Mərkəzi Seçki Komissiyası nəzdində fəaliyyət göstərən Mətbuat qrupunun iclası keçirilib
2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar yanvarın 16-da Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) nəzdində Mətbuat qrupunun iclası keçirilib.
Mətbuat qrupunda təmsil olunan MSK üzvləri və qrup üzvü olan müvafiq media qurumları nümayəndələrinin, habelə beynəlxalq müşahidəçinin iştirak etdiyi iclasda ilk öncə Prezident seçkiləri ilə əlaqədar seçkiqabağı təşviqat proseslərinin gedişi barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, yanvarın 15-dən etibarən seçkiqabağı təşviqat başlayıb və bu mərhələ səsvermənin başlanmasına 24 saat qalmış bitəcək. Müxtəlif siyasi partiyalar tərəfindən irəli sürülən, eləcə də öz təşəbbüsü ilə seçkilərə qatılan 7 namizəd qeydə alınaraq azad seçki mübarizəsinə qoşulub.
Eyni zamanda diqqətə çatdırılıb ki, seçkiqabağı təşviqatın aparılması üçün geniş imkanlar və hərtərəfli şərait təmin olunub. Belə ki, prezidentliyə namizədlərin və namizədi qeydə alınmış siyasi partiyaların seçicilərlə görüşləri üçün 125 seçki dairəsi üzrə 139-u açıq, 139-u qapalı olmaqla, ümumilikdə 278 yer ayrılıb. Bütün təşviqat subyektləri üçün ödənişsiz olan bu yerlərdə, heç bir icazə almadan, sadəcə digər namizədlərin və namizədi qeydə alınmış siyasi partiyaların görüşləri ilə üst-üstə düşməsin deyə, aidiyyəti dairə seçki komissiyasını əvvəlcədən məlumatlandırmaqla seçicilərlə görüşlər keçirmək olar. Seçki Məcəlləsi qanunvericiliklə qadağan olunmayan digər yerlərdən istifadə edilməsinin mümkünlüyünü də təsbit edir. Namizədlər tərəfindən müraciət olunarsa, bütün təşviqat subyektləri üçün bərabərlik prinsipi gözlənilməklə və eyni əsaslarla, dairə seçki komissiyalarının yerli qurumlarla əməkdaşlığı şəraitində başqa məkanların təmin olunması da nəzərdə tutulur.
O da vurğulanıb ki, bu seçkilərdə “Azərbaycan” qəzeti, “Xalq qəzeti”, “Bakinski raboçi” qəzetindən əlavə, “Respublika” qəzetində də dərc imkanı yaradılıb və beləliklə, ödənişsiz əsaslarla seçkiqabağı təşviqat aparılması mümkün olan dövrü nəşrlərin sayı 4-ə çatdırılıb. Ödənişli əsaslarla seçkiqabağı təşviqat aparılması üçün mediadan daxil olan və təmin edilən 44 müraciət, əvvəlki illərlə müqayisədə medianın qarşıdan gələn seçkilərdə daha yüksək fəallığının göstəricisidir.
Əlavə edilib ki, İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətində qanunvericilikdə nəzərdə tutulandan 2 dəfə artıq – həftəlik 6 saat ödənişsiz efir vaxtı ayrılıb. Hüququ olan subyektlər həmin vaxtın 3 saatını televiziyada, 3 saatını isə radioda “dəyirmi masa” formatına uyğun istifadə edir. Yanvarın 15-də İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətində ilk debat keçirilib və qanunvericiliklə ziddiyyət təşkil edən hər hansı bir hal baş verməyib. Efir vaxtı müntəzəm olaraq günün daha baxımlı vaxtlarında – həftədə 3 gün hər dəfə 1 saat olmaqla saat 21:00-da televiziya izləyicilərinə, 3 gün də hər dəfə 1 saat olmaqla saat 21:00-da radio dinləyicilərinə təqdim olunacaq. Debatlar ilk dəfə İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin rəsmi sosial media hesabından birbaşa yayımlanır ki, bu da namizədlərin seçkiqabağı platformasının daha geniş auditoriyaya çatdırılmasında əlavə bir vasitə kimi önəmli rol oynayır.
İclasda MSK nəzdində Mətbuat qrupunun funksiya, səlahiyyət və vəzifələri də bir daha xatırladılıb. Qeyd edilib ki, fəaliyyəti Seçki Məcəlləsi və MSK tərəfindən qəbul edilmiş müvafiq əsasnamə ilə tənzimlənən Mətbuat qrupu mediada seçkiqabağı təşviqatın aparılması qaydalarına əməl olunmasına nəzarəti həyata keçirir. Üzvlərinin əksəriyyəti jurnalistika sahəsində çalışan mütəxəssislərdən ibarətdir. Qrup öz fəaliyyətində seçkiqabağı təşviqata dair qanunvericiliklə müəyyən olunmuş tələbləri, MSK tərəfindən qəbul edilmiş, eləcə də digər normativ xarakterli aktları rəhbər tutur. Mətbuat qrupu, həmçinin mediada seçkiqabağı təşviqatın aparılmasının müəyyən olunmuş qayda və üsullarına əməl olunması üçün tədbirlər görür, zəruri hallarda həmin müraciətlər üzrə təkliflərini MSK-nın müzakirəsinə çıxarır.
Mətbuat qrupunun iclasında medianın seçkilərdə rol və vəzifələrindən də danışılıb və qeyd olunub ki, seçkiləri mediasız təsəvvür etmək qeyri-mümkündür. Media seçkilərdə azad və sərbəst şəkildə iştirak edir, ictimaiyyətin məlumatlandırılmasına mühüm töhfələr verir. Həm proseslərin aşkarlığının və şəffaflığının təmin olunmasında, həm seçkiqabağı təşviqat mərhələsində, həm də səsvermə günü öz peşə fəaliyyətini yerinə yetirərkən qanunvericilik media üçün hüquqlarla yanaşı, vəzifə və məsuliyyətlər də müəyyən edib. Seçki prosesinin bütün iştirakçıları Seçki Məcəlləsinin və müvafiq qanunvericiliyin tələblərinə dəqiqliklə riayət etməlidirlər.
İclasda, həmçinin Prezident seçkiləri ilə əlaqədar zərurət yarandıqda və ya aidiyyəti üzrə müraciət daxil olduqda Mətbuat qrupunun növbəti iclaslarının keçirilməsinin mümkünlüyü də diqqətə çatdırılıb.
Mətbuat qrupunun iclasının sonunda seçkilərin mediada işıqlandırılması, seçkiqabağı təşviqatla bağlı ümümi tələblər, bu mərhədə iştirak hüququ olan subyektlərin rol və vəzifələri, habelə mətbuat qrupunun funksiyaları ilə bağlı müxtəlif məsələlər ətrafında geniş müzakirələr aparılıb və iştirakçıların çoxsaylı sualları cavablandırılıb.

The Press Group functioning under the Central Election Commission (CEC) held a session on January 16, 2024 regarding the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024.
During the session attended by CEC members represented in the Press Group, representatives of relevant media outlets, who are members of the group, as well as, an international observer, the information was initially provided about the progress of campaign processes related to the Presidential elections. It was reported that pre-election campaign commenced from January 15, 2024 and this period shall stop within 24 hours before the commencement of the voting. Seven candidates, nominated by different political parties, as well as, on their own initiatives joined the free election campaign upon being registered.
At the same time, it was informed that ample opportunities and inclusive conditions have been provided to conduct pre-election campaign. So, as in total, 278 venues - 139 indoor and 139 outdoor venues were allocated for registered candidates and the political parties with registered candidates across 125 Con.ECs for conducting meetings with voters. Those venues are provided free of charge without requiring any permission for all campaign subjects and meetings with voters can be held only by reporting to the relevant Con.ECs in advance, to avoid overlapping with the meetings of other candidates and political parties with registered candidates. The Election Code determined the possibility of using other locations which are not prohibited by legislation. If candidates submit applications, additional equal opportunities for meetings are also planned for all pre-election campaign subjects basing on the principle of equality in collaboration of local institutions with relevant Con.ECs.
And it was also mentioned that in addition to the "Azərbaycan”, "Xalq qəzeti”, "Bakinski raboçi” newspapers, the "Respublika” newspaper has also allocated a space for publication in these elections and thus, the number of periodicals for free pre-election campaign has been raised to four in these elections. All of 44 applications filed by media for the payable pre-election campaigning is a demonstration of higher activity of the media in the upcoming elections more than compared to previous years.
It was also noted that weekly 6 hours’ free airtime – twice more than the one implied in the legislation had been allocated by the Public TV and Radio Broadcasting Company. The entitled subjects shall use three hours of that time for “round table” on TV and three times for “round table” on radio. The first debate was held on January 15 by the Public TV and Radio Broadcasting Company and none of the situation contradicting the legislation occurred. The airtime will be presented to the TV audience regularly during most watchable hours at 21.00 for an hour each time on three weekdays and to the radio audience at 21.00 for an hour each time on three weekdays. The debates are broadcasted directly for the first time through the official social media account of the Public TV and Radio Broadcasting Company, thereby playing a significant role as an additional method in reaching a broader audience to deliver pre-election platforms of candidates.
The functions, powers and duties of the CEC Press Group were recalled once more at the session. It was stated that the Press Group, the activity of which is regulated by the Election Code and the relevant regulation adopted by CEC, shall oversee the compliance with the rules for conducting pre-election campaign in the media. Mostly, the members are specialists dealing with journalism. In its activities, the Group takes the requirements determined by law regarding pre-election campaign, acts adopted by CEC, as well as other normative documents as a basis. The Press Group also undertakes measures to ensure compliance with the established rules and procedures for conducting pre-election campaigns in the media and also, in necessary cases, basing on those applications, submits proposals for consideration by the CEC.
During the meeting of the Press Group, the role and duties of the media in the elections were discussed and it was emphasized on the impossibility of envisaging the elections without media. Mass media participates freely and independently in the elections and provides significant contributions to informing the public. The legislation not only grants rights but also defines duties and responsibilities for the media in ensuring the openness and transparency of processes, either during the pre-election campaign stage, or on the voting day. All election stakeholders shall strictly comply with the requirements of the Election Code and relevant legislation.
At the session it was informed on the possibility to hold the next sessions of the Press Group when necessary or upon receiving applications related to the Presidential elections.
At the end of the meeting of the Press Group, extensive discussions were held on broadcasting of elections in the media, general requirements for pre-election campaign, roles and duties of the subjects participating in this stage, as well as, various issues related to the functions of the Press Group and therewith, a number of questions of the participants were responded to.