Mərkəzi Seçki Komissiyası Prezident seçkiləri ilə əlaqədar “Seçki günü üçün yaddaş kitabçası” hazırlayıb
Mərkəzi Seçki Komissiyası 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar müxtəlif statuslu seçki subyektlərinin maarifləndirilməsi proqramı çərçivəsində “Seçki günü üçün yaddaş kitabçası” hazırlayıb.
Layihənin həyata keçirilməsində əsas məqsəd məntəqə seçki komissiyaları üzvlərinin seçki günü prosedurları barədə biliklərini artırmaq, məlumatlılıq və peşəkarlıq səviyyələrini yüksəltmək, fəaliyyətlərini daha da təkmilləşdirməkdən ibarətdir.
Nəşrdə seçki günü məntəqə seçki komissiyaları üzvlərinin rol və vəzifələri, seçki məntəqəsinin açılması, səsvermə saatlarında tədbirlər, səsvermə prosesində müstəsna hallar, seçki məntəqəsinin bağlanması, səslərin hesablanması və səsvermənin nəticələri barədə rəsmi protokolların doldurulması da daxil olmaqla, bütün seçki günü prosedurları ilə bağlı aydın və müfəssəl məlumat verilib.
Seçki Məcəlləsinin müvafiq müddəaları və Mərkəzi Seçki Komissiyasının təsdiq etdiyi təlimat, izah, qayda və digər normativ xarakterli sənədlər əsasında hazırlanan yaddaş kitabçası dairə və məntəqə seçki komissiyalarının üzvlərinə, müşahidəçilərə, habelə maraqlanan seçki subyektlərinə çatdırılıb.
“Seçki günü üçün yaddaş kitabçası”nı aşağı seçki komissiyalarından, eləcə də Mərkəzi Seçki Komissiyasının rəsmi internet səhifəsindən (www.msk.gov.az) əldə etmək mümkündür.

Central Election Commission compiled “Election Day Guide” in regard with the Presidential Elections
Regarding the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024, the Central Election Commission compiled “Election Day Guide” within the frame of awareness-raising program of election stakeholders with different status.
The main goal of the project carried out is awareness-raising on E-Day procedures, increasing the professional skills and further improving the activity of the members of Precinct Election Commissions (PECs).
The edition contains detailed and clear information on the roles and duties of the PEC members and all E-day procedures including opening of the polling station, voting hour activities, exceptional cases in the voting process, closing of the polling station, vote counting and tabulation.
The guidebook compiled basing on the relevant provisions of the Election Code and instructions, comments, rules and legal documents approved by CEC has been distributed to members of Constituency and Precinct Election Commissions, observers and interested electoral actors.