Prezident seçkiləri ilə əlaqədar 1000 seçki məntəqəsində veb-kamera quraşdırılıb
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə fevralın 1-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti iclası keçirilib. Əvvəlcə Komissiyanın 26 yanvar 2024-cü il tarixli iclasının protokolu təsdiq olunub.
Sonra 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində seçki məntəqələrində veb-kameraların quraşdırılması məsələsinə baxılıb. Aparılan geniş müzakirələr zamanı ölkəmizdə keçirilən seçkilərdə 2008-ci ildən etibarən müvəffəqiyyətlə tətbiq olunan veb-kamera təcrübəsinin seçkilərin izlənilməsinə qatılmış çoxsaylı aşkarlıq institutları, yerli və beynəlxalq müşahidəçilər, media nümayəndələri, eləcə də peşəkar seçki mütəxəssisləri tərəfindən mütərəqqi nailiyyət kimi yüksək qiymətləndirildiyi diqqətə çatdırılıb. Veb-kameralardan qarşıdan gələn seçkilərdə də istifadə edilməsinin səsvermə günü şəffaflığın daha böyük miqyasda təmin olunmasına mühüm töhfə verəcəyinə əminlik ifadə olunub.
İclasda, habelə vurğulanıb ki, fevralın 7-də keçiriləcək Prezident seçkilərində veb-kameraların tətbiqi layihəsi Mərkəzi Seçki Komissiyasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti ilə sıx əməkdaşlığı şəraitində reallaşdırılıb.
Komissiya Prezident seçkiləri ilə əlaqədar seçki günü səsvermə məntəqələrində proseslərin əvvəldən-axıradək, birbaşa və arasıkəsilmədən izlənilməsi məqsədilə, keyfiyyətli və fasiləsiz yayım imkanlarının təmin edilməsi üçün zəruri olan texniki və digər şərtlər çərçivəsində 119 seçki dairəsi üzrə 1000 seçki məntəqəsində veb-kameralar quraşdırılmasına qərar verib. Qəbul edilmiş qərarda veb-kameraların quraşdırılması üçün zəruri olan fəaliyyətin təmin edilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilərək başa çatdırılması və veb-kamera quraşdırılmış seçki məntəqələrinin siyahısının dərc edilməsi nəzərdə tutulub.
Beynəlxalq müşahidə missiyaları və xarici təşkilat təmsilçiləri, məşvərətçi səs hüquqlu komissiya üzvü, xüsusi icazə almış müşahidəçi və media nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən iclasda, həmçinin bəzi seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişikliklər edilib və cari məsələlərə baxılıb.

Regarding the Presidential elections, webcams installed in 1000 polling stations
The Central Election Commission (CEC) conducted the next session chaired by Mr.Mazahir Panahov on February 1, 2024. Firstly, the Commission’s session minute dated 26 January, 2024 was approved.
Later, the issue on the installation of webcams in the polling stations during the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan appointed to February 7, 2024 was reviewed. During the long discussions it was stated that the practice of webcams, which had been successfully applied in the elections held in our country since 2008, was highly appraised as a progressive achievement by a large number of transparency institutions, local and international observers, media representatives, as well as professional election experts who participated in the monitoring of the elections. Assurance was expressed towards an important contribution of using webcams in the forthcoming elections to ensure further transparency on the voting day.
At the session, it was also emphasized that the project of applying webcams in the Presidential elections to be held on February 7, 2024 had been implemented within close cooperation of the Central Election Commission with the Ministry of Digital Development and Transport, also Special Communication and Information Security State Service.
Regarding the Presidential elections, the Commission decided to install webcams in 1000 polling stations on 119 election constituencies within the framework of technical and other conditions necessary to ensure effective and consistent broadcasting opportunities with the aim of continuous monitoring of the processes in polling stations from the beginning to the end on the voting day. The adopted decision implies to implement and complete the relevant measures to ensure the activity necessary for the installation of webcams and to publish the list of polling stations with installed webcams.
The compositions of some Constituency Election Commissions were made changes and current issues were also considered at the session attended by representatives of international observation missions and foreign organizations, commission member with consultative voting right, observer with specific permission and media representatives.