağlı hazırlanmış, ümumilikdə 8 video və audio çarx televiziya və radio kanallarında, habelə sosial media platformalarında mütəmadi şəkildə nümayiş etdirilib.
İclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb ki, seçkilərdə bütün seçici qrupları ilə yanaşı görmə, eşitmə və hərəkət qabiliyyəti məhdud olan seçicilərin də sərbəst səsvermələrinin təmin olunması üçün müxtəlif layihələr gerçəkləşdirilib. Gözdən əlil seçicilər onlar üçün hazırlanmış və seçki bülletenindəki məlumatların Brayl əlifbası ilə əks olunduğu trafaretdən istifadə etməklə seçki günü öz konstitusion hüquqlarını kimsənin yardımı olmadan reallaşdırıblar. Hərəkət qabiliyyətində məhdudiyyətlər olan seçicilərin sərbəst şəkildə seçki məntəqələrinə gələrək səs verə bilmələri üçün müvafiq binaların müəyyənləşdirilməsi və onlarda panduslar quraşdırılması yolu ilə ehtiyac duyulan 2042 seçki məntəqəsində xüsusilə bu kateqoriyadan olan seçicilər üçün əlverişli vəziyyət yaradılıb. MSK-nın seçici maarifləndirmə proqramı çərçivəsində bütün video çarxları alt yazısı ilə hazırlanıb ki, bu da eşitmə qabiliyyəti məhdud olan seçicilərin maarifləndirilməsində əhəmiyyətli rol oynayıb.
İclasda seçkilərin geniş aşkarlıq mühitində keçdiyi də xüsusi qeyd olunub və Prezident seçkilərində şəffaflığın yüksək səviyyədə təmin olunması üçün digər vasitələrlə yanaşı, bütün respublika coğrafiyasını əhatə edən 1000 seçki məntəqəsində internet vasitəsilə səsvermə prosesini əvvəldən-axıradək, arasıkəsilmədən və birbaşa izləmək imkanı verən veb-kameralardan bəhs olunub. Bildirilib ki, bu seçkilərdə veb-kameralar yüksək texniki parametrlərə cavab verməklə, yenilənmiş müşahidə sistemi üzərindən daha yüksək və aydın vizual görüntü effektini təmin edib. Müşahidə sisteminin avadanlıq və proqram təminatı baxımından komponentləri və səsvermə günü seçki məntəqələrindəki prosesləri canlı izləmək üçün internet səhifəsi də tam şəkildə yenilənib. İnternet istifadəçiləri istər ölkə daxilindən, istərsə də xaricdən MSK-nın internet səhifəsinə daxil olaraq, heç bir qeydiyyat tələb olunmadan seçki məntəqələrində səsvermə günü baş verən bütün prosesləri real zaman rejimində izləmək imkanına malik olublar.
Eləcə də məlumat verilib ki, Prezident seçkilərinin müşahidəsinə 72 nüfuzlu beynəlxalq qurumu və 89 ölkəni təmsil edən 790 beynəlxalq müşahidəçi qatılıb. Eyni zamanda dünyanın 110 aparıcı xarici media subyektindən olan 217 təmsilçi MSK tərəfindən müvafiq lövhəciklə təmin edilərək seçkiləri izləyiblər. Respublikada fəaliyyət göstərən yerli media nümayəndələri isə heç bir əlavə akkreditasiya tələb olunmadan, seçki marafonu başlayandan sonadək sərbəst və maneəsiz şəkildə seçkilərin izlənilməsində iştirak ediblər.
Seçkilərin müşahidəsinə həmçinin, çoxsaylı siyasi partiyaları, qeydə alınmış namizədləri, qeyri-hökumət təşkilatlarını, vətəndaş cəmiyyəti institutların və ictimai birlikləri təmsil edən, eyni zamanda öz təşəbbüsləri ilə seçkilərə qatılmış 90000-dən artıq yerli müşahidəçi də qatılıb. Qeyd etmək lazımdır ki, siyasi partiyalar bu seçkilərə xüsusilə ciddi maraq göstərib. Prezidentliyə namizədləri qeydə alınan 5 siyasi partiya da daxil olmaqla, 19 siyasi partiyanın və öz təşəbbüsü ilə seçkilərə qatılan namizədlərin ümumilikdə 51000-dən artıq müşahidəçisi seçkilərdə şəffaflığın təmin olunmasında yaxından iştirak ediblər. Prezident seçkilərinin müşahidəsində qeyri-hökumət təşkilatlarının yüksək fəallığı aşkar diqqət çəkib. Belə ki, seçkilərin müşahidəsinə bütövlükdə 83 qeyri-hökumət təşkilatı, vətəndaş cəmiyyəti institutu və ictimai birliklərin 7000-ə yaxın müşahidəçisi də aktiv şəkildə qoşulub. Bütün bunlarla yanaşı, 3 ixtisaslaşmış təşkilat tərəfindən seçkilərdə “exit-poll” keçirilib ki, onlardan 1-i öz fəaliyyətini xarici partnyoru ilə birgə təşkil edib. “Exit-poll”ların nəticələri MSK-nın rəsmi nəticələri ilə demək olar ki, üst-üstə düşüb.
Ümumiyyətlə seçkilərə hazırlıq, səsvermə günü və ondan sonrakı dövrlərdə istər yerli və beynəlxalq müşahidəçilərə, istərsə də yerli və beynəlxalq media nümayəndələrinə öz fəaliyyətlərini sərbəst və maneəsiz həyata keçirmələri üçün bütün imkanlar yaradılıb. Aparılan müşahidələrə əsasən demək olar ki, on minlərlə müşahidəçinin qatıldığı seçkilər onlar tərəfindən azad, ədalətli və müasir tələblərə cavab verən proses olaraq qiymətləndirilib.
Seçkilərdə vətəndaşların konstitusion hüquqlarının daha səmərəli təmin olunması üçün yaradılan imkanlar barədə də ətraflı məlumat verilib və bildirilib ki, bütün seçki kampaniyası boyunca MSK-ya cəmi 1 şikayət daxil olub və həmin şikayətlə bağlı operativ qaydada müvafiq tədbirlər görülüb. Seçki günü və ondan sonrakı günlər də daxil olmaqla, MSK-ya və aşağı seçki komissiyalarına hər hansı qanun pozuntusu barədə heç bir şikayət daxil olmayıb. Səsvermə günü seçicilər tərəfindən seçki məntəqələrinin ünvanları, seçici siyahıları və digər bu kimi məsələlərlə bağlı Komissiyanın 115 saylı və elektron qaynar xətlərinə daxil olmuş sorğu xarakterli müraciətlərə isə dərhal reaksiya verilərək, operativ şəkildə lazımi addımlar atılıb.
İclasda, habelə diqqətə çatdırılıb ki, Prezident seçkiləri 125 seçki dairəsi üzrə 6319-u daimi, 218-i müvəqqəti olmaqla, ümumilikdə 6537 seçki məntəqəsində keçirilib. Bu məntəqələrdən 47-si işğaldan azad olunmuş ərazilərdə, 49-u Azərbaycanın 37 xarici ölkədəki səfirlik, konsulluq və diplomatik nümayəndəliklərində yerləşib. Səsvermə günü seçicilər yüksək fəallıqla, azad və sərbəst şəkildə seçki məntəqələrinə gələrək öz iradələrini ifadə edib və ümumilikdə, ölkə üzrə seçicilərin 76,43 faizi səsvermədə iştirak edib. Seçki günü ərzində 5 dəfə seçicilərin aktivliyi barədə məlumatlar Dövlət Avtomatlaşdırılmış İnformasiya Sistemi üzərindən xüsusi proqram təminatı vasitəsi ilə birbaşa Mərkəzi Seçki Komissiyasına ötürülərək ictimailəşdirilib və Komissiyanın internet səhifəsində yerləşdirilib. Səsvermə günü seçki məntəqələri bağlandıqdan sonra fasiləsiz olaraq səslərin hesablanması həyata keçirilib, məntəqə seçki komissiyalarının ilkin protokol məlumatları operativ şəkildə MSK-nın internet səhifəsinə qoyulub və bir neçə saat ərzində seçki məntəqələrinin mütləq əksəriyyətindən daxil olmuş məlumatlar əsasında səsvermənin ilkin nəticələri ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılıb.
O cümlədən qeyd olunub ki, səsvermənin nəticələrinə dair yekun protokollar və digər seçki sənədləri qanunla müəyyən olunmuş müddətdə və qaydada məntəqə seçki komissiyalarından dairə seçki komissiyalarına, oradan isə MSK-ya təqdim edilib. Dairə seçki komissiyalarının səsvermənin nəticələrinə dair protokolları və onlara əlavə edilmiş sənədlər obyektiv və hərtərəfli yoxlanılıb. Həmçinin seçki günü müxtəlif mənbələrdə, hətta onlayn platformalarda olan məlumatlar belə fərqli alternativ resurslardan, eləcə də seçki məntəqələrində quraşdırılmış veb-kamera görüntülərində istifadə edilməklə mümkün qədər geniş və hərtərəfli araşdırılıb.
Komissiya, aparılan araşdırmalar nəticəsində seçicilərin iradəsinin müəyyən edilməsinə imkan verməyən qanun pozuntuları aşkarlanan 41 saylı Gəncə-Samux-Goranboy seçki dairəsinin 38 saylı, 61 saylı Qusar seçki dairəsinin 7 və 27 saylı, 65 saylı Salyan-Biləsuvar-Neftçala seçki dairəsinin 9 saylı, 68 saylı Sabirabad-Şirvan seçki dairəsinin 2 saylı, 77 saylı Lənkəran şəhər seçki dairəsinin 7 və 31 saylı, 92 saylı Göyçay-Ağdaş seçki dairəsinin 6 saylı, 99 saylı Bərdə seçki dairəsinin 2 saylı, 114 saylı Şəki şəhər seçki dairəsinin 1 saylı və 115 saylı Şəki kənd seçki dairəsinin 6 saylı seçki məntəqəsi üzrə səsvermənin nəticələrinin etibarsız hesab edilməsi və həmin seçki məntəqələrinin məntəqə seçki komissiyalarının buraxılmasına qərar verib.
İclasda Prezident seçkilərinin nəticələri haqqında MSK-nın Protokolu tərtib edilib və bütün Komissiya üzvləri tərəfindən imzalanıb təsdiqlənməklə seçkilərə yekun vurulub. Seçki Məcəlləsinin tələbinə uyğun olaraq, MSK-nın Protokolunun müvafiq sənədlərlə birlikdə seçkilərin nəticələrinin təsdiq edilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinə təqdim edilməsi, həmçinin dərc olunması qərara alınıb.

The Central Election Commission summarized the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan
11 february 2024 21:00
On February 11, 2024, the next session of the Central Election Commission (CEC) was held under the chairmanship of Mr.Mazahir Panakhov. The session considered the issue of summing up the results of the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, held on February 7, 2024 and submitting the CEC protocol on the results of the elections to the Constitutional Court along with the relevant documents.
The session attended by an authorized representative of political party, the candidate of which has been registered, a representative of the international observation mission, a member of the commission with the consultative right, an observer who received a special permit and representatives of the media, provided detailed information on the steps taken and the projects implemented to prepare and conduct the elections.
It was noted that for the first time in the conditions of full restoration of the sovereignty and territorial integrity of the country, the Presidential elections were organized at a high level in every region of the republic, including the regions liberated from occupation, thus turning into a historic event of exceptional significance in the socio-political life of our country due to the free, fair and transparent conduct of the elections. All the activities related to the Presidential elections were carried out consistently, systematically and in an organized manner in accordance with the Calendar Plan compiled and approved by CEC based on the requirements of the Election Code. Both the Commission and the relevant authorities focused on the precise fulfillment of duties and powers provided for by the electoral legislation. The processes of updating the voters’ list, awareness-raising of all electoral stakeholders, including voters, nomination and registration of presidential candidates, creating opportunities for election campaigning on the basis of equal conditions, ensuring free and unhindered conditions for the activities of observers and media representatives, proper observance of procedures related to the organization of voting on election day and other activities, which are important stages of the electoral process were carried out timely and effectively in a manner established by law.
It was reported that after the start of the elections, CEC carried out a large-scale campaign covering numerous projects in various fields and the education program was implemented in close cooperation with relevant structures in order to inform voters, educate election participants, further improve the knowledge, skills and professionalism of members of Constituency and Precinct Election Commissions.
It was stated that 17 applicants submitted relevant documents to the Central Election Commission for participation as candidates in the Presidential elections, and signature sheets were issued to them upon the verification of their candidacies. 10 out of the 17 contenders, whose candidacies were verified did not return their signature sheets, at all. The candidacies of all 7 applicants who returned the signature sheets and the documents attached were registered, 5 of which were nominated by political parties, and 2 participated in the elections on their own initiatives. The process of examination of the candidates' documents was carried out transparently for all the interested persons and was fully open to the public. Authorized representatives of presidential candidates and political parties, representatives of international observation missions and media representatives had the opportunity to monitor the processes directly and get familiarized with the documents at any time.
It was also noted that the registered candidates were provided with equal conditions, comprehensive and wide opportunities for freely communicating their election platforms to voters. By the decision of the Central Election Commission, 6 hours a week (3 hours on television, 3 hours on radio) free airtime, which is 2 times higher than stipulated by law, was allocated on the Public Broadcasting Company, along with free space for publication in the newspapers “Azerbaijan”, “Khalg Gazeti”, “Respublika” and “Bakinsky rabochiy.” For the purpose of paid campaigning, price offers from 44 media structures were submitted to the CEC, and this information was posted on the Commission's website to familiarize candidates, and the principle of equal conditions for all candidates was constantly respected. In accordance with the requirements of the Election Code, a total of 281 free venues - 139 outdoor and 142 indoor venues were allocated on 125 electoral constituencies to conduct meetings of registered candidates and political parties whose candidates were registered with voters at the preliminary stage in cities and districts of the country. Furthermore, in order to provide wider opportunities, about 4,500 additional venues were delivered to the disposal of the campaign subjects, covering mostly, the residential settlements of the country. Candidates and political parties, the candidate of which has been registered held meetings with their electorate in these places free of charge without the requirement of permit, by only informing the relevant Constituency Election Commission in advance. More than 10,000 oversized billboards covering all polling stations have also been installed for the campaign of candidates. The subjects of pre-election campaign used all these opportunities and equal conditions created by the CEC freely and independently. The pre-election campaign started from January 15, 2024 lasted up to 24 hours before the start of voting and generally, took place in conditions that met modern requirements.
It was also emphasized that in connection with the Presidential elections, an extensive public education campaign was conducted for almost all participants of the electoral process, as well as for voters. Thousands of various posters on the date of the elections, voting rules, as well as calling to elections or educational type were printed and posted in easily seen places within the territory of all residential settlements. A total of 8 video clips and audio produced by the CEC on the call to participate in the voting, informing voters of the voting day, search of the name in the voters’ list, voting based on the supplementary voter list, use of de-registration cards and voting procedures were regularly broadcasted on TV and radio channels, as well as on social media.
The session participants were informed that various projects had been implemented to ensure free and fair voting in elections for all voter groups, as well as for voters with visual, hearing and mobility disabilities. Visually impaired voters were able to exercise their constitutional rights without anyone’s assistance on Election Day, using a Braille-based stencils that displayed information on the ballot. To ensure the free movement of voters with limited mobility, in 2042 polling stations where the need for installing ramps had been defined, wide opportunities were created for this group of voters to come to the polling station independently.  As part of the CEC voter education program, all videos were produced with subtitles, thus playing a significant role in awareness-raising of hearing-impaired voters.
It was also emphasized at the session that the elections were held in an atmosphere of openness and along with other means of ensuring a high level of transparency in the Presidential elections, therewith, webcams were mentioned that allow monitoring the voting process from beginning to end, uninterruptedly and directly via the internet at 1,000 polling stations covering the entire geography of the country. It was noted that webcams in these elections, meeting high technical parameters, provided a clearer visual effect through an updated surveillance system. The components of the monitoring system have been completely updated in terms of hardware and software, as well as the internet page for monitoring live the processes at polling stations on Election Day. Internet users had the opportunity to observe in real time all the processes taking place on the voting day at polling stations, without having to register through the access on the CEC website, both inside and outside the country.
It was also reported that 790 international observers representing 72 competent international organizations and 89 countries took part in the observation of the Presidential elections. At the same time, 217 representatives from 110 leading foreign media entities of the world observed the elections, after being provided with relevant badges by CEC. Representatives of local media functioning in the country had been participating in the election observation freely and without any obstacle, without the need for any additional accreditation since the start of the election competition.
More than 90,000 local observers representing numerous political parties, registered candidates, non-governmental organizations, civil society institutions and public associations, as well as those who participated in the elections on their own initiative, also took part in the election observation. It should be noted that the political parties have shown a particularly serious interest in these elections. More than 51,000 observers from 19 political parties, including 5 political parties whose presidential candidates were registered and candidates who participated in the elections on their own initiative, actively participated in ensuring the transparency of the elections. The high activity of non-governmental organizations was clearly manifested in the observation of the Presidential elections. In general, about 7,000 observers from 83 non-governmental organizations, civil society institutions and public associations actively joined the election observation. At the same time, the “exit poll” was conducted by 3 specialized organizations, 1 of which arranged its activities together with a foreign partner. The results of the "exit polls" almost coincided with the official results of the CEC.
Overall, during the election run-up, on Election Day and post-election periods, all opportunities have been created for both local and international observers and representatives of local and international media to carry out their activities freely and without any obstacle. Based on the observations conducted, the elections attended by thousands of observers were assessed by them as a free, fair and modern-day process.
Detailed information was also provided on the opportunities created to ensure the constitutional rights of citizens more effectively in the elections and it was noted that during the entire election campaign, CEC received only 1 complaint, in connection with which appropriate measures were promptly taken. On Election Day and in the following days, there were no complaints about any violations filed to CEC and lower-level election commissions. On the voting day, CEC responded immediately and promptly took the necessary steps regarding the inquiries of voters received at the Commission's electronic hotlines and hotline #115 regarding the addresses of polling stations, voter lists and other similar issues.
It was also noted at the session that the Presidential elections were held on 125 election constituencies at 6537 polling stations, 6319 of which were permanent, 218 were temporary. 47 of these polling stations were located in the territories liberated from occupation, 49 - in embassies, consulates, and diplomatic missions of Azerbaijan in 37 foreign countries. On the voting day, voters demonstrated high activity by coming to the polling stations, freely and independently expressing their will. 76.43 % of voters took part in the voting in the whole country. The data on voter turnout by means of special software was transmitted directly to the Central Election Commission through the State Automated Information System 5 times during the Election Day and posted on the Commission's website. Following the closure of the polling stations on the voting day, continuous counting of votes was carried out and preliminary protocol data of Precinct Election Commissions were promptly posted on the CEC website and within a few hours, based on received data from the absolute majority of polling stations, preliminary voting results were delivered to the public.
It was noted that the final protocols on the results of voting and other election documents were transferred from the Precinct Election Commissions to the Constituency Election Commissions and from there to CEC within the timeframe and in accordance with the procedure established by law. The protocols of Constituency Election Commissions on the voting results and the documents attached to them were fairly and comprehensively examined. Also on Election Day, information available through different sources, even on online platforms, was studied as widely and comprehensively as possible using various alternative resources, as well as images via the webcams installed at polling stations.
As a result of the investigations conducted, law violations were revealed that did not allow determining the will of the voters, namely in PEC №38 of Ganja-Samukh-Goranboy ConEC №41, in PECs №7 and №27 of Gusar ConEC №61, in PEC № 9 of Salyan-Bilasuvar-Neftchala ConEC №65, in PEC № 2 of Sabirabad-Shirvan ConEC № 68, in PECs №7 and №31 of Lankaran city ConEC №77, in PEC №6 of Goychay-Agdash ConEC №92, in PEC №2 of Barda ConEC №99, in PEC №1 of Sheki city ConEC №114 and in PEC №6 of Sheki rural №115. The Commission decided to invalidate the results of voting in these polling stations and to dismiss the Precinct Election Commissions of these polling stations.
The CEC protocol on the results of the Presidential elections was compiled at the session and the election results were summarized, signed, and approved by all the Commission members. In accordance with the requirements of the Election Code, it was decided to submit the CEC protocol, together with relevant documents to the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan for approval and publication of the election results.