Bərabər seçkiqabağı təşviqat imkanları və media subyektlərinin seçkilərdə fəaliyyətinin əsaslarına həsr edilən müşavirə keçirilib
2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar müxtəlif istiqamətli maarifləndirmə layihələri intensiv şəkildə davam etməkdədir.
Mərkəzi Seçki Komissiyası, Medianın İnkişafı Agentliyi, Audiovizual Şura və Mətbuat Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə yanvarın 11-də Bakı şəhərində bərabər seçkiqabağı təşviqat imkanları və media subyektlərinin seçkilərdə fəaliyyətinin əsasları mövzusunda müşavirə keçirilib. Layihənin gerçəkləşdirilməsində başlıca məqsəd media subyektlərinin Prezident seçkilərindəki sərbəst fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi və məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsindən ibarətdir.
Tədbir Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov, Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov, Audiovizual Şuranın sədri İsmət Səttarov və Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcidin açılış nitqləri ilə başlayıb.
Sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvləri "Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində seçkiqabağı təşviqata dair ümumi tələblər, seçkiqabağı təşviqat subyektləri, onların hüquq və vəzifələri”, "Ödənişli və ödənişsiz əsaslarla aparılan seçkiqabağı təşviqat prosesində media subyektlərinin rol və vəzifələri” mövzularında çıxış ediblər.
Təqdimatlar zamanı iştirakçılara, həmçinin seçki prosesinin ictimailəşdirilməsi, aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunması, eləcə də seçkiqabağı təşviqat mərhələsində və səsvermə günü medianın rol və vəzifələri barədə də ətraflı məlumat verilib.
Təşkilatçı qurumların rəhbərləri və təmsilçiləri ilə yanaşı, aparıcı media subyektlərinin rəhbərləri və nümayəndələrinin də iştirak etdiyi müşavirə mövzular ətrafında fikir mübadiləsi və sual doğuran məsələlərin müzakirəsindən sonra öz işini yekunlaşdırıb.

A seminar dedicated to equal pre-election campaign opportunities and the basics of mass media outlets’ activities in elections was held
Educational projects on different fields regarding the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024 are being carried out intensively.
A seminar dedicated to equal pre-election campaign opportunities and the basics of mass outlets’ activities in elections was held with the joint organization of the Central Election Commission, Media Development Agency, Audiovisual Council and Press Council in Baku on January 11, 2024. The main purpose of the implementation of the project is further improvement free activities and awareness-raising of mass media outlets in the Presidential elections.
The event started with the introductory speech by Mr. Mazahir Panahov, CEC Chairman and Mr. Ahmad Ismayilov, the Executive Director of the Media Development Agency, Mr. Ismat Sattarov, Chair of the Audiovisual Council and Mr. Rashad Majid, Chair of the Press Council.
Later, CEC members made speech on “The common requirements for pre-election campaign and actors, their rights and duties in the Presidential elections of the Republic of Azerbaijan” and “Roles and duties of mass media outlets in the pre-election campaign conducted on paid and free basis”.
During the presentations, detailed information was provided to the participants about publicizing the election process, ensuring openness and transparency, as well as the roles and duties of mass media outlets during the pre-election campaign and on the voting day.
The seminar attended by heads and representatives of the organizing institutions, along with the heads and representatives of the leading mass media outlets was finalized upon the share of views around the topics and discussion of questionable issues.