Dairə seçki komissiyalarının informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssisləri üçün seminarlara başlanılıb
2024-cü il fevralın 7-nə təyin olunmuş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar Mərkəzi Seçki Komissiyasının müxtəlif statuslu seçki prosesi iştirakçılarını əhatə edən layihələri ardıcıl və sistemli şəkildə davam edir.
Mərkəzi Seçki Komissiyası genişmiqyaslı maarifləndirmə proqramı çərçivəsində yanvarın 24-dən etibarən daha bir layihəyə - dairə seçki komissiyalarının informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssisləri üçün seminarlara start verib.
Layihənin həyata keçirilməsində başlıca məqsəd dairə seçki komissiyalarının informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssislərini Dövlət Avtomatlaşdırılmış İnformasiya Sisteminin (DAİS) yenilənərək daha da təkmilləşdirilən imkanları barədə məlumatlandırmaq, Sistemin proqram təminatları ilə birbaşa və praktiki istifadəni təmin etmək, habelə iştirakçıları maraqlandıran məsələləri əyani şəkildə izah etməkdir.
Seminarlarda informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssislər Prezident seçkiləri günü seçicilərin fəallığı və səsvermənin nəticələrinə dair protokol məlumatlarının birbaşa Mərkəzi Seçki Komissiyasına ötürülməsi üçün xüsusi proqram təminatından istifadə etməklə, praktiki məşğələlərlə test rejimində işləyəcəklər. Bu, həm onların praktiki biliklərinin daha da artırılmasına, peşəkar vərdişlərinin və təcrübələrinin yüksəlməsinə, həm də seçki günü DAİS sistemindən dəqiq, operativ və rahat istifadə olunmasına imkan yaradacaq.
Dairə seçki komissiyalarının informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssisləri üçün seminarların 3 gün davam etməsi və yanvarın 26-da yekunlaşması nəzərdə tutulur.

Seminars started for specialists on information technologies of Constituency Election Commissions
Regarding the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan appointed to February 7, 2024, the projects of the Central Election Commission (CEC) covering the election stakeholders with different status continue to be carried out in a subsequent and systematic manner.
CEC launched another project - seminars for specialists on information technologies (IT) of Con.ECs from January 24, 2024 within the frame of large-scale educational program.
The main purpose to carry out the project is the awareness-raising of the IT specialists of Con.ECs on the updated and improved opportunities of the State Automated Information System (SAIS), to provide them with direct and practical use of software, as well as, to clarify the issues interesting to the participants.
Within the framework of the seminars, IT specialists will work in a test mode in practical workshops, using a special program for direct transfer of the information on voter turnout and protocol voting results to CEC on the day of the Presidential elections, thus further improving their practical knowledge, experience and professional skills and also, facilitating to use the SAIS system accurately, promptly and conveniently on Election Day.
Seminars for IT specialists of Constituency Election Commissions are scheduled to last for 3 days and to end on January 26, 2024.