Prezident seçkiləri ilə əlaqədar seçki bülletenlərinin çapına başlanılıb
2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar Milli Məclisin Mətbəəsində seçki bülletenlərinin çapına başlanılıb.
Yanvarın 24-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov Mətbəəyə gələrək, çap prosesinin gedişi və yaradılmış şəraitlə bilavasitə tanış olub. Komissiya üzvləri və media mənsublarının iştirakı ilə keçirilən tədbirdə MSK sədri seçicilərin səsvermə hüquqlarının azad və sərbəst şəkildə reallaşdırılmasında mühüm əhəmiyyət daşıyan seçki bülletenlərinin hazırlanması və çapında Seçki Məcəlləsinin tələblərinə dəqiqliklə riayət olunmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb. O, seçki bülletenlərinin qanunvericiliklə müəyyənləşdirilmiş vaxtda və qaydada çap edilməsi və aşağı seçki komissiyalarına çatdırılması ilə bağlı öz tövsiyələrini də verib. Həmçinin vurğulayıb ki, seçki bülletenlərinin çap prosesi təhlükəsizliyin təmin edilməsi şərti ilə, seçkilərin iştirakçısı olan bütün maraqlı subyektlər, beynəlxalq təşkilatlar, seçki müşahidə missiyaları və media nümayəndələri üçün tamamilə açıq həyata keçirilir.
Seçki bülletenlərinin çap prosesi ilə tanışlıqdan sonra MSK sədrinin jurnalistlər üçün brifinqi keçirilib. Sədr Məzahir Pənahov mediaya açıqlamasında seçki bülletenlərinin mətni, forması, sayı və hazırlanma qaydasına dair tələblərin Seçki Məcəlləsinə əsasən MSK-nın qərarı ilə müəyyən olunduğunu, Prezident seçkiləri ilə əlaqədar 6524203 (altı milyon beş yüz iyirmi dörd min iki yüz üç) seçki bülleteni çap edilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. Qeyd edib ki, seçki bülletenləri çap olunduqca qanunvericiliyin tələblərinə uyğun qaydada və müddətdə MSK-dan dairə seçki komissiyalarına, dairə seçki komissiyalarından isə məntəqə seçki komissiyalarına veriləcək.
Brifinqdə MSK sədri Prezident seçkilərinin yüksək səviyyədə təşkil olunub, azad, ədalətli və şəffaf keçirilməsi istiqamətində son hazırlıq işləri barədə də ətraflı məlumat verib və media nümayəndələrinin suallarını cavablandırıb.

Ballot Papers for the Presidential Elections started to be printed
Regarding the early Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan appointed to February 7, 2024, ballot papers started to be printed at the Press of the Milli Majlis.
On January 24, 2024, Mr.Mazahir Panahov, Chairman of the Central Election Commission (CEC) visited the Press of the Milli Majlis and got familiar with the printing process and created conditions. During the event held with the participation of the Commission members and media representatives, CEC Chairman emphasized on the essence of abiding by the requirements of the Election Code in the compilation and printing of ballot papers which were of special importance for free and independent guarantee of voters’ suffrage. He also provided his recommendations for the printing and handling of the ballot papers to the lower election commissions within the timeframe and manner as determined in the legislation. He also stated that the printing process is implemented in fully open and transparent atmosphere for the all election stakeholders, international organizations, election observation missions and media representatives upon ensuring security.
After the familiarization with the printing process of ballot papers, CEC Chairman held briefing for journalists. Chairman Mr.Mazahir Panahov informed that the text, format, number and requirements for the preparation of ballot papers are defined by the CEC decision as in compliance with the Election Code and regarding the Presidential elections, 6524203 (6 million five hundred and twenty four thousand, two hundreds and three) ballot papers are considered to be printed. He also stated that upon being printed, the ballot papers are delivered to Constituency Election Commissions from the Central Election Commission and from Constituency Election Commissions to Precinct Election Commissions within a manner and time frame defined in the legislation.
CEC chairman proved detailed information on the latest preparation works for the top-level preparation and conduct of the Presidential elections in a free, fair and transparent way, thereby replying to the questions addressed by the representatives of media outlets.