Naxçıvan Muxtar Respublikasında fəaliyyət göstərən media nümayəndələrinə “Prezident seçkilərində medianın rol və vəzifələri” mövzusunda onlayn seminar keçirilib
18 yanvar 2024 18:00
2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar müxtəlif seçki subyektlərini əhatə edən silsilə maarifləndirmə tədbirləri davam etdirilir.
Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) və Medianın İnkişafı Agentliyinin (MEDİA) birgə təşkilatçılığı ilə yanvarın 18-də Naxçıvan Muxtar Respublikasında fəaliyyət göstərən media nümayəndələrinə “Prezident seçkilərində medianın rol və vəzifələri” mövzusunda onlayn seminar keçirilib.
Seminarın təşkilində əsas məqsəd media nümayəndələrinin Prezident seçkilərində məlumatlılığının artırılması və fəaliyyətlərinin səmərəliliyinin daha da yüksəldilməsidir.
Seminarda açılış nitqi ilə çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin şöbə müdiri Natiq Məmmədli seçki prosesini işıqlandıran zaman jurnalistlərin hansı prinsiplərə əsaslanmalı olduqlarını qeyd edib. “Media haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun müvafiq maddələrinə diqqət çəkən Natiq Məmmədli media nümayəndələrinin, eyni zamanda, peşə etika qaydalarına riayət etmələrinin vacibliyini vurğulayıb.
Onlayn seminarda çıxış edən Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü İlkin Şahbazov Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində seçkiqabağı təşviqata dair ümumi tələblər, seçkiqabağı təşviqat subyektləri, onların hüquq və vəzifələrindən danışıb. Qeyd edib ki, MSK nəzdində fəaliyyət göstərən və əsasən jurnalistlərdən ibarət olan Mətbuat qrupu mediada seçkiqabağı təşviqat üçün Seçki Məcəlləsi ilə müəyyən edilmiş qaydalara riayət olunmasına nəzarəti həyata keçirir.
Sonra ödənişli və ödənişsiz əsaslarla aparılan seçkiqabağı təşviqat prosesində media subyektlərinin rol və vəzifələrindən danışan MSK Katibliyinin Media və Kommunikasiya şöbəsinin müdiri Şahin Əsədli iştirakçılara, həmçinin seçki prosesinin ictimailəşdirilməsi, aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunması, eləcə də seçkiqabağı təşviqat mərhələsində və səsvermə günü medianın fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.

Online seminar on “Roles and duties of mass media in the Presidential elections” held for representatives of mass media functioning in Nakhchivan Autonomous Republic
A range of educational events covering various election stakeholders regarding the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024 is continued to be carried out.
An online seminar on “Roles and duties of mass media in the Presidential elections” for representatives of mass media functioning in Nakhchivan Autonomous Republic was held with the joint organization of the Central Election Commission (CEC) and Media Development Agency (MEDIA) on January 18, 2024.
The main purpose of the organization of the seminar is further raising awareness of mass media representatives and the efficieny of their activity in the Presidential elections.
At the seminar, Mr. Natig Mammadli, Head of the Department of Media Development Agency, in his introductory speech highlighted the principles to be abided by journalists during broadcasting the elections. Mr. Natig Mammadli emphasized on the importance of adhering to the relevant articles of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Media”, at the same time, focused on professional ethic rules for representatives of mass media.
Mr. Ilkin Shahbazov, CEC member spoke at the online seminar about common requirements to conduct pre-election campaign, pre-election campaign subjects, their rights and duties in the Presidential elections of the Republic of Azerbaijan. He noted that the Press Group functioning under the Central Election Commission (CEC), consisting of mainly, journalists shall implement supervision on abidance by the rules to conduct pre-election campaign in the media, as determined in the Election Code.
Later, Mr. Shahin Asadli, Head of the Media and Communication Department spoke about the roles and duties of mass media outlets in the payable and free pre-election campaign and also, provided detailed information to the participants about publicizing the election process, ensuring openness and transparency, as well as, the activity of mass media during the pre-election campaign and on the voting day.
At the end of the seminar, the questions of journalists were replied to and the issues interesting to them were clarified.