Qadınların seçkilərdə fəallığının yüksəldilməsinə həsr olunan dəyirmi masa keçirilib
2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının müxtəlif statuslu seçki iştirakçılarını əhatə edən genişmiqyaslı proqramında nəzərdə tutulan maarifləndirmə tədbirləri müvəffəqiyyətlə reallaşdırılmaqdadır.
Yanvarın 29-da Bakı şəhərində Mərkəzi Seçki Komissiyasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə birgə layihəsi çərçivəsində qadınların seçkilərdə fəallığının yüksəldilməsinə həsr olunan dəyirmi masa keçirilib. Maarifləndirmə tədbirinin gerçəkləşdirilməsində əsas məqsəd Şərqdə ilk dəfə seçki hüququ qazanan Azərbaycan qadınlarının seçkilərdə azad və sərbəst fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, aktivliyinin və məlumatlılıq səviyyəsinin daha da yüksəldilməsinə yönəlmiş layihələrin müzakirəsindən ibarətdir.
Tədbir Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın açılış nitqləri ilə başlayıb.
Sonra layihənin gündəliyinə uyğun olaraq, Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü, həmçinin Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və bir sıra qadın təşkilatlarının təmsilçiləri çıxış edib. Təqdimatlar zamanı iştirakçılara seçki hüququnun mənsubiyyəti, onun təmin edilməsi və reallaşdırılmasının əsasları, qadınların seçkilərdə fəallıqlarını daha da artırması üçün imkanlar barədə ətraflı məlumat verilib.
Təşkilatçı qurumların rəhbərləri və təmsilçiləri ilə yanaşı, qadın təşkilatları, vətəndaş cəmiyyəti institutları və ictimai birliklərin nümayəndələri, habelə media mənsublarının iştirakı ilə keçirilən dəyirmi masa, mövzular ətrafında müzakirələrdən və yaranan suallar cavablandırıldıqdan sonra başa çatıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, sözügedən tədbir Prezident seçkiləri ilə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyası və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə 2023-cü ilin dekabrından keçirilən və qadınların seçkilərdə fəallıqlarının daha da artırılmasına həsr edilən çoxsaylı seminar və görüşlərin yekunu olaraq reallaşdırılıb.

A round table dedicated to the increase of women participation in elections was held
Regarding the early Presidential elections in the Republic of Azerbaijan appointed to February 7, 2024, educational events are being successfully implemented within the large-scale program of the Central Election Commission (CEC) covering the election stakeholders with different status.
A round table dedicated to the increase of women participation in elections was held within the co-project of CEC with the State Committee for Family, Women and Children Affairs on January 29, 2024 in Baku. The main goal of the educational event is to discuss projects aimed at improving the free and independent activity, also further to raise the level of activity and awareness of Azerbaijani women who got the right to vote for the first time in the East.
The event started with the introductory speeches of Mr.Mazahir Panahov, CEC Chairman and Ms.Bahar Muradova, Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
Later, as in accordance with the project agenda, CEC member, as well as representatives of the State Committee for Family, Women and Children Affairs and some women organizations made speech at the event. During the presentations, detailed information was provided to the participants about the ethnicity, the basics of guarantee and implementation of suffrage, as well as, opportunities for women to further increase their activity in elections.
The round table attended by the representatives of women organizations, civil society institutions and public associations, as well as media representatives, along with the heads and representatives of the organizer institutions ended after the discussions have been held in regard with the agenda topics and the emerged questions have been responded to.
It should be noted that regarding the Presidential elections, the foregoing event was implemented as a conclusion of the numerous seminars and meetings held since December 2023 with the aim of further increasing the activity of women in the elections within the co-organization of CEC and the State Committee for Family, Women and Children Affairs.